Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
07.04.2020, 08:36 | Správy | Domáce správy
Foto

Koronavírus na Slovensku: Počet nakazených opäť narástol, ako sa majú prví infikovaní pacienti?

Pandémia ochromila celý svet! S nebezpečnou nákazou statočne bojuje aj Slovensko. Všetky informácie vám prinášame minútu po minúte.

Ochorenie COVID-19 nedá Slovákom spávať! Počet infikovaných sa zvýšil o rekordné číslo. Pribudlo 47 prípadov, celkovo tak naša krajina eviduje 581 nakazených. Minister zdravotníctva Marek Krajčí v pondelok oznámil smutnú správu. Koronavírus si na Slovensku vyžiadal už dve obete. V dôsledku ochorenia zomrel exprimátor Bojníc a žena, ktorá bola v nemocnici v kritickom stave. 

Fotogaléria
9
fotiek v galérii

Vláda zavádza čoraz prísnejšie opatrenia, aby zmiernila dôsledky pandémie. Premiér Igor Matovič ohlásil na Veľkú noc zákaz vychádzania. Od 8. do 13. apríla budú platiť tieto pravidlá. Aktuálne informácie sa dozviete v našom online prenose. 

- Vláda rozhodla o masívnych opatreniach počas Veľkej noci: Takto bude vyzerať zákaz vychádzania

- V martinskej nemocnici leží pacientka s ochorením COVID-19: Jej stav sa výrazne zhoršil!

- Zákaz vychádzania počas Veľkej noci: Policajné hliadky budú na hraniciach okresov i v mestách, na toto si dajte pozor!

- Kým Slováci hromžia nad Veľkou nocou, lekárka Monika rieši celkom iné veci: Ako prebieha 1 deň boja za VÁS!

-Slovensko by do dvoch týždňov mohlo vyrobiť vlastné testy na COVID-19: Ochorenie zachytia už v prvých dňoch!

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 31. deň
22:29

Vážení čitatelia. ONLINE prenos z aktuálneho diania na Slovensku sa končí. Situáciu však sledujeme aj naďalej a všetko dôležité prinesieme na webe a v denníku Nový Čas. Ďakujeme za priazeň, dobrú noc.

21:18

Na Matoviča a jeho vládu sa to valí z každej strany. Po odklepnutí sprísnených opatrení počas Veľkonočných sviatkov, z ktorých vyčnieva predovšetkým obmedzený pohyb obyvateľstva v rámci okresu, sa na premiéra zniesla vlna kritiky.

Po Pellegrinim a Ficovi sa ozval ďalší politik. Viac TU.

20:58

Vzhľadom na epidemiologickú situáciu a opatrenia nariadené Ústredným krízovým štábom SR nie je teraz možné organizovanie veľkých veľkonočných spovedí pre celé obce alebo farnosti. Vo výnimočných prípadoch (mimoriadnych, neodkladných) odporúčame požiadať o individuálnu spoveď. Viac čítajte TU.

(ÚVZSR)

20:56

Testovanie osôb s podozrením na ochorenie COVID-19 vykonávali hasiči v utorok na viacerých miestach.

20:16

Pacienti z Kostolišťa, u ktorých sa ako u prvých potvrdil koronavírus na Slovensku, sa majú dobre, no vírusu sa úplne nezbavili ani po takmer mesiaci od prvých vyšetrení. "Pacient 0 a pacient 1 sa aktuálne nachádzajú v domácej karanténe, zdravotne sú v poriadku a majú sa dobre. Opakované testovanie však u týchto pacientov nepreukázalo dvakrát negatívny výsledok, a preto aj naďalej zostávajú v domácej karanténe. Opakované testovanie je plánované v najbližších dňoch," vyjadrila sa pre noviny.sk hovorkyňa UNB Eva Kliská.

(noviny.sk)

20:01

Obecné i krajské zastupiteľstvá budú môcť zasadať počas krízovej situácie aj prostredníctvom videokonferencie. Vo výnimočných prípadoch budú môcť zastupiteľstvá obcí hlasovať formou per rollam. Vyplýva to zo súboru noviel zákonov v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR v súvislosti s ochorením COVID-19. Zmeny v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR, rokovali o nich v zrýchlenom režime.

(TASR)

19:57

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský žiada slovenských občanov, aby rešpektovali nariadenie vlády SR týkajúce sa sprísnených opatrení z dôvodu šírenia ochorenia COVID-19 a aby mali trpezlivosť a zhovievavosť k policajtom, ktorí si budú počas veľkonočných sviatkov robiť svoju prácu.

(TASR)

19:31

Na pilieroch Vyhliadkovej veže UFO v Bratislave svietil v noci z pondelka na utorok nápis "Zostaň silné, Slovensko!" v súvislosti s pandémiou koronavírusu. (TASR)

Nápis
19:16

Využívanie mobilných dát s cieľom zmapovať šírenie ochorenia COVID-19 musí byť v súlade s pravidlami Európskej únie (EÚ) na ochranu údajov a súkromia, vyhlásil v utorok predseda výboru pre občianske slobody.

Viacero členských štátov EÚ aj Európska komisia využívajú alebo vyvíjajú nástroje na báze údajov z mobilných telefónov, ktoré by mali pomôcť zmapovať šírenie ochorenia COVID-19. Zozbierané dáta, ktoré mobilní operátori poskytujú vnútroštátnym orgánom, musia však byť najprv anonymizované, aby podľa nich nebolo možné identifikovať konkrétnu osobu.

