Sobota 30. 9.
Jarolím
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.03.2023 08:00 | Nové Časy | Financie
Sponzorované

Otec dvoch detí: Z plného zdravia a aktívneho športovca sa v štyridsiatke stal invalid

Peter Laurenčík prišiel do nemocnice načas, avšak počiatočná diagnóza znela dehydratácia. Následne dostal zápal mozgových blán. Až po takmer 15-tich hodinách uzavreli lekári Petrov stav ako náhlu cievnu mozgovú príhodu (NCMP).

Denno-denná rutina – rehabilitácia, hipoterapia, logopédia, akupunktúra. „Po nie veľmi dobrej prognóze som rád, že som prežil,“ hovorí Peter Laurenčík. „Ochrnul som na ľavú stranu tela, výrazne sa mi zhoršil zrak aj reč. Keďže sa cítim relatívne mlado, nepodľahol som a ešte v roku 2014, kedy som NCMP dostal, som začal usilovne pracovať na zlepšení môjho zdravotného stavu.“

Peter sa lieči v medzinárodnom rehabilitačnom centre, ktoré sa špecializuje na liečbu pacientov s neurologickými poruchami pohybu, ADELI Medical Center v Piešťanoch. „Začal som s každodennými rehabilitáciami, absolvoval som akupunktúrnu terapiu, hydroterapiu, logopédiu, hipoterapiu,“ opisuje svoju liečbu Peter.

Otvoriť galériu

Ďalšie pády a návrat k invalidnému vozíku

„Stalo sa to presne po roku rehabilitácií. Spadol som v kúpeľni na dlažbu a odlomil v krčku bedrový kĺb na ľavej nohe, ktorú som práve rehabilitoval. Ihneď ma operovali a zoskrutkovali kĺb. Znova som zostal na invalidnom vozíku a na úplnom začiatku s rehabilitáciami,“ spomína na nie veľmi príjemné obdobie Peter. To však nebol koniec. O rok neskôr nasledoval ďalší pád. „V roku 2016 som opäť spadol na ochrnutú ľavú stranu a ľavý bedrový kĺb. Kĺb síce vydržal, no nebol som schopný chodiť a znova som potreboval invalidný vozík. Tentokrát, našťastie, iba na mesiac.“

Veľké fyzické a psychické vypätie, ale aj obrovské finančné náklady

Peter pravidelne absolvuje pobyty v ADELI Medical Centre od apríla 2018, kde navštevuje aj hyperbarickú komoru. Každý pobyt má viditeľne pozitívne účinky. „Väčšinu mojich terapií si musím hradiť z vlastných prostriedkov, čo je veľmi nákladné,“ hovorí Peter a dodáva: „Terapia v ADELI mi dosť pomohla. Pre zlepšenie zdravia a mojich schopností by som mal ďalej pokračovať. Doposiaľ som si hradil rehabilitáciu samostatne, ale moje finančné prostriedky sa mojou invaliditou výrazne obmedzili. Snažím sa získavať financie na túto nákladnú terapiu aj formou prosby o darovanie 2 % z daní,“ uzatvára Peter.

Otvoriť galériu

2 % pomáhajú pacientom zlepšovať kvalitu ich života

S hradením vysokých nákladov na liečbu pacientov s neurologickým znevýhodnením významne pomáha Nadácia ADELI zriadená pri ADELI rehabilitačnom centre. Vo svojom portfóliu má stovky príbehov pacientov od tých najmenších batoliatok až po dospelých ľudí ako Peter. Práca v nadácii je v prvom rade o pomoci, zlepšovaní „niečoho“. V tomto prípade o pomoci ľuďom, ktorí sa ocitli z nejakého dôvodu v ťažkej situácii z dôvodu straty zdravia. Je to veľmi pestrá a rôznorodá práca a so širokospektrálnym záberom.

„U nás je vždy v centre pozornosti človek, pacient, a to taký, ktorému osud nadelil veľmi ťažký náklad v podobe stratenej mobility, samoobslužnosti, komunikácie. A preto okrem financovania liečby je výrazným prvkom pomoci psychická podpora, sociálne začlenenie a eliminovanie izolácie, do ktorej sa človek na invalidnom vozíku často dostáva,“ hovorí riaditeľka Nadácie ADELI, Ing. Zuzana Cyprichová. „Každý deň pozorne počúvam príbehy pacientov a vždy ma premkne pocit, že toto sa snáď nedá uniesť,“ dodáva Ing. Cyprichová.

Otvoriť galériu

Ako prestavať rodinný a pracovný život?

Človeku sa zmení život z minúty na minútu. „Samostatná kapitola sú maminky, bojovníčky, silné ženy, ktorým osud nadelil bremeno najväčšie – postihnuté dieťa a strach, čo bude, keď tu ony nebudú. Často ide o následok ťažkého, či predčasného pôrodu, ale aj o raritné genetické ochorenia,“ hovorí Zuzana Cyprichová.

Financie z 2 % si klienti nadácie zbierajú aj sami. Tak sa dostavuje väčší efekt. Využijú ich na financovanie svojej liečby. „Naši pacienti zbierajú peniaze na liečbu z 2 % daní  na svoje individuálne zriadené kontá v nadácii často po veľmi drobných sumách. Sú to často viac ako 30 centimetrové hŕby tlačív, ktoré nám prinesú osobne do nadácie, aby sme pripísali výsledok ich úsilia na konkrétneho pacienta,“ hovorí Zuzana o smerovaní 2 % z daní.

