Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.05.2020, 07:15 | Správy | Domáce správy

Koronavírus na Slovensku: Firma v Nitrianskom kraji ohlásila veľké prepúšťanie!

Slovensko sa úspešne pasuje s pandémiou koronavírusu. Najnovšie informácie vám prinášame v našom online prenose.

Vláda pre pozitívny vývoj situácie spojenej s bojom proti nákaze postupne uvoľnila štyri fázy s tým, že uvoľnenie piatej fázy je už tiež na dosah. Od stredy platí niekoľko ďalších zmiernení opatrení. Slováci už môžu vycestovať do vybraných krajín na 48 hodín bez toho, aby sa po príchode museli preukázať negatívnym výsledkom testu, či ísť do karantény. 

Fotogaléria
20
fotiek v galérii

Slovensko eviduje celkovo 1 515 prípadov nákazy. Ochoreniu COVID-19 podľahlo 28 pacientov a vyliečilo sa už 1 327 ľudí. Sledujte s nami akutálnu situáciu minútu po minúte. 

-Otváranie hraníc na spadnutie: Kedy budeme cestovať k susedom

-Môžu si žiaci priniesť desiatu a budú v škole nosiť rúška? Otázky a odpovede pre rodičov školákov

-Užitočná rada pre podnikateľov: Aj odvody za máj môžete odložiť

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 80. deň
21:00

Vážení, čitatelia. Dnešný online sa končí. Ďakujeme, že ste boli s nami. 

19:48

Tlmačské strojárne ohlásili veľké prepúšťanie. Od júla do septembra ma prísť o prácu takmer 400 ľudí, píšu tvnoviny.sk.

19:35

Od stredy 27.5. je možné vycestovať do určitých krajín bez povinnosti karantény, pri návrate do 48 hodín.

19:28

Českí policajti na hraničnom priechode Bílá-Bumbálka-Makov nevpustili do krajiny Slovákov, ktorí si nenechali na slovenskej strane označiť príslušný formulár o prekročení štátnej hranice. Informovala o tom v stredu slovenská polícia, ktorá znovu naliehala na obyvateľov Slovenska, aby si pri ceste do zahraničia spomínaný dokument nechali potvrdiť u policajtov na slovenskej strane hranice. Odo dnes platí medzi Českom, Slovenskom a Maďarskom voľnejší režim pri prekračovaní hraníc, má však určité podmienky.

Spomínaný formulár potrebujú obyvatelia Slovenska k tomu, aby pri návrate z krátkodobého pobytu vo vybraných krajinách vrátane Česka nemuseli na Slovensku kvôli koronavírusu nastúpiť do štátnej karantény.

(ČTK)

19:21
19:15

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR I. Korčok telefonoval v stredu s ministrom zahraničných vecí Holandska Stefom Blokom.

Holandský partner ocenil výsledky Slovenska v zvládaní pandémie COVID-19, ktoré sú ukážkové v celoeurópskom priestore. Po prekonaní zdravotnej krízy však príde na rad bezprecedentná ekonomická kríza v Európe, ktorú bude takisto treba rozumne zvládnuť. Slovensko a Holandsko preto dôkladne preštudujú dnešný návrh Európskej komisie týkajúci sa rozpočtu EÚ na nasledujúce roky a Program európskej obnovy. "Niet pochýb o tom, že sa nachádzame v bezprecedentnej situácii, ktorá si bude vyžadovať zásadné ekonomické riešenia. EÚ by mala nájsť rovnováhu medzi solidaritou, ktorú dnes tak kľúčovo potrebujeme na zvládnutie krízy naprieč EÚ, a finančnými záväzkami, ktoré vytvárame pre budúce generácie", uviedol minister I. Korčok.

(TASR)

19:08

Hoci Slovensko odo dnes uvoľnilo podmienky prechodu svojich hraníc, Slovákom dlhodobo žijúcim v Českej republike návrat domov na 48 hodín neuľahčilo.

(ČTK)

18:26

Ozdravný balík pre Európsku úniu (EÚ), ktorý v stredu predstavila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, je vo viacerých prípadoch bezprecedentný. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus na stredajšom brífingu.