(SITA)

19:03

Pracovisko centrálneho laboratória v Nemocnici Zvolen spúšťa v týchto dňoch testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19. Testovanie sa bude poskytovať pacientom a zamestnancom 12 zdravotníckych zariadení skupiny AGEL SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí, a pripravuje sa tiež možnosť testovania pre samoplatcov.

(TASR)

18:57

Oblastné organizácie cestovného ruchu (OOCR) zastrešujúce Liptov, Vysoké Tatry, Bratislavu a Košice poslali otvorený list ministrovi dopravy a výstavby SR Andrejovi Doležalovi (nominant Sme rodina). 

18:40

Občania, podnikatelia a malé a stredné podniky budú môcť v čase pandémie nového koronavírusu požiadať o odklad splátok úverov v bankách maximálne na deväť mesiacov. Banky budú za stanovených podmienok povinné takejto žiadosti vyhovieť. Klienti v takom prípade nebudú považovaní za neplatičov. Za prijatie návrhu hlasovalo 88 poslancov zo 132 prítomných.

(TASR)

18:38
18:36

Fico zvozil Matovičovu vládu za opatrenia počas Veľkej noci. Čo by urobil on?

18:18

Doležal predloží na vláde novelu zákona o zájazdoch, umožní odklad čerpania služby cez poukážky. Zámerom je, aby pre súčasné masové rušenie zájazdov cestovné kancelárie a agentúry a následne aj ich zaisťovatelia nevyhlásili insolventnosť. Klienti cestovných kancelárií a agentúr by zároveň neprišli o svoje nároky.

(SITA)

18:12

Študenti v Košiciach sa majú vysťahovať z internátov, musí im na to stačiť presne určený čas.

18:06

Vyučovací proces na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach do konca letného semestra pokračuje len vo forme dištančného vzdelávania. Z tohto dôvodu požiadala univerzita všetkých študentov, ktorí boli ubytovaní v jej študentských domovoch, aby sa odsťahovali. Prvých 150 študentov si prišlo po svoje osobné veci v utorok, informovala TASR hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.

(TASR)

18:04

Vládou prijaté opatrenia v súvislosti s obmedzením pohybu dostatočne neobjasňujú, ako ovplyvnia situáciu rodičov, ktorí majú dieťa v striedavej starostlivosti. Myslí si to ombudsmanka. 

18:04

Ako bude vyzerať zákaz vychádzania počas sviatkov v praxi? Slovenská polícia odpovedá na časté otázky ľudí.

17:44

Šírenie dezinformácií v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu môže mať škodlivé účinky na zdravie a psychiku občanov EÚ a tiež na záujmy spotrebiteľov. V exkluzívnom rozhovore pre TASR to v utorok povedala podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

(TASR)

17:22

Slovensko by do dvoch týždňov mohlo vyrobiť vlastné testy na COVID-19. Ochorenie zachytia už v prvých dňoch!

17:06

Každý klient - fyzická osoba bude môcť požiadať o odklad lízingových splátok na tri mesiace. Ak bude kríza súvisiaca s novým koronavírusom pokračovať, tak to bude môcť spraviť aj druhýkrát. Po rokovaní s predstaviteľmi lízingových spoločností na úrade vlády o tom informoval štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. O podobnom riešení pre malých podnikateľov sa ešte rokuje.

(TASR)

16:57

Má Slovensko v obchodoch dostatok zásob pred Veľkou nocou? Prečítajte si reakciu ministra pôdohospodárstva aj reťazcov. 

16:51

Ako vníma právnik obmedzenie pohybu počas sviatkov? Čítajte.

16:40

Horská záchranná služba (HZS) predpokladá počas veľkonočných sviatkov zvýšený pohyb turistov v horských oblastiach. Apeluje preto na všetkých.

16:38

Banská Bystrica zriadila špeciálny bankový účet mesta, ktorý poslúži na riešenie mimoriadnej situácie v súvislosti so šírením nového koronavírusu a s tým spojenými službami, ako donáška potravín a liekov pre osamelých seniorov a ľuďom odkázaným na pomoc druhých. Mesto tak reagovalo na situáciu, keď adresáti pomoci nemajú veľakrát pri sebe hotovosť, ale ich rodinní príslušníci by im nákupy vedeli cez účet uhradiť. TASR o tom informovala Zdenka Marhefková, hovorkyňa banskobystrického primátora.

(TASR)

16:28

Od stredy 8. apríla do 17. apríla bude možné prekročiť vnútorné slovenské hranice iba na vybraných hraničných priechodoch.

16:17

Výrobu ochranných štítov pre zdravotníkov pred časom spustili i prievidzskí dobrovoľníci. Financie na tento účel získavajú cez projekt Pomôž zdravotníkom na hornej Nitre. Ochranné pomôcky z 3D tlačiarní už dodali do bojnickej nemocnice.

Pôvodne chceli dobrovoľníci vyrobiť 500 ochranných štítov pre hornonitrianskych zdravotníkov, neskôr zvýšili ich počet na 700. "Momentálne, aj na základe výzvy, ktorú máme, sme získali viac ako 2600 eur, čím by sme reálne mohli vyrobiť viac ako 1300 ochranných štítov. Všetko však záleží aj na cene jednotlivého materiálu, keďže je teraz nedostatkový a cena je veľmi vysoká. Predpokladáme, že minimálne 1000 štítov vytlačíme a odnesieme zdravotníkom," priblížil v utorok jeden z dobrovoľníkov Branislav Gigac.

