O aké destinácie vás ľudia žiadajú, kam by chceli cestovať?
Existujú také dlhoročné tutovky Slovákov, zbožňujú Thajsko a Kubu. To sú také tie prvotné destinácie. Potom prichádzajú také ďalšie ako Peru, Bolívia, Čile. Kolumbia je v poslednom čase veľmi populárna. Ľudia majú radi Južnú Afriku, Namíbiu či Botswanu, Kanadu, Japonsko a Vietnam, Kambodžu, Austráliu, Nový Zéland – je toho naozaj veľa. Ale v poslednom čase s Martinom robíme aj také možno netradičnejšie a extrémnejšie destinácie a máme veľmi veľkú odozvu na Afganistan, Sýriu, Somálsko. Je veľké množstvo ľudí, ktorí by sa do týchto vojnových zón alebo zón, ktoré sú poznačené konfliktom chceli dostať.
Láka Slovákov aj Afrika či výlety do divočiny?
Veľký záujem je aj o Kongo, lebo oblasť Konga, Rwandy a Ugandy je jediná oblasť na svete, kde sa dajú zažiť a navštíviť horské gorily, ktoré nežijú nikde inde. A to je aj pre mňa osobne a myslím, že aj pre Martina jeden z top najlepších zážitkov cestovania – vidieť tých nežných obrov naživo ako sa tam láskyplne hrajú s mladými, ako lozia po stromoch ako sa vyvaľujú a oddychujú a pre človeka nie sú nijak nebezpečné. V ich blízkosti však môžu stráviť maximálne hodinu. Stojí to síce veľa peňazí ale je to zážitok na celý život a je nezabudnuteľný. Keď človek pozrie prvý raz gorile do očí, tak si uvedomí, že tie peniaze stáli za to, toto nezažije nikde inde. Je to magické.
Nie každý asi tuší, že robíte aj veľa cestovateľskej osvety.
Pravidelne robíme pro bono prednášky na školách po celom Slovensku od východu až po západ a deťom sa snažíme sprostredkovať svet. Ukázať im aký reálne je, lebo u nás na školách sa učí geografia štýlom, že kde je aká výroba, kde čo pestujú a deti nemajú absolútne nijakú predstavu. Mnohí si myslia, že Afrika je iba púšť, netušia, že sú tam aj ľadovce na Kilimandžáre. Cez fotky a cez príbehy spoznávajú krajiny inak a máme na to veľmi dobré referencie. Od paní učiteliek i od detí nám prichádza kopec ďakovných správ. Nás to napĺňa. Okrem toho sa snažíme vysvetliť ľuďom, ako neskutočne dobre sa na Slovensku máme a že by si mali vážiť, že je to jedna z najlepších krajín na život na svete. Samozrejme že máme svoje problémy, ale nie sú to zemetrasenia, suchá, záplavy, hurikány, tornáda či tajfúny. Máme nízku kriminalitu, vysokú bezpečnosť, málo utečencov, dostatok vody a jedla, stabilnú demokraciu a náš cestovný pas je 10 najlepší na planéte. To všetko by sme si mali viac vážiť a menej sa sťažovať. 80 percent krajín sveta je na tom omnoho horšie ako my. Sme naozaj na špičke.