Poukázal na to, že reaguje na zdravotnú krízu, ktorá vyústila do ekonomickej krízy, akú EÚ ešte nezažila. Vysvetlil, že ozdravný balík sa navrhuje v objeme 750 miliárd eur v stálych cenách z roku 2018, čo zodpovedá 809 miliardám v bežných cenách. "Pôjde o dočasný nástroj, to treba zdôrazniť, ktorý bude smerovať na podporu investícií do našej budúcnosti. Tá by mala byť hlavne zelená a digitálna," povedal štátny tajomník rezortu diplomacie.

(TASR)

17:59

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku finalizuje rekonštrukčné práce v budove bývalej polikliniky na Považskej ulici. Prestavbou vznikne nový covidový pavilón. Pre TASR to v stredu uviedla hovorkyňa ÚVN Petra Dišková.

(TASR)

17:58

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaplatí ambulanciám prvého kontaktu viac ako očakávali. "Nové Predstavenstvo VšZP doriešilo zmluvné podmienky v ambulantnej starostlivosti týkajúce sa obdobia pandémie ochorenia Covid-19 a požiadavky garantovanej úhrady vo výške minimálne 75 percent pre celý ambulantný sektor," informovala hovorkyňa poisťovne Slávka Gáborová a dodala, že podľa predbežných odhadov v samotnej primárnej ambulantnej starostlivosti VšZP hradí viac ako 90 percent mesačného priemeru v porovnaní s rokom 2019.

(SITA)

17:50

Sme na tom fantasticky! Slovensko sa vyníma v rebríčku medzi krajinami, ktoré zvíťazili nad koronavírusom. Pozrite si, ako sú na tom naši susedia TU.

17:28

Slovensko nemalo dôvod spúšťať test premorenosti. V stredu to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že pokiaľ by na Slovensku bolo komunitné šírenie, vtedy by ho sám chcel zrealizovať. To však v SR nebolo ani nie je.

(TASR)

16:50

Núdzový stav, ktorý vyhlásila vláda od 16. marca 2020, by sa mal skončiť v polovici júna, teda najneskôr 90 dní od jeho vyhlásenia. Predĺžiť ho by v zmysle zákona nemalo byť možné. Zhodujú sa na tom Lucia Berdisová z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV) a docent ústavného práva Marek Domin z katedry ústavného práva na Univerzite Komenského v Bratislave. Ich názory sa rozchádzajú v tom, či možno núdzový stav následne vyhlásiť nanovo.

(TASR)

16:44

Rýchlejšiu regeneráciu a zotavenie pacientov na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice (FN) v Trenčíne, ale i univerzálne využitie umožní nový pľúcny ventilátor Paravent PATe. Ako informovala hovorkyňa FN Trenčín Martina Holecová, ide o špecifický druh ventilátora na potreby urgentnej medicíny a anestéziológie.

(TASR)

16:17

MV SR žiada občanov, ktorí sa vracajú na Slovensko zo zahraničia a chcú povinnú izoláciu stráviť v domácom prostredí pod dohľadom tzv. smart karantény, aby sa na to pripravili už pred cestou k hraničnému priechodu so Slovenskou republikou a nie až priamo na hraniciach. Samotné stiahnutie aplikácie nie je postačujúce. Musíte prejsť celým procesom registrácie a aktivácie. Celý postup a podrobné informácie nájdete TU.

16:15

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) pripravilo návrh na obnovenie vykonávania letov v rámci obchodnej leteckej dopravy s určitými obmedzeniami od 29. mája 2020.

16:15

Slovenská republika dostane od Európskej komisie na obdobie do roku 2024 zhruba osem miliárd eur.

15:57

Od štvrtka sa otvára hraničný priechod Záhorská Ves – Angern.

15:44

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nevylúčil prípadné zrušenie núdzového stavu ani jeho opätovné vyhlásenie.

15:32

Mesto Prešov otvorí od 1. júna všetky materské a základné školy, ako aj školské kluby detí vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Do 31 školských zariadení sa predbežne vráti približne 3 700 detí.

