Ako prvý si ocenenie Českého leva 2010 prevzal Zdeněk Svěrák za mimoriadny prínos českej kinematografii. Jeho triumf v špeciálnej kategórii bol už známy pred začiatkom podujatia. „Ak som do českého filmu niečo priniesol, tak to bol humor. A ten humor sme pestovali s Ladislavom Smoljakom, ktorý tu nedopatrením osudu nestojí vedľa mňa. Chcel by som preto poďakovať Ladislavovi Smoljakovi,“ povedala česká herecká legenda.
Najlepšou ženskou herečkou v hlavnej úlohe sa stala Zuzana Bydžovská, osudom ťažko skúšaná Irena z filmu Mamas & Papas. Do užšieho výberu sa dostala aj naša Kristína Farkašová.
Najväčšieho prekvapenia večera sa diváci dočkali pri vyhlasovaní najlepšieho herca v hlavnej úlohe. Stal sa ním Ondřej Malý z filmu Pouta. Veľký favorit, Karel Roden sa následne s manželkou Janou Krausovou presunul do foyer, kde si doprial obľúbenú cigaretku. Najčastejšie nominovaný film Pouta sa nakoniec stal aj najúspešnejším českým filmom uplynulého roka.
Eliška Balzerová sa tešila z výhry v kategórii najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Bohužiaľ, Zuzana Krónerová a ani Zuzana Čapková nebodovali. Cenu za najlepší vedľajší mužský herecký výkon dostal in memoriam Vladimír Dlouhý za úlohu vo filme Kajínek. „Spomínam si na to spred dvoch rokov, kedy tu stál a posťažoval si, že dostal leva za vedľajšiu úlohu a že by rád dostal leva za hlavnú. A tak by som mu chcel teraz povedať, že každá vedľajšia úloha bola v jeho podaní úlohou hlavnou a že film Kajínek bol venovaný jemu, takže je majiteľom aj filmu,“ povedal jeho brat Michal Dlouhý.
Najlepším dokumentom sa stal Katka od Heleny Třeštíkové.
V nehereckých kategóriách bodoval, najmä, film Jana Svěráka Kuky se vrací. Získal ceny za najlepší zvuk, hudbu a strih. Cenu za najlepší výtvarný počin získal Jan Švankmajer. Za najlepšieho scenáristu bol zvolený Ondřej Štindl. Zisk Českého leva bol pre neho o to väčším úspechom, že išlo o jeho prvý filmový scenár. "Kolegovia v tom majú skôr smolu, takže ja som mal šťastie," vysvetlil.
Uspel iba jeden Slovák
Medzi nominovanými bolo v rôznych kategóriách až 10 slovenských hercov a filmárov. Kým herci "pohoreli", skladateľ Michal Novinski z Bratislavy, ktorý napísal hudbu k filmu Kuky se vrací – uspel. "Poznal som Svěrákovcov, ich filmy som poznal, ale oni mňa nepoznali a ja som vôbec nečakal, že to takto dopadne," povedal pre TASR šťastný skladateľ ktorý sa z toho, že si ho Jan Svěrák vybral za autora hudby, "dostával mesiac".
"Vždy nakoniec zostane normálna robota, musíte to spraviť. A normálna robota vás zase zachráni. Ja som najprv ani nemohol tú prácu robiť, lebo sa mi zdalo, že to nezvládnem... Ale je to super, pretože tí ľudia sú veľmi milí, prajú vám, veria, že to zvládnete, a potom to ide," prezradil z tvorivého zákulisia Michal Novinski. Pre tohto skladateľa išlo iba o druhý celovečerný film. Bohaté skúsenosti však má s divadelnou hudbou a hudbou k dokumentom.
"Od Honzu, môjho syna, to bol výborný ťah. Pretože skladateľ Novinski bol doteraz neznámy a on na neho stavil. Konkurz robilo päť skladateľov. Honza spravil doma rodinnú súťaž – zahral nám ukážky, my sme nevedeli, kto a čo napísal – a zhodli sme sa na ňom," vysvetlil TASR Zdeněk Svěrák, ktorý vo filme režírovanom svojim synom Janom prepožičal hlas jednej z rozprávkových postáv. Kuky se vrací zabodoval na Českom levovi i v kategóriách najlepší strih a najlepší zvuk.
V slovenských rukách sa sošky Českého leva ocitali v pražskej Lucerne opakovane. Oceneným totiž Levov odovzdávali i Emília Vášáryová, Anna Šišková či Martin Huba. Namiesto hostesiek moderátorovi večera Janovi Budařovi sošky na pódiu podávali členovia slovenskej mužskej tanečnej skupiny The Pastels, ktorá moderným tancom vyplnila priestor medzi vyhlasovaním víťazov jednotlivých kategórií. "Bolo to super. Užívali sme si to. Bolo to pre nás niečo nové. Museli nás trošku skresať, lebo sme trošku blázniví. Ale aj tak sme si to trošku 'posvojili'. Tanec máme radi a stále ho niekam posúvame," zhrnul pre TASR jeden z tanečníkov The Pastels Dano Antálek.
Prehľad nominovaných Slovákov:
Najlepší výtvarný počin: Pavol Andraško (Pouta)
Herečka vo vedľajšej úlohe: Zuzana Krónerová (Habermannov mlyn) a Zuzana Čapková (Mamas and papas)
Herec vo vedľajšej úlohe: Lukáš Latinák (Pouta)
Najlepšia kamera: Martin Štrba (Občiansky preukaz) a Alexander Šurkala (Habermannov mlyn)
Najlepší dokument: Martin Šulík ( 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna)
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Kristína Farkašová (Pouta)
Najlepší scenár: Juraj Herz, slovák, Wolfgang Limmer a Jan Drbohlav (Habermannov mlyn)