(TASR)

16:15

Ako vyzerá dopravná situácia v Bratislave, smer Rovinka?

16:05

Prvovýrobcovia mlieka na Slovensku žiadajú pre nový koronavírus o ďalšie zmeny v Zákonníku práce. Uviedol to Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM).

Pre výpadok pracovných síl musia prvovýrobcovia mlieka siahať po náhradnej pracovnej sile aj zvyšovať hodiny nadčasov. Štát preto žiadajú o uvoľnenie limitu nadčasov, ktorý Zákonník práce stanovuje, aby sa tak ochotní dojiči, kŕmiči či ošetrovatelia mohli o zvieratá postarať v prípade, že príde k výraznému výpadku ich kolegov na farmách.

(TASR)

15:42

Matovičova vláda rozhodla o tom, že od stredy rána do pondelka večera budú môcť ľudia z domovov vychádzať len za prísne stanovených podmienok. Pozrite sa, ako sa to odrazilo v utorok na cestách.

15:32

Trestný zákon umožňuje vyvodiť trestnú zodpovednosť za šírenie nebezpečenstva ochorenia COVID-19 ako trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby podľa paragrafu 163 alebo paragrafu 164. Uviedol to pre TASR prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR a vysokoškolský pedagóg Jozef Čentéš.

(TASR)

15:26

Sledujte spolu s nami dopravnú situáciu na bratislavskom obchvate v smere von z mesta:

 

15:24

Slovensko má už 13 ľudí, ktorí sa vyliečili z ochorenia COVID-19. V utorok poobede o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Ako doplnila, k doterajším deviatim pribudli ďalšie štyri osoby z Prešova. "Títo pacienti boli v domácej karanténe," uviedla.

(TASR)

15:21

Z viac než 200 slovenských repatriantov z Veľkej Británie, ktorých pred týždňom umiestnili do karantény na stredoškolskom internáte v Košiciach, na ochorenie COVID-19 pozitívne testovali dve osoby. TASR to v utorok potvrdil Úrad Košického samosprávneho kraja (KSK).

"Zo všetkých testovaných sú dvaja pozitívni na COVID-19. Ide o členov štvorčlennej rodiny, ktorá bola ubytovaná spolu. Celá rodina teda zatiaľ ostáva v karanténe v tomto zariadení," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Tri osoby budú testované opakovane, zvyšní repatrianti budú môcť opustiť zariadenie.

(TASR)

15:14

V slovenských nemocniciach je podľa údajov NCZI na pľúcnej ventilácii aktuálne šesť pacientov, na jednotke intenzívnej starostlivosti traja pacienti.

(TASR)

15:11

V strojárskej spoločnosti PPS Group Detva sa zatiaľ hromadne prepúšťať nebude. Firme pomôže svojimi opatreniami vláda. Dohodli sa na tom predstavitelia parlamentu, vlády a firmy na utorkovom rokovaní v závode.

(TASR)

15:07

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 47 nových prípadov ochorenia COVID-19 (koronavírus), celkovo už máme 581 pozitívnych prípadov. Ministerstvo zverejnilo informácie k posledným pozitívne testovaným:

Muž 58 Malacky v karanténnej stanici APZ BA
Žena 57 Bratislava v karanténnej stanici APZ BA
Muž 24 Piešťany v karanténnej stanici APZ BA
Žena 26 Poprad v karanténnej stanici APZ BA
Muž 29 Nitra  
Žena 41 Piešťany  
Muž 34 Snina v karanténnej stanici APZ BA
Muž 34 Nitra v karanténnej stanici APZ BA
Muž 25 Trebišov v karanténnej stanici APZ BA
Muž 26 Kežmarok v karanténnej stanici APZ BA
Muž 39 Banská Bystrica v karanténnej stanici APZ BA
Muž 39 Šaľa  
Muž 23 Banská Bystrica v karanténnej stanici APZ BA
Žena 24 Snina v karanténnej stanici APZ BA
Muž 42 Piešťany v karanténnej stanici APZ BA
Muž 37 Spišská Nová Ves  
Muž 62 Bratislava  
Žena 28 Banská Bystrica v karanténnej stanici APZ BA
Žena 33 Brezno v karanténnej stanici APZ BA
Žena 26 Banská Bystrica v karanténnej stanici APZ BA
Muž 32 Spišská Nová Ves v karanténnej stanici APZ BA
Žena 28 Bardejov v karanténnej stanici APZ BA
Žena 29 Liptovský Mikuláš v karanténnej stanici IVS BA
Muž 24 Spišská Nová Ves v karanténnej stanici IVS BA
Muž 50 Poprad v karanténnej stanici APZ BA
Žena 61 Žilina  
Muž 28 Brezno v karanténnej stanici APZ BA
Žena 56 Nové Zámky v karanténnej stanici APZ BA
Žena 27 Trnava v Gabčíkove
Žena 64 Prešov  
Žena 20 Brezno  
Muž 21 Čadca  
Žena 48 Čadca  
Muž 17 Banská Bystrica  
Muž 55 Banská Bystrica  
Muž 54 Prešov  
Žena 14 Prešov  
Muž 40 Vranov nad Topľou  
Muž 40 Spišská Nová Ves v Gabčíkove
Muž 77 Bratislava  
Žena 29 Dunajská Streda  
Muž 23 Skalica  
Žena 10 Martin  
Muž 67 Martin  
Muž 41 Bratislava  
Žena 27 Košice adresa neznáma, vyšetrená v Košiciach
Žena 77 Banská Bystrica adresa neznáma, vyšetrená v Banskej Bystrici

(MZSR)

15:01

ZSSK v reakcii na zákaz vychádzania pred a cez Veľkú noc nepridá tradičné posilové spoje. Osobnú železničnú dopravu bude počas veľkonočných sviatkov zabezpečovať bez zmeny tak, ako je to od 14. marca - vnútroštátne vlaky jazdia a budú jazdiť podľa mimoriadneho grafikonu vlakovej dopravy.

