Sobota 1. 10.
Arnold
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
05.08.2022 00:00 | PR články
PR článok

Lexus RZ - model inšpirovaný šprintérskou silou geparda

Azda najvýraznejšou charakteristikou nového, čisto batériového elektrického vozidla (BEV) Lexus RZ je jeho vzhľad.

Vyjadruje prirodzenú dynamiku inšpirovanú gepardom a „plynulý E-pohyb“, charakteristický plynulou akceleráciou, zabezpečuje elektrifikácia. Model RZ je viac než len odvážne moderné vozidlo. Naznačuje aj smerovanie, ktorým sa chce Lexus ďalej uberať.

Progresívny dizajn

Nie všetci záujemcovia o kúpu SUV chcú aj výrazne odlišné vozidlo a niektorým chvíľu trvá, kým si zvyknú na nové dizajnové smery. Avšak tam, kde sa dizajnéri odvážia prekročiť hranice, často nasleduje aj vkus verejnosti. A tým, že model RZ využíva dizajn „Next Chapter“ značky Lexus, demonštruje presne tú budúcnosť automobilov, na ktorú sa značka zameriava. Budúcnosť, v ktorej technológia elektrifikácie zvyšuje výkon vozidla, ponúka potešenie z jazdy a vylepšuje kultivovanosť a komfort „Lexusovosti“.

Otvoriť galériu

Základ filozofie modelu RZ

Jeho vonkajší dizajn naznačuje veľkorysý objem kabíny SUV a zároveň temperamentné zrýchlenie elektromobilu. Priestrannosť SUV naznačuje dlhý rázvor s kolesami posunutými do rohov a veľká svetlá výška, ktorá je zrejmá zo zadného vrcholu siluety kabíny. Čisto elektrický pohon podporuje relatívne nízka línia kapoty a predná časť masky, ktorá je nápadne bez mriežky chladiča, pretože tu nie je žiadny spaľovací motor, ktorý by bolo potrebné chladiť.

Okamžite rozpoznateľný prvok

Aj keď zmizla vretenová mriežka chladiča charakteristická pre značku Lexus, model RZ je napriek tomu okamžite rozpoznateľný ako Lexus, pretože tento charakteristický prvok bol zosilnený do tvaru vretenovej karosérie. Tá vytvára jednoliatu masu vyjadrujúcu jednoliaty povrch, ktorý siaha od prednej časti vozidla smerom ku karosérii. Vretenovitá masa je zvýraznená lakom karosérie na mieste, kde by za normálnych okolností bola čierna plocha mriežky chladiča, začiernením karosérie po oboch stranách a väčším zvýraznením tvaru blatníkov.

Otvoriť galériu

Šprintérska sila geparda

Dôležitá je skutočnosť, že elektrifikácia prináša citlivé a energické jazdné vlastnosti. Základnou inšpiráciou pre vývoj modelu RZ zo strany hlavného konštruktéra Takašiho Watanabeho bol gepard, a toto uvažovanie sa prenieslo aj do dizajnu exteriéru. Karoséria modelu RZ evokuje dynamiku rýchlej mačky pri šprinte: nos sklonený dolu, vysoko zdvihnutý chvost, zadné nohy zabárajúce sa do zeme, aby získali priľnavosť a pohon k pohybu. To sa prejavuje v postoji modelu RZ „od nosa ku chvostu“, šľachovitých bokoch a zadných pneumatikách, ktoré pôsobia dojmom, akoby sa pri pohybe zabárali do zeme. Objem karosérie sa javí, akoby tlačil zadné pneumatiky dozadu a oblúky zadných kolies sú rovnako ako tie predné výrazne mohutné.

„Keďže gepard je možno až príliš priamym motívom pre automobil, veľa sme o tomto koncepte diskutovali a rozhodli sme sa vyjadriť imidž jazdného výkonu DIRECT4 inšpirovaný gepardom,“ vysvetlil hlavný projektant Daiči Kimura.

Otvoriť galériu

Tento výkon a spôsob, akým sa tento výkon „Lexusovito“ plynulo dodáva, bol v prípade modelu RZ inšpiráciou aj pre dizajnovú koncepciu plynulého E-pohybu „Seamless E-Motion“. Riadenie prúdenia vzduchu a aerodynamická účinnosť sú jasne viditeľné v hmote karosérie RZ, ktorá má dynamický tvar vizuálne stelesňujúci prúdenie vzduchu. Schopnosť čisto prerezať vzduch potvrdzujú aj predné uzávery mriežky chladiča, stredová línia kabíny a skosené plochy, elegantné vyjadrenie osi dverí, ktorá prechádza vodorovne po bokoch vozidla, a zadný strešný spojler.

Tento spojler sa skladá z dvoch samostatných prvkov, ktoré sa nachádzajú na vonkajších okrajoch šírky karosérie hneď za zadnými stĺpikmi. Niektorí pozorovatelia ho prirovnávajú k rohom. Rovnako ako v prípade mnohých iných dizajnových detailov exteriéru, aj tu ide o dokonalý príklad funkcie dopĺňajúcej formu – a táto forma je elegantne individuálna. Model RZ sa odvážil byť iný z praktických aj estetických dôvodov.

Otvoriť galériu

Súvisiace články:
Autor: Pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Dara a Pavel Nedvěd oslavovali vo veľkom: Tajný žúr v Taliansku! Čo sa dialo za zavretými dverami?
Aktualizované
Ruský raper († 27) nechcel zabíjať na Ukrajine: Na protest proti vojne spáchal samovraždu
Foto
Oslávi Max Verstappen 25. narodeniny titulom?
Foto
Na prehliadke Fashion LIVE! to sršalo pikantnosťami hneď prvý deň: Holé zadky a nahé prsia!
Robert Fico a Peter Pellegrini opäť spolu? Predseda Smeru volá po spájaní ľavicových síl
Váš Tip
Podnik najstaršieho pekára na Slovensku ukončil v Belej výrobu po 31 rokoch: Slávnu pekáreň zničili ceny energií!
Foto
Otrasné spovede lekárov svedčia o stave nášho zdravotníctva: Prečo odchádzame z nemocníc!
Foto
Zuzana Haasová po predčasnom pôrode: Konečne si môže vydýchnuť! S dcérkou sú už v bezpečí domova
Foto
Prezidentka vyzvala na pomoc seniorom: Je bolestné vidieť ako sa musia uskromňovať
Pred ruskou ambasádou protestovali proti anexii: Je to brutálny útok na medzinárodné právo
Fanúšikom tuhla krv v žilách: Fína po hrôzostrašnom páde ratovali záchranári
Rastúce ceny znamenajú jedno: Dostupnosť bývania na Slovensku je najhoršia za posledných 11 rokov