Deti by mali byť v prírode stále pod dozorom dospelých. „Kliešte sa môžu vyskytovať v princípe všade, kde je vyššia tráva a kríky, dostatočne vlhký vzduch a kde sa pohybujú potenciálni hostitelia, zvieratá a človek,“ povedala Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Ako pokračuje, zvýšené riziko výskytu kliešťov je pozdĺž lesných chodníkov a vodných tokov, na rozhraní lesa a lúk, na lúkach a čistinkách či pasienkoch, čo sú práve tie miesta, kam s deťmi radi chodíme. Pediatrička Katarína Šimovičová dopĺňa: „Detské tkanivá sú omnoho jemnejšie, preto sa o ne treba starať s väčšou dávkou trpezlivosti.“ Na čo si dať pozor?
Očkovanie
V súčasnosti proti chorobe účinná vakcína neexistuje. Je tu však slušná šanca, že čoskoro bude. Farmaceutické spoločnosti Pfizer a Valneva minulý rok oznámili, že látka, ktorú v spolupráci vyvíjajú, úspešne vstúpila do tretej fázy klinického testovania.
Pfizerom a Valnevou vyvíjaná vakcína VLA15 je zatiaľ jediná v štádiu klinického vývoja. Ak aj tretia fáza klinického testovania prebehne hladko, výrobcovia by mohli byť pripravení podať žiadosť o schválenie vakcíny americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv aj Európskej liekovej agentúre v roku 2025.