Sobota 13. 8.
Ľubomír
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
22.05.2022 08:30 | Prominenti | Zahraniční prominenti
Foto

Ako si na Abrháma († 82) spomínajú v Moravskom Lieskovom? Mrazivý odkaz v kronike a rozhovory o smrti

Začiatkom týždňa nás bolestivo zasiahla správa o úmrtí herca Josefa Abrháma († 82).

Nenápadný

Kňaz si pamätá, že Josef Abrhám prišiel medzi prvými hosťami. „Netušil som, že už z Prahy dorazil. Skromne postával vonku pred kostolom. Akoby bežný návštevník bohoslužieb z vedľajšej dediny, stál v mraze v zimníku pri dverách a pozeral sa po okolí, akoby váhal, či už môže vojsť dnu. Ledva som ho stihol privítať, už prichádzali ďalší hostia a potom som sa musel venovať službám Božím. Čas bol vyrátaný nie na minúty, ale priam na sekundy,“ konštatuje kňaz a prizná, že Josef Abrhám naňho zapôsobil neskutočnou skromnosťou.

„Bez toho, že by na seba upozorňoval, sadol si medzi hostí. Bol neuveriteľne nenápadný, nevysielal okolo seba žiadnu aureolu dôležitosti a dokonalosti. Zvyčajne človek prichádza s predsudkami voči celebritám, ale v jeho prípade sa mi potvrdilo, že legendy zostávajú v prízemnej pokore,“ spomína farár Maca. „Ľudia si veľmi vážili, že prišiel medzi svojich rodných. Pán Abrhám bol prítomný aj na službách Božích, ale niektorí hostia, ako napríklad aj pán prezident, prišli až neskôr na kultúrny program. O to viac sa pozornosť ľudí v kostole mohla sústrediť naňho. Užívali si, že je tu taký veľký herec, všetci prítomní ho srdečne vítali, aj pán biskup osobne. Vystupoval tam aj miestny folklórny súbor Kasanka. Po skončení sme sa fotili pred oltárom. Bolo to veľmi milé, ako sa starší kolegovia-kňazi snažili byť pri fotení čo najbližšie pri pánovi Abrhámovi,“ usmieva sa pri spomienke farár a pokračuje:

„Z kostola sme prešli pred osvetový dom. Priestor pre ním bol zaplnený ľuďmi, stáli dokonca aj na vozovke, tadiaľ sa ani nedalo prejsť. Nebolo treba žiadne pútače, už samotné meno Josef Abrhám bolo pozvánkou pre ľudí – ideme! Videl som na tvárach ľudí úprimný záujem, počúvali, čo pán Abrhám hovorí. Nemusel si vynucovať, aby sa ľudia utíšili, nemusel žiadať o pozornosť, ako to niekedy na väčších podujatiach býva. Mal prirodzenú autoritu, charizmu a stačilo, že sa postavil za mikrofón a všetci zaraz stíchli. Keby som chcel byť expresívny, tak poviem, že bolo počuť snehové vločky dopadať na zem,“ opisuje. Pamätníci si možno spomenú, čo herec povedal o svojom dedovi Jozefovi Hollom počas slávnostného príhovoru: ‚Mal všetky vlastnosti, ktoré ja obdivujem a ktoré ma zaväzujú, aby som mu toto dedičstvo nekazil...‘

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas Nedeľa, Marika Eisler Studeničová

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Komentátor Hlavena opäť perlil! Tentokrát si to odniesli hráči Trnavy: To už sa nedá komentovať
Foto
Najdlhší panelák na Slovensku oslávi päťdesiatku: Ako sa obyvateľom žije v čínskom múre!
Foto
Moderátorka Hlaváčková prezradila detaily zo svojho súkromia: Sem chodí len dvakrát ročne!
Váš Tip
V Dúbravke modernizujú dielne cukrárov, pekárov či mäsiarov: Vieme, kedy bude kolaudácia!
Aktualizované
Koronavírusu sa na Slovensku tak skoro nezbavíme: Opäť pribudla skoro tisícka prípadov
Využívanie verejnej wifi nesie riziká, môžu vás napadnúť hekeri: Tieto veci zásadne nerobte
Bayern loví v Anglicku: Chelsea môže prísť o svoju veľkú hviezdu
Hľadáte si letnú brigádu? Ministerstvo práce upozorňuje: Na niektoré veci si treba dať pozor
Foto
Moderátor Bekim žije naplno aj s hendikepom: To, čo spravil pre vozíčkarov, vás chytí za srdce
Pocta pre majstrov sveta: Bondra a Pálffy sú v Sieni slávy slovenského hokeja
Taiwan poďakoval Američanom za udržiavanie mieru: Napätie v regióne by sa dalo krájať
Moskva varovala USA pred označením Ruska za štát podporujúci terorizmus: Následky by boli zničujúce