(SITA)

14:55

Pracovníci Veterinárneho ústavu Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu Zvolen pomôžu s testovaním obyvateľov na koronavírus. Testovacie kapacity na Covid-19 vďaka tomu vzrastú o 200 a postupne až 300 testov denne.

(SITA)

14:46

Slovenskí vedci vyzývajú vedenie krajiny na lepšiu krízovú komunikáciu. Zároveň poukazujú na potrebu pripraviť konkrétne plány na ďalšie mesiace. Vyplýva to z ich vyhlásenia, pod ktorým sú podpísaní neuroimunológ Michal Novák, fyzik Jozef Masarik, chemik Ľubor Fišera, neurochirurg Juraj Šteňo, materiálový vedec František Simančík a bývalý minister školstva Juraj Draxler.

(TASR)

14:42

Zdravotníkom v levickej nemocnici pomáhajú zvládať boj s epidémiou ochorenia COVID-19 aj 9 dobrovoľníci. V súčasnosti už vypomáhajú na tri zmeny po osem hodín. Podľa slov Martiny Pavlikovej zo spoločnosti AGEL SK, ktorá nemocnicu spravuje, súčasná pandémia si vyžaduje maximálne nasadenie lekárov, sestier i ošetrovateľov.

(TASR)

14:32

V uliciach Banskej Štiavnice ďalej pokračujú s celoplošnou polymérovou dezinfekciou elektrostatickým postrekovačom. Radnica informovala, že po druhý raz takto ošetrili všetky autobusové zastávky, lavičky a ďalšie vybrané časti verejných priestranstiev, kde sa vo väčšej miere pohybujú obyvatelia.

Zároveň samospráva avizuje, že po veľkonočných sviatkoch budú očistené aj všetky kontajnery na zber zmesového aj separovaného odpadu a vydezinfikované budú tiež jednotlivé stojiská.

(TASR)

14:32

Prímestská autobusová doprava na území Bratislavského kraja bude premávať aj počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov, avšak vo víkendovom a sviatočnom režime. TASR o tom informoval Miroslav Staník z Bratislavskej integrovanej dopravy (BID), koordináta integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja (IDS BK).

(TASR)

14:19

Sledujete aktuálnu situáciu naživo z hraničného priechodu Bratislava - Berg. Slováci zo zahraničia smerujú do štátnych karanténnych zariadení. 

13:34

Dôvod výnimky z obmedzenia voľného pohybu od 8. do 13. apríla bude musieť každý kontrolovaný občan doložiť hodnoverným spôsobom, napríklad potvrdením od zamestnávateľa či živnostenským listom. Polícia bude overovať každý prípad, preto bude potrebné tiež preukázať svoju totožnosť, uviesť telefónne číslo, cieľ cesty a jej účel. "Kto nebude rešpektovať obmedzenie pohybu, toho policajt vráti naspäť. Inak mu bude uložená sankcia," informoval TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Viac sa dočítate TU

(TASR)

13:32

Mesto Košice prostredníctvom Správy mestskej zelene (SMsZ) začalo v utorok s chemickou dezinfekciou lavičiek v parkoch. Celkovo ich majú takýmto spôsobom do štvrtka (9. 4.) vyčistiť spolu 1068.

"Ide hlavne o lavičky v parkoch a lokalitách, kde je zvýšený pohyb občanov. V tomto období obmedzeného pohybu v najväčšej miere využívajú lavičky ľudia bez domova a podľa toho sme sa snažili aj vytypovať lokality, kde sa bude dezinfikovať," uviedla pre TASR riaditeľka SMsZ Marta Popríková.

(TASR)

13:20

Nitrianska komunitná nadácia (NKN) v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 organizuje pomoc určenú pre nemocnice, zdravotníkov, seniorské a azylové centrá i pre dobrovoľníkov, ktorí pracujú s rizikovými skupinami ľudí. V týchto dňoch začala zbierať finančnú a materiálnu pomoc.

(TASR)

13:20

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zriadilo linku určenú výlučne pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ako priblížila, odpovede na svoje otázky dostanú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti na telefónnom čísle 0911 989 989 a na e-mailovej adrese helpdeskkorona@health.gov.sk.

(TASR)

13:19

Ľudia už môžu svoju banku požiadať o odklad splátky úveru, ak to potrebujú. Banky si tieto žiadosti podľa slov ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) už odkladajú bokom, a keď začne platiť návrh zákona, budú ich môcť posúdiť.

"Už aj teraz, keď žiadajú ľudia banky o odklad, sú nastavené tak, že dávajú si tieto žiadosť nabok a ľudia nebudú, ak už aj teraz požiadali, stigmatizovaní a banky sa začnú správať v zmysle zákona," uviedol Heger.

(TASR)

12:58

Každý klient - fyzická osoba bude môcť požiadať o odklad lízingových splátok na tri mesiace. Ak bude kríza súvisiaca s novým koronavírusom pokračovať, tak to bude môcť spraviť aj druhýkrát. Po rokovaní s predstaviteľmi lízingových spoločností na úrade vlády o tom informoval štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. O podobnom riešení pre malých podnikateľov sa ešte rokuje.