(SITA)

15:10

Premiér sa pokúsi presvedčiť Sulíka, aby boli obchody zavreté v nedeľu aj po skončení koronakrízy. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) potvrdil, že v pondelok 1. júna konzílium odborníkov rozhodne o tom, či a ako sa budú uvoľňovať ďalšie opatrenia a aké „bremeno unesieme". Viac čítajte TU.

(SITA)

15:05

"Aktuálny núdzový stav môže trvať zhruba do polovice júna," vyhlásil Igor Matovič. Podľa premiéra je možné dať si minútovú prestávku a technicky môže núdzový stav po nej pokračovať ďalších 90 dní.

15:04

Ministerstvo školstva určilo na tento rok dva termíny pre prijímacie konanie na osemročných gymnáziách, a to 15. a 18. jún. Z rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS) vyplýva, že prijímačky sa budú konať prezenčne. Talentové skúšky na odborných školách budú 17. júna. Žiaci sa o prijatí či neprijatí dozvedia 24. júna.

V prípade vysokého počtu uchádzačov sa môžu skúšky na gymnáziách konať aj 16. a 19 júna.

(SITA)

15:00

Do základných škôl (ZŠ) v Žiline nastúpi od 1. júna približne 3100 detí, čo je 85 percent z celkového počtu žiakov prvého až piateho ročníka. Do materských škôl (MŠ) sa plánuje vrátiť asi 1280 detí, čo je asi 55 percent z celkového počtu škôlkarov. TASR o tom informoval hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

(TASR)

14:53

"Vďaka opatreniam si užívame slobodu," vyhlásil Matovič.

14:52

Matovič hovorí, že tzv. test zamorenosti sa na Slovensku zrejme vykonávať nebude. Podľa jeho slov malo Slovensko dobré čísla.

14:44

Konzílium v pondelok rozhodne o ďalšom postupe uvoľňovania. Povedal to premiér na tlačovej konferencii. 

14:29

Nemocnica Komárno spustila sérologické testovanie na prítomnosť protilátok ochorenia COVID-19 v krvi aj pre samoplatcov. Vyšetrenie na základe prítomnosti protilátok IgM a IgG špecifických pre nový koronavírus ukáže, či sa testovaný v minulosti s vírusom stretol, prípadne je ním aktuálne infikovaný, hoci nemusí mať žiadne príznaky, uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

(TASR)

14:10

Vyplácanie štátnej pomoci firmám a samostatne zárobkovo činným osobám počas koronakrízy na Slovensku sa zrýchlilo. Len za apríl tohto roka boli vyplatené prostriedky v objeme 55 miliónov eur, celkovo od začiatku poskytovania štátnej pomoci už bolo vyplatených 228 miliónov eur. Informoval o tom minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) po rokovaní vlády.

(TASR)

14:06

Ústavný súd (ÚS) SR eviduje podania v súvislosti s povinnou štátnou karanténou a opatreniami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR počas núdzového stavu vyhláseného vládou pre pandémiu nového koronavírusu. Pre TASR to potvrdil Tomáš Senaj z tlačového a informačného odboru Kancelárie ÚS SR.

(TASR)

13:55

Cez hraničný priechod Šahy v stredu ráno prešlo 1000 Slovákov do Maďarska. Informoval o tom minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) na stredajšom rokovaní vlády. Prichádzajúcich však upozorňuje, že majú iba 48 hodín na to, aby sa vrátili bez povinnosti ísť do karantény.

(TASR)

13:55

Polícia pripomína občanom, aby si pri výstupe zo Slovenska nechali od slovenských policajtov označiť tlačivo o prekročení štátnej hranice. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru (PZ) Michal Slivka.

S problémom sa polícia v stredu stretla napríklad na hraničnom priechode Makov - Bílá. "Naši občania a rezidenti bez označenia prekročili štátnu hranicu smerom do Českej republiky, kde ich zastavili a kontrolujú české policajné zložky a vracajú ich späť na územie Slovenska," priblížil hovorca.

