Nedeľa 26. 3.
Emanuel
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.01.2023 21:29 | Správy | Zahraničné správy

Česi si volia prezidenta, kampaň je poriadne vyhrotená: Klaus varuje pred občianskou vojnou

Druhé kolo prezidentských volieb v Česku sa už prvý deň vyznačuje vysokou účasťou.

Už po dvoch hodinách od otvorenia volebných miestností o 14.00 h sa účasť pohybovala medzi 20 a 30 percentami. V prvom kole to bolo v tom istom čase okolo 20 percent, uvádza spravodajský web iDNES.cz. Ako pripomína TASR, voličská účasť v prvom kole presiahla 68 percent, pričom prezidentský kandidát Andrej Babiš v piatok pripomenul prieskumy, podľa ktorých by k urnám mohlo prísť až 84 percent voličov.

Novinky.cz napísali, že veľký záujem o hlasovanie je aj v zahraničí. Napríklad v Nemecku v piatok do 20.00 h odvolilo 1524 Čechov, čo bolo takmer toľko isto, ako v prvom kole obidva dni spolu. Na veľvyslanectve v Madride do 18.00 h hlasovalo 260 ľudí, pričom v prvom kole prišlo počas oboch dní dovedna 276 voličov. Veľká časť voličov prišla v piatok podľa konzulky Petry Nováčkovej s hlasovacím preukazom. Na zozname malo veľvyslanectvo v Madride – ktoré je jediným miestom v Španielsku, kde možno hlasovať – vopred 170 voličov, pričom mnohí z nich ešte neprišli.

Na upokojenie spoločnosti rozorvanej predvolebnou kampaňou bude mať podľa predsedu Senátu Miloša Vystrčila vplyv nielen fakt, kto vo voľbách zvíťazí, ale aj s akým náskokom. "Ak bude víťazstvo veľmi tesné, atmosféra bude určite vyhrotenejšia než pri pomerne jasnom víťazstve jedného z kandidátov," citovala Vystrčila stránka televízie CNN Prima News. Ostrejšie slová volil bývalý prezident Václav Klaus, ktorý požiadal víťaza volieb, aby k výkonu funkcie prezidenta pristupoval s plným rešpektom, a priaznivcov porazeného kandidáta vyzval, aby nerozpútali občiansku vojnu.

Vo finále českých prezidentských volieb proti sebe stoja bývalý náčelník generálneho štábu Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš, ktorých vo výsledku prvého kola pred dvoma týždňami delilo ani nie pol percentuálneho bodu. V piatok sa zatvoria volebné miestnosti o 22.OO h a opäť sa otvoria v sobotu o 8.00 h. Hlasovať bude možné do 14.00 h.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.



Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Úspešný kardiochirurg: Z prvých sto transplantácií srdca realizoval 45.
Foto
Svoju úlohu zohral aj Mečiar: Tu je napínavý príbeh profesora Fischera a prvej úspešnej transplantácie srdca u nás
Moderátor Riskuj! Dušan Ambróš
Kvíz
Máte všeobecný prehľad? Dokážte to: Odpovedzte správne na 10 otázok zo súťaže Riskuj!
Foto
Veľká senzácia je na svete: Michalovce vystavili Slovanu štvrťfinálovú stopku!
Tohtoročná šou je plná nečakaných komplikácii.
AktualizovanéFoto
EXKLUZÍVNE rozhovory zo zákulisia Let's Dance: Bezdeda pre vás zisťoval pikošky priamo od hviezd!
Umelec požiadal svoju vyvolenú o ruku po divadelnom predstavení.
FotoVáš Tip
Bizarná žiadosť o ruku herca Petra Makranského v divadle, všetci tlieskali no TOTO nikto netušil: Zásnuby s vydatou ženou!
Attila Végh (37)
Akým otcom je Attila Végh? Deti učí tri zásadné veci: Toto je základ pre život!
Dvojnásobný účastník olympiády († 30) je mŕtvy: Zanechal manželku a syna
Cropped shot of an unrecognizable doctor holding a stethoscope
Na Slovensku pribúda detí s vážnou diagnózou: Najsilnejšie ohnisko nákazy je v tomto meste!
Hand Flushing Toilet
Máte plávajúcu stolicu, ktorú nejde spláchnuť? Nie je to sranda: Môžete ísť o 4 nebezpečné stavy!
Sasha Gachulincová na Let's Dance
Budúca hviezda Let’s Dance? Saša Gachulincová je krásna aj šikovná! Odpadnete, čomu všetkému sa venuje
Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas 88. rokovania Národnej rady.
Veľké zmeny pre Slovensko? Kollár chce podporiť prelomovú vec! Oznámil detaily
Robinho so zákazom opustiť krajinu: Čaká ho dlhý pobyt za mrežami?