(TASR)

12:56

V pondelok celkovo otestovali 1448 ľudí. Zo 47 testovaných s pozitívnym výsledkom bolo 24 ľudí z karantény. 

12:53

Počet nakazených koronavírusom na Slovensku stúpol o 47. Celkový počet infikovaných je 581. Informáciu oznámil premiér Igor Matovič v počas utorkového brífingu.

12:50

Slovnaft zareagoval na aktuálny nedostatok dezinfekčných prostriedkov potrebných v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Rafinéria sa rozhodla darovať každý deň 1000 litrov dezinfekčného prostriedku, ktorý vyrába v rámci skupiny Slovnaft jej dcérska spoločnosť VÚRUP. Informoval o tom v utorok hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

O poskytnutie dezinfekcie môžu požiadať zdravotnícke zariadenia, zariadenia sociálnych služieb, neziskové organizácie i samosprávy prostredníctvom stránky www.slovnaftludom.sk. Podľa Molnára bude ponuka platiť až do odvolania, minimálne však počas apríla.

(TASR)

12:47

Návrh umožniť úverovým klientom odložiť si bez zápisu do úverového registra splátky prešiel v parlamente do druhého čítania. O odklad splátok úverov budú môcť maximálne na deväť mesiacov požiadať bežní ľudia, ale aj SZČO, či malé a stredné firmy. Zároveň sa zvýši limit na bezkontaktné platby bez použitia PIN kódu z pôvodných 20 eur na 50 eur. O odloženie splátok musí klient sám požiadať, nepôjde o plošný odklad splátok. Môže tak však urobiť kedykoľvek počas trvania epidémie, nemusí to byť hneď po prijatí zákona.

(SITA)

12:39

V martinskej Univerzitnej nemocnici je pacientka s ochorením COVID-19 napojená na prístroj umelej pľúcnej ventilácie. Agentúru SITA o tom informoval zástupca prednostu Kliniky pneumológie a ftizeológie Ivan Kocan. "Stav 79-ročnej ženy sa v sobotu 4. apríla výrazne zhoršil. V dôsledku dýchacích ťažkostí musela byť napojená na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne je zdravotný stav pacientky kritický," uviedol Kocan.

(SITA)

12:38

Odklad splátky úveru sa oplatí len tomu občanovi, ktorý sa ocitol v existenčných problémoch. Myslí si to opozičný poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD). Nepozdáva sa mu napríklad podmienka, aby ľudia, ktorí majú podlžnosť voči banke vo výške 100 eur, tak im nemusí byť povolený odklad splátky.

"Prečo by mali banky, ktoré majú kopec úradníkov, mať dva mesiace na to, kým oznámia klientovi, že mu budú úročiť odklad úveru? Treba klienta dopredu upozorniť. Je tam aj dvojmesačný odklad na postup, ktorý sa uplatní po skončení odkladu splátok. Banky majú dostatok personálu na to, aby dokázali takéto podmienky dnes stanoviť," tvrdí Kamenický.

(TASR)

12:17

Vláda do konca tohto týždňa, alebo najneskôr budúci týždeň predstaví konkrétne riešenia pre pomoc veľkým zamestnávateľom. Malo by ísť napríklad o podporu udržania pracovných miest, ako k tomu prišlo už v prípade živnostníkov a malých firiem. Na utorkovom rokovaní pod vedením premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) sa na tom zhodli predstavitelia vlády a zamestnávateľských združení.

(TASR)

12:12

Vláda prijme opatrenia, ktoré sa budú dotýkať veľkých spoločností, ktoré sa pohybujú na Slovensku, uviedol predseda SR obchodnej a priemyselnej komory doc. Ing. Peter Mihók, CSc.

12:08

Premiér Igor Matovič s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom, ministrom práce Milanom Krajniakom a predstaviteľmi zamestnávateľov počas brífingu. 

12:04

Nemocnica A. Leňa v Humennom vyčlenila pre pacientov s COVID-19 samostatný pavilón. Ako o tom informovala Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, kam patrí aj humenské lôžkové zdravotnícke zariadenie, v pavilóne E je aktuálne pripravených 30 lôžok.

(TASR)

12:03

Pred topoľčianskou nemocnicou začalo od utorka fungovať mobilné odberové miesto pre testovanie pacientov na ochorenie COVID-19. Zriadené bolo v spolupráci so súkromnými laboratóriami Alpha medical.

(TASR)

12:01

Mesto Prievidza začalo tento týždeň s dezinfekciou verejných priestranstiev, lavičiek a iného mestského mobiliáru. Ide o ďalšie z preventívnych opatrení, ktorým chce zamedziť šírenie nového koronavírusu. Informovalo o tom na svojej stránke.

(TASR)

11:45

Klientske centrá, oddelenia dokladov a dopravné inšpektoráty Ministerstva vnútra SR budú v stredu a vo štvrtok, teda 8. a 9. apríla, zatvorené. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu, úradné hodiny sa v rámci celej SR rušia pre rozhodnutie vlády o rozšírení núdzového stavu. Zároveň je zakázaný vstup do priestorov týchto pracovísk.

