Pondelok 25. 9.
Vladislav
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
30.05.2023 00:00 | PR články
PR článok

Toto by ste mali urobiť po výplate ako prvé!

Hypotéka, pôžička, účty za energie. Platby, pred ktorými neutečieme a platíme ich hneď po výplate.

So zvyšnými peniazmi hospodárime ako najlepšie vieme. Ak však potrebujete nejaké financie odložiť, neurobte túto chybu! Odkladať si na konci mesiaca, tesne pred výplatou je naša bežná prax. Lenže v tej dobe už väčšina z nás nemá na účte nič, a tým pádom si ani nič neodložíme.  Práve preto by sme si mali odkladať peniaze skôr, po výplate. Ak vám to príde ťažké, uvedomte si jednu vec. Tieto peniaze neposielate preč, ale sebe.

To, že si potrebujeme odkladať peniaze na horšie časy, sme si uvedomili až keď naozaj prišli. Doteraz sme nekontrolovane míňali, v dobe lacných pôžičiek bolo totiž jednoduchšie sa zadĺžiť, než si odkladať.

Prečo si mám tvoriť rezervu?

Každá rodina či jednotlivec, ktorí majú príjem, by si mali odkladať a vytvárať tak rezervu na horšie časy. Potrebujeme si totiž tvoriť majetok, či už na osobné a rodinné ciele do budúcnosti, ale zároveň aj myslieť na dôchodok.

Treba si uvedomiť, že najdôležitejšie sú:

pravidelnosť odkladania peňazí,
dôslednosť,
vytrvalosť,
a neodkladať toto rozhodnutie (čím skôr začnete, tým skôr si viete vytvoriť požadovanú rezervu).

Na to, aby ste v tom boli úspešní potrebujete poznať svoje príjmy a výdavky. Analýzu si môžete spraviť aj na základe výpisov z účtu, alebo sledovať a zapisovať si všetky výdavky aspoň počas 3 mesiacov. Výdavky následne viete rozdeliť na tie nevyhnutné, ako sú platby za bývanie, potraviny, rôzne splátky úverov, či poistenia a potom takzvanú kategóriu zábava, ktorú viete ovplyvňovať.

Aké máte možnosti

Ideálne je, ak máte konkrétne ciele, na ktoré si potrebujete odložiť určitú sumu. Od relatívne krátkodobých, ako je kúpa nového auta, bytu alebo štúdium detí až po tie dlhodobé, ktorým je zabezpečenie sa na dôchodok. Finančnú rezervu by ste mali mať 6 mesačných výdavkov. Keďže ju potrebujete mať rýchlo k dispozícii, ideálne je si zriadiť sporiaci účet. Peniaze môžete kedykoľvek vybrať bez poplatkov za predčasný výber.

Vo VÚB máte teraz možnosť zhodnotiť svoje peniaze aj na termínovanom vklade s výhodným úročením 1,8 % p.a. pri dobe viazanosti 3 roky a s minimálnym vkladom už od 99 EUR. Alebo teraz veľmi populárny Prémiový vklad s garantovanou úrokovou sadzbou, za predpokladu dodržania doby viazanosti, a k nej možnosťou získania bonusového úroku. Aktuálne v ponuke IV. emisia s úrokovou sadzbou až do 3% p.a.

Ak už máte našetrenú určitú čiastku, je dobré sa zamyslieť nad jej zhodnotením. Môžete si vybrať z viacerých foriem. Pre odvážnejších klientov ponúka VÚB banka napríklad Kombiprodukt, ktorý v sebe spája dva produkty - 1/3 vkladu sa uloží na 12 mesiacov do termínovaného vkladu s úrokom až 4,4% p.a. a zároveň 2/3 vkladu investujete do vybraných podielových fondov na dlhší časový horizont, kde pri niektorých fondoch máte stále výhodnejší vstupný poplatok oproti jednorazovej investícii.

Ak vám to situácia dovoľuje, môžete si súčasne nastaviť pravidelné mesačné investovanie menších čiastok prostredníctvom investičného sporenia, kde zvážite svoj cieľ, časový horizont, ale aj mieru rizika, ktoré ste ochotní podstúpiť, čím celkovo zvýšite svoju investíciu a získate tak možnosť dosiahnuť vyššie zhodnotenie v budúcnosti a vyhnete sa tým nesprávnemu načasovaniu vašej investície.
Viac informácií ako si odkladať peniaze získate na www.vub.sk/ludia/sporenie/setrenie.html.

Marketingová komunikácia spoločnosti VÚB, a.s. S investovaním do podielových fondov je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať, alebo aj klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Prístup integrácie ESG (environmentálnych, sociálnych, riadiacich) kritérií sa môže líšiť v závislosti od podielového fondu a jeho charakteristík bližšie uvedených v príslušnej fondovej dokumentácii. Viac informácií o produkte, jeho zložení, rizikách spojených s investovaním a aspektoch udržateľnosti, vrátane dokumentov, ktoré by ste mali zvážiť pred prijatím konečného investičného rozhodnutia (najmä Dokument s kľúčovými informáciami, Predajný prospekt, Štatút, Zodpovedné investovanie), nájdete na www.vub.sk a/alebo www.eurizoncapital.com/sk a na všetkých predajných miestach VÚB, a.s.
Viac informácií o produkte Prémiový vklad, ktorý predstavuje štruktúrovaný vklad v zmysle zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) a rizikách s ním spojených (a presné podmienky získania bonusového úroku) nájdete v produktovej dokumentácii dostupnej na www.vub.sk.

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: Pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Slovenský hokejista Juraj Slafkovský.
Foto
Slafkovský pod paľbou kritiky: Preboha, veď je obézny!
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zelenskyj sľúbil slobodu týmto oblastiam: Ukrajinci nenapádajú, ale oslobodzujú!
Kaylu na Instagrame sleduje viac ako 1 milión ľudí.
Foto
Najkrajšia volejbalistka sveta opäť dráždi: Odvážne fotky majú tisíce lajkov!
(ilustračné foto)
Zuby dokážu o našom zdraví prezradiť veľa: Ak ste si v ústach našli toto, spozornite!
Grey clouds of smoke in the sky.
Požiar v uhoľnej bani bral životy: Strašné, čo sa tam stalo! Počet obetí je desivý
Poľský prezident Andrzej Duda
Poľský prezident prehovoril: Takto to bude s podporou Ukrajiny!
ilustračné foto
Folklórne osobnosti v tom majú jasno: Odmietame politikov s fašistickým pozadím!
Princ Harry
Harry bude musieť chodiť po kanáloch: Takúto poriadnu potupu snáď princ ani nezažil
Talianska premiérka Giorgia Meloni.
Neuveríte, za čo talianska vláda kritizuje Nemecko: Takto reagovalo ministerstvo
Colony of vibrio cholera seen by electron microscope. Selective Focus. 3D rendering
Zlé správy: Výskyt smrtiaceho ochorenia vo svete prudko stúpol! Bude to ešte horšie
Slovenský obranca Jozef Viliam Kmec (vpravo).
Trojgólový úvod sezóny pre slovenského mladíka: Zrodila sa hviezda?
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková
Nemecká ministerka bije na poplach: Nové pravidlá EÚ môžu krajine uškodiť