(TASR)

13:27

Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky bude upravovať materiálovú skladbu a zabezpečenie pohotovostných zásob. V stredu o tom rozhodla vláda. Pohotovostné zásoby sú jedným z troch druhov štátnych hmotných rezerv, predstavujú vybrané základné komodity určené na okamžitú a bezodplatnú pomoc pri záchrane životov, zdravia a majetku obyvateľov postihnutých krízovou situáciou, mimoriadnou udalosťou alebo III. stupňom povodňovej aktivity. Materiál vypracovali Štátne rezervy v súčinnosti s Ministerstvom zdravotníctva SR na základe odporúčaní Permanentného krízového štábu. "Cieľové stavy zdravotníckych pomôcok predstavujú množstvo materiálu na dobu 60 dní," uvádza sa v dokumente.

(SITA)

13:19

Je predčasné, ak nie nezodpovedné, hovoriť o úplnom uvoľňovaní hraníc. Na dnešnej tlačovej konferencii na Úrade vlády SR to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS). V tejto súvislosti je podľa neho na mieste obozretnosť. Ako vysvetlil, medzi jednotlivými krokmi je potrebné mať istý odstup, aby sa vyhodnotilo, ako sa uvoľňujúce opatrenia prejavujú na epidemiologickej situácii na Slovensku.

„Je predčasné, ak nie nezodpovedné, dnes povedať nejaký fixný dátum, napríklad v polovici júna, že to všetko uvoľníme, lebo medzitým môže byť naozaj ešte nejaký vývoj. Všetko, čo robíme je kombináciou komfortu a možnosti cestovania občanov so zámerom chrániť ich zdravie,“ uviedol Korčok.

(SITA)

13:11

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus sa v utorok 26. mája 2020 zúčastnil na videokonferencii ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských štátov EÚ.

Dominantnými témami diskusie boli koordinácia postupného uvoľňovania opatrení a hospodárska obnova Európskej únie. Európska komisia zverejní dnes (27. mája 2020) balík opatrení na reštart európskeho hospodárstva, ktorého súčasťou bude aj nový návrh viacročného finančného rámca na roky 2021 až 2027.

"Všetky členské štáty pociťujú ekonomické dopady súčasnej krízy, napriek rozdielnej miere šírenia ochorenia COVID-19. Je preto potrebné, aby z nových nástrojov mohli profitovať všetci. Európa musí ukázať solidaritu a zodpovednosť

(TASR)

12:55

Národné lesnícke centrum (NLC) vo Zvolene pokračuje aj počas koronakrízy vo svojej vzdelávacej činnosti, zameranej na udržateľný manažment prírodných zdrojov a prispôsobovanie sa klimatickým zmenám. Túto činnosť realizuje prostredníctvom Programu rozvoja vidieka SR.

"Jedným z projektov implementovaných v súčasnosti je aj projekt s názvom Nové metódy v ochrane lesa, ktorého cieľom je zabezpečiť obhospodarovateľom lesov pomôcky na rýchlu a logicky správnu identifikáciu hmyzích a hubových škodcov," uviedol pre TASR hovorca NLC Ján Lichý.

(TASR)

12:38

Slovensko má získať možnosť uchádzať sa o pôžičky z nástroja Európskej únie, ktorými by mohlo pokryť výdavky na pomoc trhu práce počas mimoriadnej situácie v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Vyplýva to z návrhu zákona o mimoriadnych štátnych zárukách z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorý v stredu schválila vláda. Parlament ho má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

(TASR)

12:37

Ľudia v evidencii úradov práce budú môcť opäť dlhšie poberať podporu v nezamestnanosti. Vláda schválila nariadenie, ktorým sa opätovne predlžuje podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší mesiac. Návrh nariadenia predložilo na rokovanie kabinetu ministerstvo práce v dôsledku mimoriadneho stavu na Slovensku. Vláda už koncom apríla jedno predĺženie tohto obdobia schválila.

(TASR)

11:53

Na podporu výskumu či vývoja súvisiacich s ochorením Covid-19 vyčlení Slovensko osem miliónov eur. Vyplýva to z návrhu programu Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) na zvládnutie pandémie koronavírusu a jej dopadov, ktorý dnes schválil vládny kabinet. Projekty by mali trvať maximálne 18 mesiacov a ich podpora je naplánovaná na roky 2020 a 2021. Na každý rok sa vyčlenia štyri milióny eur, pričom jeden projekt môže získať 400-tisíc eur. Materiál prešiel skráteným medzirezortným pripomienkovým konaním od 30. apríla do 7. mája.