Vláda v pondelok 6. apríla schválila návrh na rozšírenie opatrení núdzového stavu a následne o tom na tlačovej konferencii informoval predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). Sloboda pohybu a pobytu sa obmedzí od 8. apríla 0:00 hod do 13. apríla 23:59 hod. Obmedzenie sa nevzťahuje na cestu do a zo zamestnania a cestu na výkon podnikateľskej činnosti. Netýka sa tiež cesty za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb. Ide napríklad o nákup potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, kozmetiky a iného drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt.

(SITA)

11:43

Slovenská filharmónia prichádza s novým cyklom živých koncertoch s názvom Koncerty bez publika. Z koncertnej siene filharmónie sa každý utorok večer predstavia poslucháčom slovenskí interpreti v rámci sólových recitálov alebo vystúpení komorných duet. TASR o tom informovala Martina Tolstova z filharmónie.

Prvý takýto koncert bez publika je naplánovaný na 14. apríla o 19.00 h s klavírnym recitálom Jakuba Čižmaroviča. Program svojho recitálu zostavil z diel Josepha Haydna, Sergeja Prokofieva, Dušana Martinčeka, Hansa Wernera Henzeho a Richarda Wagnera.

(TASR)

11:19

Prvá eurofondová výzva na boj s novým koronavírusom je vyhlásená. Informovala o tom podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) na tlačovom brífingu v utorok. Z prvej výzvy budú môcť čerpať prostriedky zdravotníci, hasičský a záchranný zbor. Táto výzva je vo výške 13 miliónov eur a bude otvorená do 30. apríla.

11:15

Pred nemocnicou v Michalovciach je od tohto týždňa v prevádzke mobilné odberové miesto pre testovanie pacientov na COVID-19. Odbery sa robia systémom drive through. Informovala o tom Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, do ktorej patrí aj nemocnica v Michalovciach.

(TASR)

11:14

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pokračuje v distribúcií ochranných pomôcok pre zdravotníkov v ambulanciách. V prvej etape zásoboval prioritne všeobecných lekárov, pediatrov a agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, teraz začína s distribúciou do všetkých ambulancií v Žilinskom kraji. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

(TASR)

11:13

Parlament bude rokovať o odklade splátok úverov pre klientov v skrátenom legislatívnom konaní. Návrh zákona do parlamentu predložilo Ministerstvo financií (MF) SR s tým, že šírenie nového koronavírusu má negatívny vplyv na ekonomiku, čo pociťujú aj spotrebitelia, podnikatelia a malé a stredné podniky.

(TASR)

11:08

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní vládny návrh zákona o niektorých opatreniach v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v súvislosti s ochorením COVID-19. Návrh predpokladá posunutie niektorých lehôt, posunúť by sa malo napríklad zavedenie zálohového systému jednorazových obalov.

(TASR)

10:45

V areáli žiarskej nemocnice zriadili v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiari nad Hronom mobilné odberové miesto pre testovanie na ochorenie COVID-19. Určené je pre obyvateľov okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica. V pondelok (6.4.) tu otestovali 12 ľudí.

Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, do ktorej patrí aj žiarska nemocnica, informovala, že výtery z hrdla a nosa tu zrealizujú indikovaným pacientom, ktorých na otestovanie určí RÚVZ. "Tieto odbery sú organizované po dohode so všeobecným lekárom a RÚVZ na presný deň a čas, a to aj z dôvodu predchádzania zhromažďovania pacientov pred odberným miestom," podotkla.

Testovanie bude zatiaľ prebiehať v pondelky, stredy a piatky, s výnimkou dní pred a po Veľkonočných sviatkoch, kedy sa robia odbery v pondelok (6.4.), utorok (7.4.), stredu (8.4.) a po sviatkoch v stredu (15.4.), štvrtok (16.4.) a v piatok (17.4.) od 9.00 do 12.00 h.

(TASR)

10:41

"Chceme, aby Slovensko bolo sebestačné v testovaní," komentoval  Mistrík, ktorý sa na vývoji testov taktiež podieľal. Doplnil, že testy sa kvalitou vyrovnajú zahraničným. Kľúčový komponent vyrobil vedec Pavol Čekan. Podľa slov premiéra ide "o príkladnú iniciatívu, ktorá pomôže všetkým ľuďom na Slovensku".

Odborníci vysvetlili, že test je špecifický pre slovenské kmene koronavírusu SARS-CoV-2, čo umožňuje tvorcom spoľahlivú diagnostiku nového koronavírusu v skoršej fáze ochorenia. Testy sú v poslednej fáze vývoja, vyrábať sa začnú v najbližších dňoch.

Nový diagnostický test na ochorenie COVID-19 medzitým otestoval aj tím slovenských vedcov z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) pod vedením Borisa Klempu.

(TASR)

10:39

100 000 testov by malo byť vyrobených v horizonte do dvoch týždňov. Ďalší týždeň vedci budú potrebovať na certifikáciu. 

10:39

Slovensko čaká Veľká noc, aká tu ešte nebola. Šibačka iba doma, drahšie potraviny o 4,6 % a namiesto návštev komunikácia online. Konštatovala to vo veľkonočnej analýze analytička WOOD & Company Eva Sadovská. "Od potvrdenia prvého prípadu nákazy COVID-19 na Slovensku je jedným z kľúčových hesiel zostaň doma. V tomto duchu sa budú niesť aj veľkonočné sviatky, počas ktorých bude navyše platiť obmedzenie pohybu ľudí. Zaobísť sa tak budeme musieť bez návštevy blízkych, bez osobnej návštevy bohoslužieb, ale aj bez dovoleniek. Aj neodmysliteľná šibačka pravdepodobne prebehne len v úzkom - domácom kruhu. Tohtoročné sviatky sa tak presunú viac do online sveta," uviedla Sadovská.

