Streda 8. 2.
Zoja
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.04.2010 10:26 | Správy | Domáce správy

Chcete voliť zo zahraničia? Na zaslanie žiadosti máte už len štyri dni

Slováci žijúci v zahraničí, ktorí sa chcú zúčastniť na parlamentných voľbách, musia žiadosť o účasť doručiť najneskôr 23. apríla 2010.

Od obce potom najneskôr do 8. mája dostanú hlasovacie lístky a návratnú obálku s označením Voľba poštou. Pre TASR to uviedol predseda občianskeho združenia Migrácia SK Ján Bilik.

Občianske združenie Migrácia SK vo februári 2010 spustilo webovú stránku o voľbách zo zahraničia, na ktorej prináša presný postup ako zo zahraničia voliť. Zároveň spustilo celosvetovú kampaň partnerského programu Volím zo zahraničia, v rámci ktorého vytvorili sieť organizácií po celom svete, vďaka ktorým pre Slovákov žijúcich v zahraničí spoločne šíria osvetu ako voliť zo zahraničia.

Do partnerského programu na vzájomnú výmenu informácií sa doteraz zapojili takmer štyri desiatky organizácií zo 16 krajín celého sveta, ako aj desať skupín na známej sociálnej sieti, na ktorej odpovedajú na jednotlivé otázky Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí by radi odvolili, ale nevedia ako, prípadne im prinášajú tipy na jednoduchšie odvolenie zo zahraničia. Ide napríklad o registráciu naskenovej a podpísanej žiadosti o Voľbu poštou zaslanej cez email na príslušný úrad.

Po prvý raz mohli občania SR žijúci v zahraničí využiť svoje ústavou zaručené volebné právo v roku 2006 a to na základe nového volebného zákona o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky. "Žalostne nízka účasť zo zahraničia sa stala aj odrazom záujmu slovenskej politickej scény o voličov zo zahraničia," konštatoval Bilik.

Z odhadovaného počtu Slovákov žijúcich v zahraničí majú volebné právo len osoby, ktoré sú držiteľmi štátneho občianstva Slovenskej republiky, a ktorých počet sa odhaduje od 200.000 do 400.000. Ide o občanov, ktorí sa prechodne zdržujú v zahraničí a trvalý pobyt majú v SR, alebo občanov, ktorí sa zdržujú trvale alebo dlhodobo v zahraničí a majú trvalý pobyt v zahraničí.

"Som rád, že túto možnosť máme, ale tento spôsob nepovažujem vôbec pre občanov SR žijúcich v zahraničí za jednoduchý. Skôr naopak. Ide skôr o systém ako zo zahraničia neodvoliť, čo je veľmi výhodné pre politické strany na Slovensku, pretože sa nemusia zaujímať, aký názor má občan SR žijúci v zahraničí," konštatoval riaditeľ Slovenského centra v Londýne Martin Hakel, podľa ktorého treba hlavne zjednodušiť systém volieb poštou a ponúknuť kombinovaný spôsob ako odvoliť zo zahraničia.

Slováci žijúci v zahraničí by v najbližšej budúcnosti privítali najmä možnosť volieb cez internet, ktorá by určite zvýšila záujem Slovákov žijúcich v zahraničí o účasť na voľbách, čo ale vyžaduje novelizáciu volebného zákona.

Občianske združenie Migrácia SK sa chce podľa Bilika venovať problematike súčasných migračných pohybov, pripravovať situačné správy, analýzy a navrhovať riešenia na znižovanie úniku mozgov do zahraničia. "Chceme prispievať aj k vytváraniu predpokladov na udržiavanie väzieb emigrantov so svojimi najbližšími a domovskou vlasťou. Zaujímajú nás otázky reemigrácie a repatriácie pri tvorbe a výkone štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí, ktoré by prispievali k tomu, aby sa na Slovensku vytvárali predpoklady na podnecovanie návratov emigrantov domov," spresnil. Podľa jeho slov rovnako potrebné je Slovákom žijúcim v zahraničí poskytovať dostatok aktuálnych informácií o dianí na Slovensku, o legislatíve v oblasti slobodného pohybu osôb a o tom, aby si uplatňovali svoje legitímne práva zaručené Ústavou Slovenskej republiky.

Bilik dodal, že tiež majú záujem spolupracovať so štátnymi a neštátnymi orgánmi a inštitúciami v Slovenskej republike v danej oblasti. V spolupráci s krajanskými spolkami, inštitúciami a slovenskými médiami v zahraničí sa chce spoločne venovať otázkam prisťahovaleckej politiky Európskej únie a problematike postavenia Európanov vo svete.

"Maximálnu nepolitickú aktiváciu voličského potenciálu zo zahraničia vo voľbách do Národnej rady SR, ktoré budú 12. júna, sme si však v týchto dňoch stanovili ako prvú aktivitu nášho združenia," uzavrel Bilik.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Na prvý pohľad krásny pár, no nie je všetko tak, ako sa zdá: Dvojica skrýva šokujúcu minulosť!
Zelenskyj žiadal britského premiéra o stíhačky, má to však háčik: Sunak odhalil nečakané fakty
Foto
Madonna na Grammy šokovala vizážou, teraz posiela zúrivý odkaz: Mrchy, klaňajte sa mi!
Vďaka transplantácii vlasov prišli vedci na niečo prelomové: V čom môžu pomôcť vlasové cibuľky?
Zelenskyj sa v Bruseli stretne s lídrami štátov EÚ: Chce žiadať o viac zbraní
Britský premiér privítal Zelenského vo svojom byte: Sunak mu daroval niečo nezvyčajné
Foto
Nové poštové známky s podobizňou Karola III.: Ich dizajn vás prekvapí! Vyžiadal si to samotný kráľ
Hrozivá tragédia: Do jaslí narazil autobus, dve deti zomreli
Nemecký minister obrany o dodávke tankov: Prezradil, kedy môžu doraziť na Ukrajinu
Slovensko čelí vážnemu problému: Vláda je pod tlakom, ako si chce poradiť bez zdravotných sestier?
Je káva jediné, čo vás dokáže udržať bdelým? Čarovným nápojom svojmu telu ale vôbec nepomáhate!
Katastrofický pohľad! Vyzerá to, že sa pozeráte na smetisko: Zistíte, o čo ide v skutočnosti, zamrazí vás!