(SITA)

11:52

Do považskobystrických základných škôl chce v pondelok (1. 6.) v rámci reštartu školského roka nastúpiť 1345 žiakov 1. 5. ročníka, čo je približne 82 percent školákov v tejto vekovej kategórii. Ako informoval vedúci odboru školstva a sociálnych vecí považskobystrickej radnice Jozef Bielik, do materských škôl je prihlásených 673 detí, čo je asi 53 percent všetkých škôlkarov.

Do pondelka 25. mája mohli rodičia prihlásiť svoje deti na dochádzku do základných a materských škôl, školských klubov, detských jaslí a na stravovanie v školských jedálňach počas realizácie opatrení na predchádzanie ochoreniu COVID-19. Záujem bol veľký, preto od 1. júna mesto Považská Bystrica otvorí všetky školy a zariadenia, samozrejme pri dodržaní maximálnych počtov, informoval Bielik.

(TASR)

11:49

Gastronomické prevádzky na celom území mesta Nitra budú môcť v tomto roku využívať pozemky vo vlastníctve mesta pod letnými terasami bezodplatne. Rozhodli o tom mestskí poslanci.

Mesto už v minulom roku umožnilo užívanie letných terás na mestských pozemkoch bezodplatne na pešej zóne z dôvodu jej oživenia. Súčasná situácia je dôvodom, prečo sa rozhodlo rozšíriť túto možnosť o prevádzky na celom území mesta. Podľa viceprimátora Daniela Balka mesto zrovnoprávni postavenie podnikateľov v tomto segmente bez ohľadu na to, či pôsobia na pešej zóne alebo v iných častiach mesta a pomôže podnikom zvýšiť návštevnosť a čiastočne nahradiť škody, ktoré im vznikli z dôvodu pandémie.

(TASR)

11:48

Činnosť orgánov športových organizácií počas krízovej situácie sa bude môcť upraviť. Zefektívniť sa má aj použitie finančných prostriedkov v športe v súvislosti s krízovou situáciou a spôsobilosťou športových organizácií a fyzických osôb byť prijímateľom verejných prostriedkov, ktoré môže negatívne ovplyvniť vyhlásená krízová situácia. Vyplýva to z úpravy zákona o športe, ktorú v stredu na svojom rokovaní schválila vláda.

(TASR)

11:47

Od polnoci z utorka na stredu je pre občanov Česka, Slovenska a Maďarska povolené prekročenie vzájomných štátnych hraníc a pobyt v uvedených krajinách na 48 hodín bez nutnosti testu na nový koronavírus či epidemiologickej karantény. Píše o tom spravodajský server Infostart.hu. Na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Komárno-Komárom sa od rána tvorili kolóny stoviek slovenských, maďarských i českých vozidiel čakajúcich na prekročenie hraníc.

"Po celodenných utorňajších rokovaniach slovenská vláda súhlasila s tým, že cez svoje územie prepustí tam i naspäť českých a maďarských občanov, ak na území Slovenska nepobudnú dlhšie než 48 hodín," oznámil v utorok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na Facebooku. Zároveň dodal, že tým sa umožňuje občanom týchto štátov časovo obmedzený pobyt v uvedených krajinách.

(TASR)

11:37

Bardejovské kúpele fungujú od polovice mája v obmedzenej prevádzke. Od pondelka (25. 5.) sú prístupné aj pre samoplatcov. Platia tam však protiepidemiologické opatrenia odporúčané hygienikmi.
"Klienti musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia, v priestoroch hotelov sú k dispozícii dezinfekčné prostriedky, zamestnanci pracujú s rúškami a v jednorazových rukaviciach. Upratovanie v hoteloch prebieha so zvýšeným dôrazom na dezinfekciu a pri konzumácii jedál a v prevádzkach sú dodržiavané minimálne odstupy. Aby sme mohli fungovať plnohodnotne potrebujeme aj samoplatcov. Klienti cez zdravotné poisťovne nám zabezpečujú pri bežnej obsadenosti aj pri počte okolo 500 iba približne tridsať percent tržieb," uviedla ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.

