21.05.2021 21:45 | Šport | Hokej | MS v hokeji 2021

Debakel sa zmenil na poriadnu drámu: Slováci zvládli náročný duel s Bieloruskom

Slovenskí hokejisti zdolali v úvodnom zápase A skupiny na MS 2021 v lotyšskej Rige Bielorusko 5:2.

21

Útočník Juraj Slafkovský sa vo veku 17 rokov a 52 dní stal historicky najmladším hráčom, ktorý reprezentoval Slovensko na turnaji najvyššej kategórie majstrovstiev sveta. Prekonal tak doterajší rekord Mariána Hossu, ktorý debutoval na MS vo veku 18 rokov a 105 dní. Obranca Šimon Nemec sa stal vo veku 17 rokov, tri mesiace a šesť dní najmladším hráčom, ktorý získal bod na MS.

Slovenskí hokejisti začali úvodné minúty svetového šampionátu na výbornú. Na konci štvrtej minúty nekompromisne zakončil z modrej čiary čestvý fínsky majster Kristián Pospíšil a bieloruský brankár Šostakov musel vyberať puk z bránky. Bod za skvelú asistenciu pri pripísal aj 17-ročný obranca Šimon Nemec.

A post shared by IIHF (@iihfhockey)

Našim súperom potom nepomohol Michail Stefanovič, ktorý poputoval za nebezpčenú hru vysokou hokejou na 4 minúty na trestnú lavicu. A ponúknutú šancu využili Slováci naplno. Druhý gól stretnutia strelil Peter Cehlárik a v následnej pokračujúcej presilovke zvyšoval na 3:0 opäť Kristián Pospíšil. Dve strely na bránku pri premiére na MS a dva góly. Paráda!

Zároveň Slovensko tretím gólom vyhnalo z bránky Šostaka. Ten prenechal miesto náhradníkovi Taylorovi.

Slováci mali na konci úvodnej tretiny možnosť na navýšenie náskoku, no 5 minútovú presilovku za faul na Nemca nevyužili.

Úvod druhej tretiny začali slovenskí hokejsti opäť v presile, no gól v presilovke nestrelili, hoci mali viacero výrazných šancí. Prebrali sa aj Bielorusi a vypracovali si zopár dobrých šancí. V jednej z nich prekonali aj Konráda, puk však do bránky nezasunuli.

V druhej tretine sa predsa len podarilo skórovať aj Bielorusom, gól Šarangoviča napokon ešte posudzovali rozhodcovia. Tí nakoniec po debate s videorozhodcom rozhodli, že gól neplatí a stav sa nemenil. Záver druhej tretiny sa niesol vo vyrovnanej hre, šance boli na oboch stranách, presný zásah sme však nevideli.

Na úvod záverečnej tretiny opäť hrozili Bielorusi, no Slováci opäť ušli svojim súperom. Prvý útok znemožnil bieloruskú obranu, Hrivík si položil Taylora a zvýšil na 4:0.

Bielorusko si zahrali aj presilovku 5 na 3 po vylúčení Slafkovského a treste pre Konráda. Tú aj využili a na 1:4 znižoval Stefanovič. O pár minút sa im podarilo znížiť na 2:4 zásluhou kapitána Šarangoviča.

Záver bol poriadne náročný. Bielorusi sa snažili zo všetkých síl vyrovnať. Konrád však vychytal aj samostatný nájazd Šarangoviča a zachránil svoj tím od poriadnej drámy.

Do prázdnej bránky spečatil na konečných 5:2 Peter Cehlárik.

Slováci sa najližšie predstavia v nedeľnom zápase MS proti Veľkej Británii (11.15 SELČ).

Slovenská reprezentácia odohrala proti Bielorusom 36. vzájomný duel a pripísala si 22. triumf, okrem toho má na svojom konte aj jednu remízu a 13 prehier. Platí, že Slováci tomuto súperovi zatiaľ naposledy podľahli ešte v decembri 2016 a odvtedy vrátane piatka zaznamenali štyri výhry.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2021 - Riga (Lot.) - A-skupina - piatok:

Bielorusko - Slovensko 2:5 (0:3, 0:0, 2:2)
Góly: 54. Stefanovič (S. Kosticyn), 55. Šarangovič - 4. Pospíšil (Nemec), 10. Cehlárik (Gernát, Studenič), 12. Pospíšil (Rosandič, Krištof), 46. Hrivík (Lantoši, Cehlárik), 60. Cehlárik (Grman)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: N. Komarov (Biel.) 5+DKZ za nedovolené bránenie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ansons (Lot.), Heikkinen - Sormunen (obaja Fín.), Tunde (Lot.), bez divákov

Zostavy:
Bielorusko: Šostak (12. Taylor) - Korobov, Bailen, Antonov, Znacharenko, Chenkeľ, Lisovec, Jeriomenko, Falkovskij - Prince, Paré, Šarangovič - Drozd, N. Komarov, Demkov - Belevič, S. Kosticyn, Platt - Nesterov, Stefanovič, Lopačuk
Slovensko: Konrád - Rosandič, Gernát, Ďaloga, Nemec, Grman, Jánošík, Gachulinec, Kňažko - Cehlárik, Hrivík, Lantoši - Pospíšil, Krištof, Skalický - Faško-Rudáš, Studenič, Roman - Slafkovský, Liška, M. Sukeľ