Nedeľa 14. 8.
Mojmír
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.06.2022 18:50 | Správy

Znečistenie bolo v rozpore so zákonom: Inšpekcia životného prostredia udelila historicky najvyššiu pokutu

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) udelila prevádzkovateľovi odkaliska Poša historicky najvyššiu pokutu. Finančnú sankciu vo výške 743.018 eur má spoločnosť TP2 so sídlom v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske zaplatiť za to, že do odkaliska vypúšťala odpadové vody bez príslušných povolení.

Voči záveru druhostupňového konania nie je možné sa odvolať, informoval v stredu médiá generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo. "V kontrolovanom období, od 1. januára 2019 do ukončenia kontroly, prevádzkovateľ odkaliska vypúšťal odpadové vody v rozpore so zákonom, teda bez povolenia na vypúšťanie odpadových vôd, a v tomto prípade sme sa pri uložení sankcií riadili výpočtom, ktorý vyplýva priamo zo zákona o vodách," uviedol s tým, že za každý kubický meter nelegálne vypustených odpadových vôd účtovali jedno euro.

Pri výpočte pokuty vychádzali z údajov o prevádzke odkaliska v období od augusta 2019 do júna 2020. So závermi kontroly odkaliska Poša v súvislosti s vypúšťaním odpadových vôd do povrchového toku Ondava, s ktorou SIŽP začala v júni 2020, sa mal stotožniť aj Krajský súd v Košiciach v januári tohto roka.

Jenčo pripomenul, že jediným pozitívnym krokom v prevádzke odkaliska bolo, keď sa začiatkom minulého roka podarilo SIŽP dosiahnuť prerušenie potrubnej trasy, takže do odkaliska už takmer rok a pol nepritekajú žiadne ďalšie odpadové vody z prevádzok v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske. Opatrenia, ktoré na zlepšenie kvality vytekajúcej vody SIŽP uložila prevádzkovateľovi zabezpečiť, TP2 vykonala len čiastočne alebo vôbec. "Prevádzkovateľ využíval všetky možnosti, ako sa vyhnúť zodpovednosti za svoje protiprávne konanie," skonštatoval Jenčo.

Zeolit, ktorý na výpuste z odkaliska do povrchového toku spoločnosť TP2 dočasne uložila, nepreukázal dostatočnú schopnosť filtrácie vody. Malo ísť o dočasné riešenie. V súčasnosti vodu vytekajúcu z odkaliska zeolit nefiltruje. Aktuálne tiež prevádzkovateľ bez príslušných povolení či upovedomení SIŽP znižuje hladinu na odkalisku. "My si stále myslíme, že tá odpadová voda je vypúšťaná protizákonne aj naďalej. Sú to okolnosti, ktoré zakladajú ďalšiu administro-právnu zodpovednosť, ktorá bude voči nim vyvodená," pripomenul Jenčo.

Ako podotkol, štát nemá prostriedky na to, aby prevádzkovateľovi odkaliska jeho činnosť prekazil. Poukázal však na pripravovanú Koncepciu boja proti environmentálnej protiprávnej činnosti. Podľa jeho slov z nej vyplývajú "isté opatrenia", ktoré by posilnili možnosť inšpekcie konať v prípadoch, keď porušovatelia zákona konajú obštrukčne, neplnia si svoje povinnosti a naďalej porušujú zákon.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Slovan si schuti zastrieľal na Liptove, Trnava nedala šancu Michalovciam
Foto
Gabriela Drobová nám ukázala záhradu: A ten výhľad? Nemá chybu!
Foto
Prsiami odlákala pozornosť od špekulácií: Šteklivý záber Icardiho manželky
Hágerová a Juraško zmietli na čas svadbu zo stola: Toto je pre nich momentálne priorita číslo jeden!
Fototyp pokožky nezmeníme opaľovaním, preto sa pred slnkom treba chrániť: Odborníčka radí ako
Rushdieho rodine sa uľavilo, spisovateľa odpojili od ventilátora: Stále je však v kritickom stave
V pondelok sa opäť poriadne zapotíme: Miestami teploty dosiahnu až 34 stupňov
Starosta Enerhodaru má značné starosti o Záporožskú elektráreň: Riziká sa zvyšujú každým dňom!
Šéf Red Bullu sa smeje z Mercedesu: Viem ich ľahko vytočiť a rozbíjajú slúchadlá
Foto
Medzi dvojicou je skoro 20-ročný vekový rozdiel: Po zoznámení s rodičmi prišiel obrovský šok!
Foto
Herečka Hana Gregorová na prahu 70-ky v otvorenom rozhovore: Súdiť ma môže len Boh!
FotoVáš Tip
Dara zverejnila fotku s mamou Zlatkou, u fanúšikov spôsobila hotový ošiaľ: Wau, veď vyzerajú ako sestry!