Štvrtok 7. 12.
Ambróz
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
29.03.2023 17:46 | Správy | Zahraničné správy

Vplyvný člen komisie pomáhal proti zneužívaniu detí cirkvou: Teraz odstupuje! Núti ho Vatikán za to platiť?

Pre veľké pracovné vyťaženie odstúpil z funkcie Hans Zollner, jeden z najvplyvnejších členov vatikánskej komisie, ktorá pomáha v boji proti pohlavnému zneužívaniu detí v katolíckej cirkvi.

TASR správu prevzala v stredu z agentúry AFP. "Komisia bola informovaná, že otec Hans Zollner požiadal o uvoľnenie z funkcie," uviedol vo vyhlásení americký kardinál Sean O'Malley, ktorý stojí na čele tzv. Pápežskej komisie na ochranu maloletých. Zollner bol posledným zo zakladajúcich členov komisie, ktorých vymenoval pápež František v roku 2014. Jej úlohou je radiť mu pri dodržiavaní záväzkov ochrany detí a pastoračnej starostlivosti o obete zneužívania.

V roku 2017 z komisie odišla Írka Marie Collinsová, bývalá obeť zneužívania duchovným. Zdôvodnila to frustráciou z neochoty niektorých členov Rímskej kúrie spolupracovať pri vyšetrovaní prípadov zneužívania maloletých duchovnými. V tom istom roku komisiu opustil aj Brit Peter Saunders, tiež niekdajšia obeť zneužívania kňazmi.

O'Malley uviedol, že pápež František prijal Zollnerovu rezignáciu "s najhlbšou vďakou za jeho dlhoročnú službu". Nemecký kňaz a uznávaný akademik je popredný odborník v boji proti zneužívaniu detí v katolíckej cirkvi.

Taliansky aktivista Francesco Zanardi uviedol, že Zollner bol "veľmi úprimný" v problematike pedofilných kňazov v cirkvi "a Vatikán ho núti za to platiť". Zatiaľ čo Zollner bol podľa jeho slov zriedkavým protirečivým hlasom, samotnú komisiu označil za "absolútne zbytočnú".

Pápež sa nedávno pokúsil posilniť právomoci komisie tým, že sa stala súčasťou vatikánskeho úradu, ktorý sa zaoberá prípadmi sexuálneho zneužívania duchovnými. Poveril ju tiež, aby pomohla miestnym cirkvám založiť centrá pre obete zneužívania.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.



Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Foto
Messi vyšiel s pravdou von: Tento prestup ma veľmi lákal!
Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.
Šimkovičová sa bráni voči obvinenia PS: Všetko bude vysvetlené v najbližších dňoch, tvrdí
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).
Fico žiada veľvyslanca USA, aby sa zdržal vyjadrení: Čo premiérovi prekáža?
Ak sa v byte objavia plesne, ich odstránenie je veľký problém.
Nízka teplota a vysoká vlhkosť škodia! Ako sa zbaviť nebezpečných plesní v bytoch?
Ilustračné foto
Aktualizované
Energetická kalamita na strednom Slovensku! Spôsobilo ju sneženie: Tu je situácia najhoršia
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas tlačového vyhásenia na tému Podanie prezidentky na Ústavný súd SR.
Podľa Maroša Žilinku je návrh zmien v postavení ÚŠP vykonateľný
Omladnutá Máziková
FotoVáš Tip
Víchor Máziková vyvádza aj pred Vianocami: Aha, aké pikantnosti stvárala s Mikulášom!
(ilustračné foto).
Miroslav mal brutálne zavraždiť exmanželku: Išlo o pomstu?! Na súde vypovedal svedok
Český prezident Petr Pavel
Českého prezidenta hodnotili obyvatelia: Budete pozerať, akú známku Pavlovi dali
(ilustračné foto).
Husté sneženie prináša mnoho nástrah: Ohroziť vás môže aj nebezpečný jav!
Osobné autá vybavujú priebežne, kamióny čakajú niekoľko dní.
Dopravu majú pod palcom policajné hliadky: Ako dlho sa vozidlá zdržia na Vyšnom Nemeckom?
Husté sneženie na Slovensku (ilustračné foto)
Pracovníci čistia cesty zasypané snehom, kritizujú však vodičov: Týmto spôsobom sťažujú prácu!