(TASR)

11:03

Ministerstvo dopravy sa v súvislosti s postupným otváraním hraníc snaží znovu obnoviť aj všetky typy medzinárodnej prepravy osôb. Tá bola v čase pandémie nového koronavírusu zastavená. Najbližšie k spusteniu je letecká preprava, uviedol v stredu pred rokovaním vlády šéf rezortu Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

(TASR)

10:40

Autobusové linky prímestskej autobusovej dopravy v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK), ktoré prevádzkuje SAD Zvolen a SAD Lučenec, posilnia dopravcovia od pondelka 1. júna o ranné a popoludňajšie školské spoje. Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková, súvisí to s otváraním základných a materských škôl. Nepôjde však o úplný návrat do bežného režimu a župa cestujúcim odporúča sledovať cestovné poriadky.

Od pondelka pribudnú predovšetkým autobusy, ktoré vozia deti z menších obcí do spádových škôl, pričom najviac spojov pôjde ráno medzi 6:00 a 8:00 a medzi 12:00 a 15:00. „Zmeny v cestovných poriadkoch budú platiť od pondelka 1. júna vrátane. Odporúčame cestujúcim, aby venovali pozornosť cestovným poriadkom, keďže nejde o úplný návrat do bežného režimu,“ povedal riaditeľ odboru verejnej dopravy Úradu BBSK Miroslav Vyka.

(SITA)

09:45

Hospitalizovaných je 59 osôb, z toho v siedmich prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je jedna osoba a na pľúcnej ventilácii nie je nikto.

(TASR)

09:36

Na ochorenie COVID-19 nezomrel nikto, naopak, vyliečili sa ďalší piati pacienti. V utorok vykonali laboratóriá 2 839 testov. Informuje o tom permanentný krízový štáb na internetovej stránke www.korona.gov.sk.

09:32

V utorok pribudli dva prípady nákazy novým koronavírusom, Slovensko tak celkovo eviduje 1515 prípadov, z čoho 160 je aktívnych. 

09:25

"Za včera opäť len 2 prípady a opäť už tretí deň za sebou v karanténnych centrách. Povedané inak - 3 dni sme na Slovensku nezachytili žiadny prípad okrem 3x2 prípadov v povinnej štátnej karanténe," avizoval premiér Matovič na sociálnej sieti. 

09:11

Od pondelka 1. júna mesto Trnava opäť spúšťa prevádzku zdieľaných elektrobicyklov. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Viac ako sto žltozelených elektrobicyklov budú na stanovištia v rámci mesta vykladať postupne. "Všetky budú pred návratom do prevádzky vydezinfikované. Ďalšie preventívne hygienické opatrenia sú na strane používateľov, pri jazde sa napr. odporúča používať gumené rukavice," uviedla Majtánová. Používateľom bikesharingu, ktorí kvôli vynútenej pauze spôsobenej novým koronavírusom nestihnú do konca tejto sezóny minúť svoj kredit, sa zvyšná suma presunie na budúci rok.

(TASR)

08:59

Strečnianski pltníci začnú od soboty (30. 5.) voziť ľudí po sedemkilometrovom úseku Váhu okolo skál Margita a Besná a popod dva strečnianske hrady. Prevádzku spúšťajú podľa Pavla Albrechta z Prvej pltníckej a raftingovej spoločnosti oproti zvyčajnému termínu otvorenia pltníckej sezóny s dvojmesačným oneskorením. Spôsobili ho obmedzenia v súvislosti s novým koronavírusom.

(TASR)

08:47

Kúpele Sliač privítajú po uvoľnení protiepidemiologických opatrení, súvisiacich so šírením nového koronavírusu, opäť svojich klientov. Prví sa na liečebné pobyty dostavia 1. júna 2020. Hlavný kúpeľný hotel Palace mal však aj medzitým svojich hostí. V prvej polovici mája sa stal na dva týždne po nariadení vlády SR karanténnym centrom pre 195 repatriantov.

"Sme radi, že toto obdobie máme už za sebou a že našťastie trvalo kratšie, než sme pôvodne predpokladali," uviedol pre TASR riaditeľ kúpeľov a predseda predstavenstva Jozef Udič.

