Utorok 5. 7.
Cyril a Metod
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.05.2022 09:50 | Správy | Peniaze

Najzraniteľnejší si nemôžu dovoliť ani len vymeniť kotol! Experti varujú: Potrebujeme opatrenia

Slovensko stále nemá oficiálnu definíciu energetickej chudoby. Experti v tejto súvislosti upozorňujú, že bez nej nemôže štát prijať dlhodobé a koncepčné opatrenia na jej riešenie a pri rastúcich cenách energie je už v súčasnosti pre niektorých odberateľov problém za energie zaplatiť.

Téme sa v súčasnosti venuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý by mal už v lete predstaviť návrh koncepcie na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby. "Návrh koncepcie bude rozlišovať možné nástroje riešenia v zákonnej kompetencii ÚRSO a v zákonnej kompetencii iných relevantných štátnych orgánov SR, napríklad ministerstiev, čo reflektuje aj zákonom danú kompetenciu rezortov hospodárstva, sociálnych vecí a financií spolupodieľať sa a poskytnúť úradu súčinnosť pri príprave návrhu koncepcie," uviedol pre TASR hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Návrh má obsahovať podmienky a pravidlá, ktoré umožnia vláde presne definovať energeticky chudobnú domácnosť, systém nástrojov na pomoc energeticky chudobným domácnostiam a systém finančnej podpory na znižovanie nákladov na spotrebu energií.

Problémom Slovenska je podľa Kateřiny Chajdiakovej zo Slovenskej klimatickej iniciatívy to, že v súčasnosti nevie rýchlo zareagovať na zvyšujúce sa ceny energií a bývania. "Najzraniteľnejší ľudia nemajú finančné prostriedky na opravu domov, zateplenie a výmenu okien. Nevedia si doplatiť za výmenu kotla, lebo príspevok nehradí celkové náklady a domácnosti nedostanú úver a ani nemajú našetrené. Preto pre tieto skupiny potrebujeme špecifické opatrenia," zdôraznila.

Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu SAV upozornila na chýbajúce dáta. Na zabezpečenie podpory pre energeticky zraniteľných obyvateľov je podľa nej treba poznať situáciu na Slovensku. "Na základe hĺbkovej analýzy situácie spojenej s analýzou dát, ale aj prieskumom v ohrozených oblastiach a domácnostiach, môžeme nastaviť opatrenia na riešenie problému," priblížila Dokupilová. "Bez dát nemáme nastavené riešenia, pretože keď nevieme koľkých ľudí sa týka energetická chudoba, nevieme ani vytvoriť adekvátne opatrenia", konštatovala.

ÚRSO naviazal pri riešení energetickej chudoby spoluprácu s mimovládnymi organizáciami, ale aj práve s Prognostickým ústavom SAV. Rovnako úrad implementuje viaceré projekty, ktorých cieľom má byť zber dát a hlbšia analýza problematiky tak, aby bol návrh koncepcie analyticky podloženým a metodicky správne poňatým dokumentom. "Počas leta predpokladáme začiatok širšej verejnej diskusie k nášmu prvému pracovnému návrhu, po nej bude nasledovať predloženie materiálu vláde," dodal Igaz.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Fantastický úspech slovenských vodnoslalomárov na MS juniorov: Muži si odnášajú zlato, ženy striebro
Anglický reprezentant má na krku vážne obvinenie: Hviezdneho futbalistu vypočúvali 15 hodín!
Foto
Celeste Buckingham o živote na Madeire, sebaláske aj vzťahoch: Randí s niekým? Odpoveďou zaskočila!
Žena na koni stretla v pustatine nečakaného hosťa, zobrala ho do sedla: Na ten pohľad len tak nezabudnete
Euro prudko padá: Takáto situácia bola naposledy pred 20. rokmi
Oznámil opätovnú kandidatúru: O kreslo starostu Ružinova znova zabojuje Martin Chren
Už si bude musieť dávať pozor: Vedenie Tour de France potrestalo veľkého Saganovho konkurenta
FotoVáš Tip
Legendárny košický podnik s 50-ročnou tradíciou je zatvorený už rok a pol: Dodržia Maďari slovo o zachovaní Carpana?
Úpal môže byť pre seniorov aj smrteľný: Odborníčka upozorňuje na jednu zaujímavosť
Aktualizované
Podpísané! Spojenci odobrili prístupové protokoly Fínska a Švédska o vstupe do NATO
Foto
Opilec uvidel naštartované auto bez dozoru, ukradol ho a vpálil do policajnej stanice: Šialené, koľko nafúkal
Vysoké teploty negatívne ovplyvňujú zdravie domácich zvierat, môžu aj uhynúť: Ako miláčikom pomôcť?