Utorok 17. 5.
Gizela
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.01.2022 10:30 | Správy | Domáce správy
Video

Výsledky sčítania obyvateľov: Počet veriacich poklesol, zaujímavé sú aj ďalšie údaje

Najpočetnejšou národnostnou menšinou v SR je maďarská, hlási sa k nej 7,75 percenta obyvateľov.

Druhé najväčšie zastúpenie medzi národnostnými menšinami majú Rómovia s podielom 1,23 percenta populácie, českú národnosť uvádza 0,53 percenta, rusínsku 0,44 percenta obyvateľov SR. Majoritná slovenská národnosť sa týka 83,8 percenta obyvateľov SR. Vyplýva to z výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021, ktoré vo štvrtok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Najviac obyvateľov hlásiacich sa k slovenskej národnosti je v Žilinskom kraji, najmenej v Nitrianskom kraji.

Odborná garantka Sčítania 2021 Ľudmila Ivančíková priblížila, že maďarská menšina má najväčšie, 21 až 22-percentné zastúpenie v Nitrianskom a Trnavskom kraji, v Banskobystrickom kraji 11-percentné zastúpenie a medzi obyvateľmi Košického kraja sa k maďarskej národnosti hlási 8,5 percenta obyvateľov. "K rómskej národnosti sa hlásia tri percentá obyvateľov v Košickom a Prešovskom kraji, v Banskobystrickom kraji je to 1,4 percenta obyvateľov," dodala Ivančíková. V prípade rusínskej národnosti sa k nej prihlásilo 2,4 percenta obyvateľov Prešovského kraja," dodala Ivančíková.

"Na otázku k národnosti sa celkovo vyjadrilo 5.153.712 obyvateľov, odpoveď v prípade otázky o ďalšej národnosti uviedlo 306.170 obyvateľov," informovala garantka.

Slovenskú národnosť ako ďalšiu národnosť v rámci otázok v sčítacom formulári uviedlo 18 percent rezidentov SR, v absolútnych číslach 55.496 obyvateľov. Maďarskú národnosť ako druhú uviedlo 34.089 obyvateľov (11 percent). Až 30 percent tých, ktorí v prípade druhej národnosti odpovedali, uviedlo rómsku národnosť (88.985 ľudí), rusínsku 39.810 obyvateľov (13 percent z tých, čo odpovedali) a českú národnosť päť percent (16.715 obyvateľov).

Slovenčina je materinským jazykom pre takmer 82 percent obyvateľov SR, konkrétne 4.456.102 ľudí. Maďarčinu ako materinský jazyk uvádza 8,5 percenta občanov, 1,8 percenta ľudí žijúcich na Slovensku považuje za svoj materinský jazyk rómčinu. Ostatné materinské jazyky tvoria podiely menšie ako jedno percento. 

Rusínsky jazyk je štvrtý najpočetnejší materinský jazyk (0,7 percenta obyvateľstva), piatym najpočetnejším materinským jazykom je čeština (0,6 percenta). Medzi ďalšie materinské jazyky na Slovensku patria ukrajinský, ruský, anglický, nemecký, poľský, vietnamský. Posunkový slovenský jazyk si ako materinský jazyk uviedlo 1835 obyvateľov.

Odborná garantka Sčítania Ľudmila Ivančíková uviedla, že v prípade slovenčiny ako materinského jazyk došlo v porovnaní s predchádzajúcim cenzom k nárastu o štyri percentuálne body. "V prípade maďarského, rómskeho i rusínskeho jazyka došlo k miernemu poklesu," dodala.

Slovenský materinský jazyk má najvyšší podiel v Žilinskom a Trenčianskom kraji (viac ako 90 percent). Maďarský materinský jazyk má najväčšie zastúpenie v Trnavskom a Nitrianskom kraji (vyše 20 percent) a rómsky materinský jazyk v Prešovskom a Košickom kraji (nad štyri percentá).

Materinský jazyk je reč, ktorou obyvateľ najčastejšie hovoril vo svojom detstve. Iný materinský jazyk ako slovenský uviedlo celkovo 12,5 percenta obyvateľov Slovenska.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
NASA zverejnila nové snímky z Marsu a vyvolala množstvo otázok: Dôkaz mimozemskej civilizácie?
Toto sa dá zažiť len na Aljaške: Zbláznili by ste sa, keby toto naháňalo vašich psíkov!
Pred hlavným zápasom musel Marpo riešiť problém: Nakoniec kúpil Karlosovi rukavice
Foto
Psoriáza pokrýva celé jej telo: Nenávidela som pohľad do zrkadla! Teraz sa hrdo ukazuje v spodnej bielizni
Americká FDA schválila posilňovaciu dávku pre deti od 5 rokov: Kedy sa môžu znova očkovať?
Česko dostane od Nemecka ako dar tanky Leopard a kúpiť si chce modernejšiu verziu
Foto
Emília Vášaryová o životnom jubileu: Ako bude oslavovať 80-tku? Úprimné želanie herečky vás rozosmeje
Fanúšikovia sa dočkali: Konečne je v predaji aj maskot Miracleo
Španielska vláda odobrila návrh: Platené voľno pre silné menštruačné bolesti
Valí sa na neho obrovská vlna kritiky! Hráč PSG už po druhý raz odmietol podporiť LGBT komunitu
Bývalý ruský plukovník to v štátnej televízii povedal na plné ústa: Toto je realita vojny na Ukrajine!
Foto
45-ročná ryšavka odkryla tajomstvá svojej práce: Tvrdá realita porno priemyslu!