Utorok 9. 8.
Ľubomíra
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
10.04.2022 14:00 | Správy | Domáce správy

Lekári a sestry z vojnou zmietanej krajiny chcú robiť na Slovensku: Povolíme Ukrajincom prácu v zdravotníctve?

Pomoc a ústretový krok! Ukrajinci do vypuknutia konfliktu mohli u nás v zdravotníctve pracovať len po zdĺhavých administratívnych úkonoch a dokazovaní vzdelania, čo podľa nich trvalo niekedy až rok.

Uľahčíme príchod cudzincov do zdravotníctva

Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR

Postupne nastavujeme všetky potrebné procesy vrátane zjednodušenia vstupu v prípade záujmu ukrajinských zdravotníkov do nášho systému. Legislatívou Lex Ukrajina sme umožnili príchod do nášho systému zdravotníkom zo zahraničia v urýchlenej podobe. Zdravotníci zo zahraničia môžu pracovať v prípade záujmu pod inštitútom dočasnej odbornej stáže a pod dohľadom lekára alebo zdravotníckeho pracovníka v našom systéme. Pokiaľ ide o odbornú spôsobilosť, na výkon zdravotníckeho povolanie je potrebné, aby mal každý zdravotnícky pracovník s kvalifikáciou zo zahraničia pre samotný výkon zdravotníckeho povolania na území Slovenska plne uznanú odbornú kvalifikáciu. Po čiastočnom uznaní je možné na území Slovenska vykonávať dočasnú odbornú stáž. Ministerstvo zdravotníctva poslednou novelizáciou zákona už zjednodušilo a rozšírilo možnosť výkonu dočasnej odbornej stáže.

Dočasná odborná stáž je možná v ambulanciách a nemocniciach vo všetkých zdravotníckych povolaniach. Doterajšia úprava umožňovala výkon dočasnej odbornej stáže iba v zdravotníckych povolaniach lekár, sestra a pôrodná asistentka, a to len v nemocniciach. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, u ktorého stážista začal vykonávať stáž, je povinný bezodkladne oznámiť ministerstvu zdravotníctva elektronickou formou: meno a priezvisko stážistu, dátum narodenia, štátne občianstvo, evidenčné číslo rozhodnutia o uznaní dokladu o vzdelaní, meno a priezvisko dohliadajúceho zdravotníckeho pracovníka, informáciu, že stážista predložil všetky dokumenty.

Otvoriť galériu

S overením vzdelania pomáhajú agentúry

Martina Pavliková, hovorkyňa siete nemocníc Agel

V nemocniciach siete AGEL evidujeme záujem o zamestnanie sa zdravotníkov z Ukrajiny, v nemocniciach spišského klastra sme už zamestnali 15 zdravotníkov, v Leviciach 3, v Komárne sú dvaja záujemcovia, vo Zvolene štyria. Všetci však musia splniť ustanovenia legislatívy – overenie vzdelania a mať základnú znalosť slovenského jazyka. S overením vzdelania pomáhajú nemocniciam agentúry. Pokiaľ nie sú splnené tieto požiadavky, tak môžu vykonávať záujemcovia z Ukrajiny dobrovoľnícku prax.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas, kz, mf, oand, r

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Český útočník sa v NHL vyhol arbitráži: Podpísal zmluvu s Bostonom
Nové zistenia o vodičovi († 72) poľského autobusu smrti: Pozrite sa, čo zistili vyšetrovatelia
Zomrela Olivia Newton-John († 73): Preslávila sa ako nezabudnuteľná Sandy z Pomády
Lewis Hamilton koniec nemá v pláne: Prehovoril o svojej misii
USA pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc, bude mať hodnotu miliardu dolárov
Jaroš si v Rusku zjednáva rešpekt: Naložil stokilovému súperovi, vyzliekol ho z dresu!
Obrovský záujem fanúšikov Slovana: Lístky na Olympiakos idú na dračku!
Koľko jemnosti sa ukrýva v traktoristovi: To snáď ani nie je možné, čo urobil s ihlou a niťou!
Podarí sa odstrániť riziko? Moskva chce, aby do záporožskej elektrárne prišli medzinárodní inšpektori
Používate už roky ten istý vankúš? Chyba: Odporné, na čom spávate! Zistite, či je čas kúpiť nový
SOŠV a mesto Liptovský Mikuláš prijali historické memorandum
Rusko pozastavilo inšpekcie zbrojných zariadení, podľa novej dohody START