Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová († 84) sa narodila v bývalom Československu a aj preto sa sem veľmi rada vracala. Napriek tomu, že svet veľkej politiky opustila a posledné mesiace bojovala s rakovinou, veľmi aktívne sa vyjadrovala aj k aktuálnym témam. Čím sa naveky zapíše do historických análov a aké tajomstvá skrývala táto energická žena?!
málo žien ovplyvnilo svetovú politiku ako Madeleine Albrightová. Jej život pritom nebola prechádzka ružovou záhradou. Rodáčka z Prahy musela v detstve dvakrát emigrovať - raz pred fašizmom a potom pred nástupom stalinizmu. Napriek tomu mala Marie Jana Korbelová, ako sa pôvodne volala, veľmi vrúcny vzťah k tomuto regiónu a svoj rodný jazyk s obľubou pri svojich návštevách používala.
Podarilo sa jej ako prvej žene v histórii obsadiť post ministerky zahraničných vecí USA a svojím ráznym postojom neraz zasiahla do deja svetových dejín. O jej smrti informovali na sociálnej sieti jej najbližší. „Príčinou bola rakovina. Bola obklopená rodinou a priateľmi. Stratili sme milujúcu matku, babičku, sestru, tetu a priateľku,“ uviedla rodina vo vyhlásení.
Dokázala presvedčiť Clintona
Rozširovanie NATO o krajiny z východného bloku nemalo v 90. rokoch príliš veľkú podporu. Bola to však práve Albrightová, ktorá dokázala presvedčiť Billa Clintona, že je to správny krok. A hoci chcela vidieť medzi novými členmi aj Slovensko, vývoj u nás ju presvedčil o opaku. Dokonca nás nazvala čiernou dierou Európy.
„To sme mohli vidieť v roku 1997, keď tu Mečiar zavádzal nedemokratické praktiky, tak neváhala, hoci pochádzala odtiaľto. Slovensko bolo vylúčené z toho prvého kola krajín, ktoré vstúpili do NATO. Tu išli sentimenty bokom. Ukázala, že spojenci nebudú tolerovať totalitné praktiky,“ hovorí bývalý diplomat Tomáš Vallášek, ktorý s ňou mal česť spolupracovať. „Bola to na jednej strane veľmi ľudská bytosť, ale na strane druhej tvrdá a principiálna žena,“ dodáva.