Pondelok 6. 2.
Dorota
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
18.01.2023 00:00 | Nové Časy | Staviame a bývame

Úsporné a zdravé bývanie: Elektrickí vyslúžilci

Moderná domácnosť nedokáže fungovať bez užitočných elektrozariadení. Rýchly vývoj nových technológií však spôsobuje, že hoci sú spotrebiče ešte funkčné, zastarajú oveľa skôr.

Ako však správne naložiť s elektroodpadom?

Každý spotrebič ukrýva v sebe viacero materiálov, ktoré sa dajú recyklovať. Mnohé z nich však obsahujú nebezpečné látky, ktoré by mohli znečistiť životné prostredie, a tým ohroziť aj vaše zdravie. Preto by ste sa nepotrebných zariadení mali zbaviť ekologicky, aby sa dostali ku spracovateľovi odpadu. Od roku 2009 je v platnosti zákon, podľa ktorého sú predajne elektrospotrebičov povinné odoberať od zákazníkov staré zariadenia.

Otvoriť galériu
Zdroj: Adobe Stock

Kus za kus

Idete si kúpiť nový spotrebič? Zoberte ten pôvodný so sebou. V predajni ho od vás bezplatne prevezmú bez ohľadu na to, o akú značku ide, alebo kde ste ho zakúpili. Všetky náklady ako skladovanie, manipulácia a odvoz ku spracovateľovi odpadu, sú zahrnuté v tzv. recyklačnom poplatku v cene výrobku. Ak kupujete väčší spotrebič, napr. práčku či chladničku, a objednali ste si jeho dovezenie na adresu bydliska, môže sa vám stať, že obchodník si zoberie od vás poplatok za manipuláciu a odvoz toho starého.

Bez výmeny

Niekedy sa však potrebujete elektrospotrebičov zbaviť bez nákupu nových. Vo veľkých predajniach, ak ich podlahová plocha pre elektrozariadenia dosahuje min. 400 m², môžete bezplatne odovzdať drobný elektroodpad, okrem batérií a žiariviek aj všetky prístroje s veľkosťou do 25 cm – fény, holiace strojčeky, ručné mixéry, nabíjačky atď. Likvidáciu spotrebičov väčších rozmerov musíte vyriešiť inak, napr. odvozom do zberného dvora.

Otvoriť galériu
Zdroj: Adobe Stock

Zberné dvory

Každá obec alebo združenie obcí má mať svoj zberný dvor – miesto na zber komunálnych a drobných stavebných odpadov. Všeobecne záväzné nariadenie danej obce stanovuje prevádzkové hodiny a množstvo i druh odpadov, ktoré sa sem dajú priviezť. Informácie zvyčajne nájdete na webovej stránke. Podľa miesta bydliska môžete teda bezplatne odovzdať elektroodpad v príslušnom zbernom dvore. Okrem toho obce alebo aj mestské časti organizujú minimálne dvakrát do roka zber a odvoz objemných vecí a oddelene aj komunálneho dopadu z domácností so škodlivými zložkami.

Mobilný zvoz

Vo väčších mestách dnes fungujú spoločnosti, ktoré sú počas celého roka ochotné prísť priamo na vašu adresu a zobrať od vás pokazený či inak zastaraný väčší spotrebič bielej techniky. Stačí vyplniť on-line formulár na webovej stránke, v deň zberu vyložiť elektrospotrebič pred bránu svojho domu a počkať na odvoz. Okrem rozmerného elektrozariadenia môžete pridať aj nepotrebné drobné spotrebiče, ktoré je tiež treba uviesť v objednávke.

Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Zemetrasenie v Turecku a Sýrii zanechalo vo svete smutnú stopu: OSN si dojímavo uctila obete
Foto
Veľká nezodpovednosť! Na auto spadla ľadová kryha z kamióna, zranil sa 12-ročný chlapec
Foto
Michalovce druhýkrát v sezóne menia trénera: Stantien sa na lavičke dlho neohrial
Nová moderátorská posila Let's Dance! Na radostné burácanie zabudnite, jej prvá reakcia vás dostane
Nemá to konca-kraja: Počet obetí zemetrasenia v Turecku stále stúpa! Prekročil hranicu 2-tisíc
Čína sa priznala k balónu zostrelenému Spojenými štátmi: Teraz sa nad Latinskou Amerikou zjavil ďalší!
Trapas na Grammy: Moderátor si kopol do Harryho! Ponížený princ bol na smiech všetkým celebritám
Slovensko vysiela pomoc do zemetrasením zničeného Turecka: Mikulec prezradil podrobnosti
Foto
Trnavskí policajti mali plné ruky práce: Vodiči úplne na mol brali, čo im stálo v ceste!
Foto
Zomrel bývalý československý predseda vlády a prominentný komunista: Mal takmer sto rokov
Foto
Boj o život pod zrúcaninami hradu: Muž náhle skolaboval, oživovali ho leteckí záchranári
Foto
Kedysi rozkošnú Olsenku by ste dnes ani nespoznali: Aha, ako sa zmenila hviezda detských trhákov!