„Nealokované peniaze, to sú tie, ktoré nadácia získa mimo peňazí viazaných na konkrétnych pacientov, investujeme počas roka do rôznych projektov pre našich pacientov,“ vysvetľuje Zuzana a dodáva: „Aby sa cítili lepšie, aby nestratili vieru v seba a v to, že stále môže byť život krásny. My v Nadácii ADELI chceme, aby život našich pacientov napriek stratám a ranám osudu priniesol aj niečo nové, hodnotné a vzrušujúce. Aby stále, aj napriek ranám osudu, mal cveng a stálo za to žiť.“

Otvoriť galériu

Život už nebude, taký aký bol, ale bude taký, aký nebol

Výrok Petra Laurenčíka sa stal pre ľudí v ADELI akousi výzvou. Fyzioterapeuti, lekári, logopédi, zamestnanci centra, ako aj nadácie, všetci to vedia, no napriek tomu neúnavne bojujú za zlepšenie stavu ich pacientov. Robia maximum pre to, aby sa ich život výrazne zlepšil. Často je ťažké zistiť, kto komu dodáva viac nálady a pozitívnej energie. Či pacient fyzioterapeutovi, ktorý mu cez bolesť pomáha, alebo fyzioterapeut pacientovi, ktorý sa napriek bolesti na neho usmieva.

Nasmerovať svoje 2 % z daní je jednoduché. Stačí vypísať tlačivo, či vyplniť riadok v daňovom priznaní.

Vďaka 2 % sa realizuje až 80 % neurorehabilitácie v ADELI. Napriek tomu každý rok stovky podnikateľov a zamestnancov nechajú svoje 2 % z dane bez mihnutia oka prepadnúť. „Koľkí ľudia, keby to tak nebolo, by sa prebrali z kómy, povedali prvé slovo po ťažkej nehode či porážke, koľkí by sa postavili z invalidných vozíkov, zvýšili svoju samoobslužnosť, koľko detí by sme podporili v oneskorenom vývoji, či pomohli ľuďom s postcovidovým syndrómom,“ zamýšľa sa Zuzana.

Jedine Slovensko dáva tú výsadu občanom, aby časť zaplatených daní, ktoré inak smerujú štátu, presmerovali podľa vlastného rozhodnutia tam, kde chcú pomôcť. Všetko, čo musíme urobiť, je vyplniť správny riadok v daňovom priznaní, či zaniesť dve tlačivá s údajmi o prijímateľovi.

Darujte svoje 2 % Nadácii ADELI.
Údaje o prijímateľovi: Nadácia ADELI, IČO 42400970.

Do 31. 3. prijíma daňový úrad tlačivá, ktoré je možné si stiahnuť aj na webe nadácie.

„Sú ľudia, tu celkom blízko nás, ktorým to zmení život,“ uzatvára Zuzana Cyprichová, riaditeľka a správkyňa Nadácie ADELI.

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Azerbajdžan tvrdí, že arménsky ostreľovač zabil pri hraniciach jeho vojaka
Zlé správy! Konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa vyostruje: Nastal zlom?!
Hlavnou hviezdou duelu sa stal brankár domáceho celku Avranches Anthony Beuve.
Šialené momenty: Brankár chytil penaltu, následne sám rozhodol zápas
Nerozlučná dvojica sa prvýkrát stretla pred dvadsiatimi rokmi v bare.
Foto
Matt Damon má oči len pre svoju ženu: Keď tú sexicu uvidíte, pochopíte! Ako sa spoznal s nádhernou barmankou?
(ilustračné foto)
Dvaja Ukrajinci si poriadne zavarili: Ukrývali niečo ruské! Hrozí im až sedem rokov väzenia
Voľby v košickej nemocnici sprevádzala nespokojnosť s organizáciou.
Foto
V košickej nemocnici došlo ku komplikáciám: Pacienti a zamestnanci neodvolili! Ako sa to mohlo stať?
Na snímke obyvatelia prešovskej mestskej časti Šalgovík počas hlasovania vo volebnej miestnosti, ktorá je zriadená v krčme.
Foto
Toto ste ešte nevideli: V obci na východe hlasujú v krčme! Zasmejete sa, čo povedal Prešovčan Vladimír
Ľudia protestujú v uliciach mesta
Desaťtisíce ľudí zaplavili mesto! Znepokojivé, čo ich vyhnalo do ulíc: Týka sa to aj nás
Mimoriadna správa
Aktualizované
Obrovské nešťastie vo volebnej miestnosti: Volič po kolapse zomrel, záchranári boli bezmocní
Lev
Horor v zoologickej záhrade! Skúsený ošetrovateľ († 53) išiel nakŕmiť leva: Strašné, čo sa stalo potom
Poľskí vojaci
Vojna na Ukrajine má zvláštny vplyv na okolité krajiny: V poľskej armáde padol rekord!
Celebrity už odvolili.
Foto
K volebným urnám už zavítali aj celebrity: Pozrite, ako volili známe tváre!
Nádherné kúsky vyrábali pol roka.
Foto
Luxusné lustre vás zavedú do čias Márie Terézie: Nič podobné na Slovensku nenájdete! Čím sú výnimočné?