(SITA)

10:37

Mistrík dodal, že cena testov bude niekoľkonásobne nižšia ako je cena na trhu. 

10:35

"Slovenské firmy dokážu vyrobiť oveľa viac testov ako dokážu spotrebovať. PCR testy budeme môcť ponúknuť aj do zahraničia," uviedol Mistrík.

10:20

Slovensko by tak malo čoskoro výrazne zvýšiť počet testovaní na ochorenie COVID-19. Prispeje k tomu diagnostický PCR test na nový koronavírus, ktorý vyvinuli slovenskí vedci na čele so slovenskou firmou MultiplexDX. Nadácia Eset financuje prvých 100 000 kusov. V utorok o tom na Úrade vlády SR v Bratislave informoval člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík za prítomnosti premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

(TASR)

10:13

"Podarila sa veľká vec," povedal Robert Mistrík počas brífingu s tým, že slovenskí vedci pripravujú kvalitný test na koronavírus so zafinancovaním súkromnou firmou ESET. Testy darujú Slovensku. 

10:10

Premiér Igor Matovič počas brífingu s Robertom Mistríkom. 

10:00

Závod Continental Automotive Systems Slovakia Zvolen aj napriek súčasnej situácii, súvisiacej s epidémiou nového koronavírusu, neplánuje úplne prerušiť svoju výrobu. Vzhľadom na meniace sa požiadavky zákazníkov zatiaľ iba upravujú objemy výroby.

"Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú máme voči našim zamestnancom a chceme zabezpečiť udržateľnosť tohto závodu v budúcnosti. To znamená, že musíme dodržiavať zmluvné záväzky, ktoré máme voči našim zákazníkom," uviedla pre TASR personálna riaditeľka firmy Kristína Kavická.

(TASR)

09:56

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Trenčíne momentálne rokuje o hromadnom prepúšťaní s dvoma spoločnosťami v regióne. TASR o tom informoval riaditeľ ÚPSVaR v Trenčíne Jan Gramata.

Jednou zo spoločností, ktorá plánuje hromadné prepúšťanie, je podľa neho firma strojárskeho zamerania, ktorá predpokladá prepustiť 37 zamestnancov. Druhou firmou je krajčírska dielňa, kde je ohrozených asi 40 pracovných miest. Momentálne firma pokles tržieb vykrýva šitím textilných rúšok.

(TASR)

09:53

Cestovné obmedzenia, menší dopyt po produktoch a službách, či zrušenie objednávok. Toto sú najčastejšie následky, ktoré zažívajú firmy v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Ukázal to prieskum Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory, ktorý zrealizovala spolu s Advantage Austria a Švédskou obchodnou komorou medzi 150 európskymi investormi na Slovensku naprieč priemyslom, stavebníctvom, obchodom a službami.

V dôsledku pandémie očakávajú firmy aj pokles svojich príjmov v tomto roku. Ich zníženie v rozpätí medzi 25 % až 50 % očakáva až 37 % firiem. Pokles príjmov medzi 10 % až 25 % očakáva 23 % firiem a pokles o viac ako 50 % predpokladá 13 % firiem, ktoré sa zúčastnili na prieskume.

(TASR)

09:53

Až do odvolania vyplo mesto Hlohovec internetové pripojenie v mestských wifi zónach. Dôvodom bolo podľa hovorkyne Zuzany Hrinkovej Siebenstichovej zamedzenie zoskupovania sa najmä mladých užívateľov internetu. Pre bezplatné pripojenie nedodržiavali bezpečnostné opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu.

"Dočasné vypnutie platí pre Námestie sv. Michala, pešiu zónu na Ulici M. R. Štefánika, centrálnu časť a ihrisko na ulici Hájska v miestnej časti Šulekovo," informovala hovorkyňa.

(TASR)

09:46

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny prijímajú od pondelka 6. apríla žiadosti o príspevky na mzdy zamestnancov od zamestnávateľov, ktorí museli povinne zatvoriť prevádzky. Od stredy 8. apríla od 12:00 budú môcť žiadať o príspevky aj ostatní záujemcovia, a to zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) s poklesom tržieb.

"Zamestnávatelia a SZČO, ktorí sú zamestnávateľmi, ktorí museli svoje prevádzky zatvoriť, môžu požiadať o príspevok na mzdu zamestnanca vo výške 80 % jeho priemerného zárobku, najviac vo výške 1100 eur. Podmienkou je udržanie pracovného miesta aj po skončení krízového obdobia," informuje ministerstvo práce.

(TASR)

09:19

Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) a rezort školstva po Veľkej noci zverejnia, na ktoré vzdelávacie oblasti a obsah by sa mali školy podľa ročníkov prioritne zamerať a aká by mala byť priemerná, respektíve maximálna týždenná hodinová záťaž žiakov na jednotlivých stupňoch vzdelávania. Uviedla to Miroslava Hapalová, ktorá je poverená riadením ŠPÚ.

"V súčasnej situácii je nevyhnutné odpútať sa od predstavy, že počas vyučovania na diaľku sa dá prebrať všetko učivo, ktoré sme si naplánovali. Preto pripravujeme odporúčania v oblasti obsahu vzdelávania," poznamenala Hapalová. Ako zdôraznila, "nemali by sme mať nerealistické očakávania na žiakov a ich rodiny. Mnohí rodičia aj teraz pracujú alebo nemajú potrebné zručnosti na to, aby so svojimi deťmi preberali všetko učivo."