(TASR)

08:18

Mesto Senica otvorí od 8. júna aj prevádzku mestských jaslí. Rodičia môžu prihlásiť svoje dieťa do 29. mája. TASR informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

Postup pri obnovení prevádzky zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa zadefinoval Úrad verejného zdravotníctva SR. V skupinách bude môcť byť maximálne 15 detí. "Záujem rodičov sme zisťovali priebežne. Doteraz sme dostali pozitívnu spätnú väzbu od 14 z nich, čo vychádza na zostavenie jednej skupiny detí. Kapacita mestských jaslí je pritom tridsať detí," uviedla vedúca oddelenia sociálnych vecí, kultúry a športu Renáta Hebnárová.

(TASR)

08:04

Do základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trnava prihlásili rodičia spolu 1838 žiakov prvého až piateho ročníka a do materských škôl majú rodičia záujem umiestniť 1116 detí. TASR informovala hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Návrat detí je plánovaný od 1. júna. "Do základných škôl je možné vyhovieť všetkým záujemcom. Podľa usmernenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR budú školáci rozdelení do skupín s maximálnym počtom dvadsať osôb, aby sa eliminovalo riziko šírenia ochorenia COVID-19," uviedla Majtánová.

(TASR)

07:27

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) na rokovanie vlády predložil návrh nariadenia, ktorým sa opätovne predĺži podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší mesiac. Reaguje tak na pokračujúcu mimoriadnu situáciu na Slovensku v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Návrh nariadenia vlády má pomôcť tým ľuďom, ktorí si v čase krízy nevedia nájsť zamestnanie. Vláda už pritom raz toto podporné obdobie predlžovala.

07:14

Od stredy sa pri cestách osôb s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku do Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka či Švajčiarska pri návrate na územie Slovenska nebude požadovať negatívny test na koronavírus ani karanténa. Pobyt v zahraničí však nesmie presiahnuť 48 hodín. 

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: Nový Čas, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
(ilustračné foto).
Británia zverejnila zoznam krajín, pre ktoré ruší karanténu: Je na zozname aj Slovensko?
Európska komisia schválila remdesivir na liečbu vážnych prípadov COVID-19
Remdesivir je oficiálne liekom na COVID-19: Platí to aj pre Slovensko?
Tenisová hviezda Belinda Benčičová trávi chvíle voľna vo Vysokých Tatrách.
Foto
Benčičová si užíva Tatry s priateľom: Neuveríte, kto ich tam stráži!
Nitriansky podnikateľ a predvolaný svedok Norbert Bödör.
NAKA mala obviniť Norberta Bödöra v kauze Dobytkár: Expresný návrat z dovolenky na Slovensko?!
Minister dopravy Andrej Doležal
Výberové konanie na šéfa regulačného úradu podľa Doležala: Minister chce zverejniť písomné testy kandidátov
Barcelona môže po budúcej sezóne prísť o hviezdneho Lionela Messiho.
Príde Barcelona o najväčšiu hviezdu? Španielske médiá prišli s nečakaným zistením
V piatok o 15.00 sa mala spustiť aplikácia na domácu karanténu.
V ktorých prípadoch bude domáca karanténa znova povinná? Od 6. júla platia tieto zmeny!
Pri výbuchoch v továrni na pyrotechniku zomreli 4 ľudia.
Výbuch v tureckej továrni na pyrotechniku: Hlásia 97 zranených a 4 obete
Herec má nadanú dcéru.
Dcéra Maroša Kramára vie, čo je to kritika: Žiadne protekčné dieťa, toto si vypočula od otca!
Milan Baroš po sezóne ukončí kariéru.
Foto
Veľké meno českého futbalu ukončí po sezóne kariéru: Hlava by chcela, telo hovorí stop
Interiér istanbulského múzea Hagia Sofia.
Tureckého prezidenta kritizujú za plány zmeniť múzeum na mešitu: Erdogan reaguje
Phoenix mala pri narodení len 680 gramov.
Bábätko sa narodilo v 25. týždni, jeho život visel na vlásku: Zachránil ho dar od neznámeho človeka