Nedeľa 14. 8.
Mojmír
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
04.06.2022 09:00 | Správy | Domáce správy

Nariadi štát Slovnaftu vyrábať palivá? Tu sú odpovede na 4 hlavné otázky o probléme s ruskou ropou

Máme sa obávať nedostatku benzínu a nafty? Slovensko je jedným z troch štátov EÚ, ktoré si vylobovali výnimku zo sankcií na ruskú ropu. Napriek tomu u nás počuť na adresu sankcií skôr tvrdú kritiku. Slovnaft dokonca netradične ostro tvrdí, že pri súčasnej podobe nebude vedieť garantovať dodávky pohonných hmôt na slovenský trh. Ako to je v skutočnosti a pristúpi štát k radikálnemu riešeniu?

4. Aký je najhorší scenár?

- Aj samotný Slovnaft priznáva, že jeho „vypnutie“, a teda to, že by slovenský trh prišiel o ním dodávanú ruskú ropu a  ropné produkty, nie je nateraz na stole. Štát pritom môže siahnuť aj po špeciálnej inštancii, čo priznáva aj rafi néria.

„Plníme si zodpovedne všetky náležitosti vyplývajúce z toho, že sme objekt kritickej infraštruktúry, objekt hospodárskej mobilizácie a tak ďalej. Štát nám môže prikázať zásobovať slovenský trh, ale potom pôjde naozaj len o slovenský trh. Prevádzkovanie rafinérie, ktoré je na hrane ekonomiky, však nie je udržateľné, a to ani z pohľadu bezpečnosti prevádzkovania, ani z pohľadu environmentálneho,“ odpovedal nám hovorca Slovnaft u Molnár.

V tomto prípade by však štát zrejme musel kompenzovať ceny benzínu a naft y. Ministerstvo hospodárstva zatiaľ neodpovedalo, či by siahlo aj po takejto poistke. Slovnaft má podľa ministerstva 18 mesiacov na prípravu. „Sme presvedčení, že pre schopný manažment v  súkromnej spoločnosti je toto dostatočné obdobie na zmenu dodávateľa ropy,“ dodáva rezort.

Ako to bude vyzerať?

Jún 2022

V  piatok začal platiť šiesty balík sankcií za ruskú inváziu. Medzi nimi je aj zákaz dovozu ruskej ropy od budúceho roka. Výnimku má Slovensko, Česko a Maďarsko, ktoré môžu ruskú ropu dovážať naďalej cez ropovod Družba, ide o časovo nešpecifi kovanú výnimku.

Január 2023

Začne platiť embargo na dovoz ruskej ropy pre EÚ s výnimkami. Slovensko tak bude môcť aj ďalších 10 mesiacov dovážať ropu cez potrubia a vyrábať pohonné látky a ropné produkty pre domáci trh a vyvážať ich do Česka. Slovnaft teraz exportuje aj do  Rakúska a  Poľska, tieto krajiny však nežiadali o výnimku a zariadia sa po svojom. Od Slovnaft u tak prestanú odoberať palivá, ak ich bude vyrábať z ruskej ropy.

Tu podľa Slovnaft u nastáva problém, keďže dve tretiny produkcie vyváža a  príde tak o  príjem zo spracovania ropy. Zároveň sa dostane na technologické minimum, pod ktorým už nebude vedieť z ropy vyrábať pohonné látky. Varuje, že môže byť problém aj s  ich dostatkom. Štát však môže Slovnaftu ako strategickému podniku prikázať zásobovať slovenský trh aj naďalej. Ministerstvo hospodárstva hovorí, že Slovensko využije aj osobitný prístup k zdrojom z Európskej únie, ak by bol problém. Slovnaft tiež môže prejsť na inú ropu ako ruskú a problém by bol zažehnaný.

November 2023

Skončí sa platnosť výnimky a ruskú ropu bude môcť bratislavský Slovnaft využiť iba na výrobu pohonných látok pre domáci trh.


‹  1 2 3
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tta, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Slovan si schuti zastrieľal na Liptove, Trnava nedala šancu Michalovciam
Foto
Španielsko zachvátil obrovský požiar, ktorý sa vymkol spod kontroly: Ľudí musia evakuovať
Foto
Gabriela Drobová nám ukázala záhradu: A ten výhľad? Nemá chybu!
Zábery hrôzy: Šofér doplatiť na bezohľadné obiehanie! Musel pri ňom stáť anjel strážny
Explózia po streľbe v ekvádorskom prístavnom meste si vyžiadala obete: Niekoľko ľudí je nezvestných
Foto
Prsiami odlákala pozornosť od špekulácií: Šteklivý záber Icardiho manželky
Foto
Desivé, čo zachytili kamery: Laura ten obraz nevie dostať z hlavy už dlhé týždne
Hágerová a Juraško zmietli na čas svadbu zo stola: Toto je pre nich momentálne priorita číslo jeden!
Aktualizované
Ruská kontrola nad Záporožskou elektrárňou je hrozbou pre jadrovú bezpečnosť: Krajiny vyzývajú, aby sa stiahli
Rushdieho rodine sa uľavilo, spisovateľa odpojili od ventilátora: Stále je však v kritickom stave
Starosta Enerhodaru má značné starosti o Záporožskú elektráreň: Riziká sa zvyšujú každým dňom!
Šéf Red Bullu sa smeje z Mercedesu: Viem ich ľahko vytočiť a rozbíjajú slúchadlá