(TASR)

08:57

Národná zoologická záhrada Bojnice dočasne zmenila svoje logo. Odizolovaním písmen v názve chce apelovať na dodržiavanie opatrení v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

08:42

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) budú v rámci 5. schôdze, ktorá sa začína dnes o 10:00, hlasovať o tom, či obecné a miestne zastupiteľstvá budú môcť rokovať online. Z návrhu zákona, ktorý 31. marca odobrila vláda, vyplýva, že takéto rokovania zastupiteľstiev by sa mohli uskutočniť prostredníctvom videokonferencie alebo inými prostriedkami komunikačnej technológie.

(SITA)

08:41

Autobusy prímestskej dopravy, ktoré jazdia v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji, nebudú premávať počas Veľkonočných sviatkov od piatka 10. apríla do pondelka 13. apríla. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Väčšina najväčších zamestnávateľov v kraji počas Veľkej noci obmedzí, alebo úplne odstaví výrobu. Okrem soboty zostanú v uvedenom termíne zatvorené aj potraviny či drogérie. Aby sme sa vyhli nehospodárnemu využitiu autobusov, no predovšetkým aby sme zamedzili šírenie nového koronavírusu, rozhodli sme sa počas sviatkov pozastaviť prímestskú autobusovú dopravu. Toto opatrenie sme prijali aj v súlade s návrhom premiéra obmedziť pohyb obyvateľov počas veľkonočných sviatkov,“ uviedol košický župan Rastislav Trnka.

(SITA)

08:40

Krajské kultúrne stredisko (KrKS) v Žiline ponúka aprílový program aj po uzavretí kultúrnych inštitúcií prostredníctvom 27 virtuálnych podujatí.

"V 'koronočasoch' je to spôsob, ako pracovať ďalej a ponúkať inšpiratívne programy iným spôsobom. V apríli sme pripravili virtuálne podujatia, no už minulý rok sme ich mali v programovej ponuke viac ako desať," povedal riaditeľ KrKS Peter Ničík. Filmy, prezentácie či workshopy ponúka KrKS prostredníctvom sociálnej siete a webstránky. "Takmer každý deň zverejňujeme jedno podujatie. Diváci reagujú pozeraním, zdieľaním, komentármi či 'páčikmi'. Jeden z prvých aprílových príspevkov - kalendár Čipkované radosti, prezentujúci v podobe filmu tvorbu členiek nášho Klubu paličkovanej čipky Gracia - videlo doteraz 1430 ľudí, zdieľalo 28 a 24 ľudia ho označili páči sa mi," doplnil Ničík.

(TASR)

08:34

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nechce upustiť od "víťazných opatrení", nechce si vziať príklad od susedných krajín, ktoré zvažujú uvoľnenie bezpečnostných opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 po veľkonočných sviatkoch. Podľa vlastných slov nechce ísť po vzore krajín, ktoré boj s ochorením COVID-19 zvládajú horšie ako Slovensko.

(TASR)

Diskusia / 0
Autor: Nový Čas, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
(ilustračné foto).
Poľsko implementuje takmer úplný zákaz interrupcií: Krok vlády môže rozpútať ďalšie protesty
Momentka, ktorá obletela svet. Zlatan Ibrahimovič z AC Miláno a Romelu Lukaku v spoločnom konflikte.
Ibrahimovič prehovoril o konflikte s Lukakuom: Zlatan trvá na jednej veci!
Astronauti Mike Hopkins a Victor Glover zariadenie pripevnili na vedecký modul Columbus.
Foto
Novinka na európskom module ISS: Astronauti mali pri inštalácii problém
V Česku pre nedostatok vakcín odporučili prerušiť očkovanie proti koronavírusu.
Nedostatok vakcín v Česku: Ministerstvo odporučilo prerušiť očkovanie, zarážajúca reakcia Blatného
Hosťkou v relácii bola ministerka Kolíková.
Ďalšia dohra! Seriál Pumpa pre diel o Lučanskom († 51) vyvolal v spoločnosti vášne: RTVS oznámila rázne kroky
Medzinárodný olympijský výbor by v prípade nepriaznivej epidemiologickej situácie mal najskôr zvážiť ďalšie odloženie
Zúfalé slová Asociácie letných olympijských športov: Polovica z nás trpí finančnými problémami!
Policajná auto stojí pred bytom opozičného politika Alexeja Navaľného v Moskve.
Polícia prehľadala Navaľného byt, schytali to aj sociálne siete: Ruské úrady im naparili pokuty
Opatovskému rastie doma konkurencia: Dcéra Hanka je talent, má za sebou už aj takúto spoluprácu
Spevák Robo Opatovský nechtiac prezradil veľkú novinku: Po duete s dcérou Hankou toto?
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS)
Kedy sa deti vrátia do škôl? Minister Gröhling sa vyjadril k aktuálnej situácii
Aktivisti bojujú za záchranu parku.
Foto
Nevšedný protest proti vysokorýchlostnej železnici: Takto chcú aktivisti zachrániť park, ktorému hrozí zánik
Premiér Igor Matovič
Aktualizované
Premiér Matovič oznámil oficiálne čísla celoplošného skríningu: Tesný výsledok Bratislavy!
Dvojica sa zoznámila v podpornej skupine pre pozostalých manželov.
Foto
Spojila ich smrť partnerov: Boli šťastní len krátko, osud si pre pár pripravil ďalšiu náročnú skúšku