Piatok 22. 10.
Sergej
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.07.2021 19:00 | Tip od Vás | Slovensko

Lekár Ján bol svedkom neuveriteľného posunu medicíny: Títo pacienti prišli na amputáciu a chodia

Odborník Ján Babík, ktorý stál pri zrode vývoja liečby popálenín na Slovensku, pracuje na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici AGEL Košice-Šaca už 50 rokov. Osobne je tak svedkom toho, ako sa medicína posúva vpred.

Na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie sa pracuje s bunkami na vytvorenie náhrady kožného krytu pri rozsiahlych termických úrazoch od roku 1993. "Má k tomu tkanivové zariadenie, ktoré kultivuje a skladuje kožu ako aj bunky kože (keratinocyty a fibroblasty). Kmeňové bunky, ktoré sú odoberané z kostnej drene, predstavujú riziko infekcie odberového miesta a pacienti s infekciou popálených plôch sú kontraindikovaní, preto ich využitie pre popálených pacientov bolo limitované. V súčasnosti odber a kultivácia buniek z tuku je dostupná a menej riziková, preto je možné použitie aj pri termických úrazoch,“ objasnil lekár, ktorý ďalej dodal, že klinika v spolupráci s ďalšími pracoviskami rieši a testuje nosič buniek, tzv. bio-syntetický kryt s aplikáciou buniek kože a kmeňových buniek, ktoré by umožnili rýchlo nahradiť straty kože po popálení.

„Klinika popálenín pracuje s kmeňovými bunkami z kostnej drene od roku 2013, ktoré podáva viacnásobnou injekciou do svalov postihnutej končatiny a zároveň aj aplikáciou na ranu a injekciou do jej okolia. Aplikácia kmeňových buniek z tuku sa podáva do rany a blízkeho okolia. Ak sú bunky ďalej kultivované v laboratóriu, je možné ich podať po otestovaní aj do cievy a do svalu. Infúzna liečba kmeňovými bunkami sa používa pri iných ochoreniach, napr. s neurologickou a imunologickou diagnózou,“ priblížil lekár Babík. „Vlastné kmeňové bunky, ktoré sú od toho istého pacienta, nemajú negatívnu reakciu. Naopak, majú v rámci svojich regeneračných schopností pozitívny imunologický vplyv,“ dodal na záver.


‹  1 2
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas, pkr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Pápež má v roku 2022 veľké cestovateľské plány: Pozrite, koho chce navštíviť
Úroveň digitalizácie na Slovensku rastie pomalšie ako vo zvyšku EÚ
Foto
Zoznámte sa s novou Šarapovovou: Krásna Španielka okúzlila tenisový svet!
Nemocnice v Bulharsku melú z posledného: Ľudia aj tak protestujú proti novým obmedzeniam
Foto
Posledné zábery z pľacu: Detaily o zbrani, ktorou herec Baldwin zastrelil kameramanku († 42)
Žena sa vrátila domov v naozaj nevhodnej chvíli: Reakcia milenky baví ľudí na internete
Foto
Pápež František posiela nádherný odkaz Messimu: Milý brat, vždy môžeš so mnou počítať!
Prezidentka Kosova nariadila vyhostiť dvoch ruských diplomatov: Okamžitá reakcia
V Talente sa objavil držiteľ štyroch Guinessových rekordov: Čechom a Slovákom ukázal niečo, čo ešte nevideli
Lukašenkova kritika pohla ľadmi: Bielorusko mení pravidlá, rúškam na mnohých miestach odzvonilo
Foto
Nečistíte si predĺžené mihalnice? Pozrite, aký hnus môžete mať nad očami!
Pellegrini o pláne obnovy: Ušili sme na seba bič, iné krajiny tak nepostupovali