Nedeľa 26. 6.
Adriána
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
03.01.2022 15:33 | Správy | Domáce správy

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu decembra schodok vo výške 7,014 miliardy eur: Príjmy aj výdavky boli vyššie

Štátny rozpočet SR dosiahol ku koncu decembra 2021 schodok vo výške 7,014 miliardy eur.

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli príjmy štátneho rozpočtu vyššie o 1,447 miliardy eur, teda o 9,2 %. Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní tiež vyššie, a to o 702,4 miliónov eur, teda o 3 %. Uvedené znamenalo medziročné zlepšenie hospodárenia štátneho rozpočtu o 744,3 milióna eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR.

Medziročný rast daňových príjmov podľa rezortu financií predstavoval 1,674 miliardy eur, teda bol vyšší o 14,1 %. Pozitívny vývoj sa zaznamenal pri dani z pridanej hodnoty vo výške 969,2 milióna eur, pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 511,8 milióna eur, pri spotrebných daniach vo výške 105,2 milióna eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 54,6 milióna eur, pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 43,9 milióna eur a pri iných daniach na tovary a služby vo výške 2,1 milióna eur.

Uvedené podľa MF SR kompenzovalo výpadok pri daniach z používania tovarov a povolenia na výkon činnosti vo výške 24,1 milióna eur. Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií vrátane sankcií prišlo k medziročnému nárastu o 11,2 milióna eur. Negatívny vývoj sa podľa informácií rezortu financií zaznamenal v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde prišlo k medziročnému poklesu o 277,3 milióna eur, teda o 10,9 %.

MF SR priblížilo, že príjmy štátneho rozpočtu z dividend medziročne vzrástli o 52,1 milióna eur, teda o 12,2 %. V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu prišlo k medziročnému poklesu o 2 milióna eur, teda o 0,2 %. Ide najmä o medziročný pokles príjmov z administratívnych poplatkov vo výške 33,6 milióna eur a úrokov o 1,8 milióna eur, ktorý bol do značnej miery kompenzovaný nárastom iných nedaňových príjmov o 30,8 milióna eur a kapitálových príjmov o 1,3 milióna eur. Príjmy z prenájmu majetku medziročne klesli o 0,4 milióna eur. Pozitívny vplyv mal aj medziročný nárast grantov a transferov na úrovni 1,7 milióna eur.

Rezort financií dodal, že výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný pokles o 139,5 milióna eur, teda o 17,5 %. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému nárastu o 31,2 milióna eur, teda o 1,3 %. Medziročný pokles výdavkov na spolufinancovanie spoločných programov SR a EÚ predstavoval 7,4 milióna eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný nárast o 89,4 milióna eur, teda o 10,2 %. Transfer Sociálnej poisťovni medziročne poklesol o 129,9 milióna eur, teda o 13,4 %. Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu medziročne vzrástlo o 858,6 milióna eur, teda o 4,7 %.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Banka pre medzinárodné zúčtovanie odkazuje: Centrálne banky musia konať inak sa inflácia zmení na niečo horšie
Ukrajinský minister to vidí jasne: Po útoku na Kyjev žiada od G7 viac zbraní a sankcií voči Rusku
Podľa Bidena musia západné krajiny zostať jednotné: G7 a NATO sa nesmú kvôli vojne roztrieštiť
Foto
Lukáš Haraslín spečatil vzťah so sexi Nikol: Nádherná fotka mladomanželov!
Ruský minister obrany na návšteve Ukrajiny: Stretol sa s vojenskými jednotkami, čo bolo cieľom jeho cesty?
Ceny ropy opäť výrazne vzrástli: Zaznamenali však aj druhý týždňový pokles po sebe, ako to teda je?
Foto
Českou politickou scénou otriasa korupčná kauza: Je lepšie do p*dele alebo do ku*dy?
Záplavy pri Prahe: V obci Únětice sa vylial potok vlievajúci sa do rieky Vltava, hasiči mali zvýšený počet výjazdov
Zmena športu? Rus Ovečkin zažiaril vo futbalovom drese Dynama Moskva: Dokázal aj skórovať
Foto
Aktivisti vzali problém s toxickou vodou do vlastných rúk: Zahatali výpust na Slanej, teraz im hrozí toto!
Išli sa zabaviť, no skončilo to tragicky: 17 mŕtvych v nočnom klube v meste East London!
Foto
Ďalšia tragická nehoda na cestách: Motocyklista (†31) prešiel do protismeru a zrážku neprežil