Pondelok 16. 5.
Svetozár
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
14.01.2022 09:56 | Správy | Domáce správy

Decembrová inflácia na Slovensku vzrástla na 5,8 %, čo ju naviac potiahlo?

Mesačná inflácia za december 2021 vzrástla na 5,8 %, najviac ju ťahali rastúce ceny potravín, stavebných materiálov a najnovšie aj zdražujúce sa noviny. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Ide o najvyššiu mesačnú mieru inflácie od decembra 2004.

Ceny oproti decembru 2020 boli vyššie vo všetkých 12 sledovaných odboroch.

Infláciu najviac potiahli drahšie potraviny s medziročným rastom o 6,3 %, čo bolo maximum v roku 2021. Celoročne najvyššie hodnoty rastu na mesačnej báze dosiahli ceny chleba a obilnín o 8,3 %, mlieka a syrov o 6,5 %, ako aj olejov a tukov o 18,5 % a mäsa o 3,3 %. Nealkoholické nápoje rástli miernejším tempom ako v novembri.

Vplyv na ceny mala tiež doprava, a to ceny palív, ktoré v decembri vzrástli o 25,2 %. Vyššie boli aj ceny dopravných služieb, ako aj za nákup motorových vozidiel či bicyklov.

Rast cien v odbore bývanie a energie, ktorý tvorí najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností, dosiahol 4,2 %. "Vývoj bol podporený jednak pretrvávajúcim rastom cien stavebných materiálov v imputovanom nájomnom (medziročný nárast o 12,5 %), ako aj služieb na údržbu a opravu obydlia (o 12,3 %). Zvýšili sa aj ceny pevných palív, medziročne boli vyššie o sedem percent," spomenuli štatistici. Na výraznejšie zdražovanie v tejto zložke naďalej pôsobia tlmiaco medziročne nižšie ceny energií (elektriny a plynu), ktoré trvali od začiatku roka.

Vplyv na medziročný rast decembrovej inflácie mali aj vyššie ceny v odbore reštaurácie a hotely, najmä od septembra výrazne vyššie ceny v závodných jedálňach, a prispel k tomu aj rast cien za stravovacie služby v reštauráciách a kaviarňach, za ich služby sa platilo o 6,6 % viac ako pred rokom.

V menšej miere k úrovni inflácie prispeli aj vyššie ceny za noviny a periodiká, ktoré v decembri dosiahli medziročne vyššie hodnoty o 14,2 %, ako aj ceny za nábytok, bytové zariadenia a koberce.

Index spotrebiteľských cien sa v decembri 2021 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 5,9 %, za domácnosti dôchodcov o 5,8 %, za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 5,6 %.

V poslednom mesiaci vlaňajška oproti novembru 2021 vzrástli ceny o 0,2 %. Tempo rastu tretí mesiac po sebe spomalilo, pričom to bola najnižšia hodnota rastu medzi mesiacmi za sebou počas roku 2021 (rovnaký rast bol aj v apríli 2021).

Medzimesačný vývoj ovplyvnili hlavne vyššie ceny potravín o jedno percento. Spomedzi potravín cenami najvýraznejšie hýbali už avizované rastúce ceny pekárenských výrobkov, za chlieb a obilniny, ktoré v decembri zdraželi o tri percentá. Vyššie ceny sa prejavili aj pri zelenine o 2,6 %, mlieku, syroch a vajciach o 0,9 % či mäse o 0,5 %. Lacnejší bol iba cukor, džem, med a cukrovinky.

Medzimesačný rast cien stále podporili rastúce ceny v odbore bývanie a energie, najmä imputované nájomné, ktoré zohľadňuje náklady na vlastné bývanie. Oproti novembru zdraželo o 0,3 %, ale dynamika jeho rastu sa spomalila a bola nižšia ako v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Vyššie ceny zaznamenali aj noviny a periodiká o 3,6 % v odbore rekreácia a kultúra.

Po mesiacoch rastu v decembri medzimesačne poklesli ceny palív a mazadiel o 1,8 %. Predošlých jedenásť mesiacov táto položka ťahala ceny nahor. "Medzimesačné zníženie sme zaznamenali aj pri cenách za alkoholické nápoje a tiež za odevy a obuv," dodali štatistici.

Index spotrebiteľských cien sa v decembri oproti novembru zvýšil v domácnostiach zamestnancov, v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,2 %, v domácnostiach dôchodcov o 0,3 %.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Zelenský chce vystúpiť pred parlamentmi ďalších krajín: O čo budem žiadať!
Pandemická situácia v Severnej Kórei sa vymyká spod kontroly: Nahnevané slová vodcu Kima
Foto
Ďalší veľký míľnik v kariére Novaka Djokoviča: Tisíce víťazstvo v kariére
Foto
Utrápený Richard Müller znova prežíva ťažké obdobie: Nový album ho ničí
Eurovíziu vyhrala skupina z Ukrajiny: Bude hudobná súťaž v zničenom Mariupole?!
Elonovi Muskovi zostali len oči pre plač: Bitcoin stratil ohromnú časť svojej hodnoty
Ďalšia streľba v USA: Muž vytiahol zbraň v kostole, o život prišiel najmenej jeden človek
Polícia v New Yorku dostane toto elektrické žihadlo
7 zariadení pre smart rodičov
Thiel: Tento človek je pre bitcoin „nepriateľ číslo jeden“
PR článok
Vyhrajte ovocie a zeleninu pre deti v Čerstvých hlavičkách
Rusko má masívne straty, tvrdí britská rozviedka: Neuveriteľné, o koľko inváznych síl už mali prísť