Štvrtok 29. 7.
Marta
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.04.2021 07:45 | Tip od Vás | Slovensko
Foto

Kauza okolo Sandbergu otvorila tému chránených rastlín: Za ich ničenie či odtrhnutie hrozia takéto mastné pokuty

Trhať, vykopávať, alebo inak ničiť chránené rastliny je zakázané. Tomu, kto zákaz poruší, hrozí pokuta do výšky 9958,17 eura a prepadnutie veci.

Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!


Fotogaléria
8
fotiek v galérii

V národných parkoch, prírodných rezerváciách a pamiatkach, všade tam, kde platí tretí alebo piaty stupeň ochrany, je zakázané zbierať akékoľvek, aj nechránené rastliny. Pre TASR to uviedla Martina Gubková Mihaliková, koordinátorka pre ochranu nelesných biotopov zo Štátnej ochrany prírody SR. Ak by niekto opakovane ničil chránené rastliny a v predchádzajúcich dvoch rokoch mu bola uložená sankcia, môže dostať dvojnásobnú pokutu, hovorí Gubková Mihaliková. "Podnikateľovi alebo právnickej osobe hrozí za rovnaké protiprávne konanie pokuta až do výšky 33 193,91 eura a rovnako prepadnutie veci," poznamenala.

Gubková Mihaliková približuje, že po roztopení snehu viaceré lúky a pasienky zakvitnú šafranmi. Šafran karpatský je zákonom chránený druh. Jeho spoločenská hodnota je 14 eur. Pokračuje, že na suchých trávnatých porastoch sa niekde objavujú vzácnejšie zákonom chránené poniklece. Kriticky ohrozený je napríklad poniklec lúčny maďarský. Ten sa podľa botaničky vyskytuje výlučne na Východoslovenskej nížine a jeho spoločenská hodnota je 230 eur. 

Otvoriť galériu
Poniklec otvorený, poniklec veľkokvetý, poniklec slovenský a poniklec prostredný sú druhy európskeho významu a sú zahrnuté do smernice o biotopoch. Znamená to, že na ochranu týchto druhov musia byť vyhlásené osobitné územia ochrany. "Chránené sú pre ich zriedkavý výskyt a ohrozené sú dnes najmä kvôli prebiehajúcim sukcesným procesom a zarastaniu ich prirodzených lokalít, ktoré spôsobilo nedostatočné hospodárenie," vysvetľuje Gubková Mihaliková.

 

Botanička ďalej uvádza, že napríklad snežienka jarná je zaradená do Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín (CITES). Dôvodom je, že všetky druhy rodu snežienka sú najintenzívnejšie zbieraným rodom cibuľovín na svete. "Takže vývoz ich cibúľ z krajín pôvodu je kontrolovaný," podotkla.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Ľudstvo oddnes žije na ekologický dlh: Slovensko je na tom horšie, no táto krajina by sa mala hanbiť
Foto
Olympijskú víťazku Rehák Štefečekovú sledovala aj Barteková: Ako keby išla na nákup
Očkovanie napreduje: Na prvú dávku vakcíny Sputnik V čaká už len 241 ľudí
Situácia s covidom sa v Izraeli začala zhoršovať: Pristúpili k ráznemu rozhodnutiu
Foto
FOTOhádanka: Spoznávate vlasáča na fotke? U divákov sa teší veľkej obľube dlhé roky
Protest v Bratislave komplikuje dopravu: Tvoria sa rozsiahle kolóny, MHD premáva po zmenených trasách
Djokovičov najlepší výkov v Tokiu: Nišikorimu dovolil uhrať dva gemy
Turecko zvádza boj s hrozivými požiarmi: Po uhasení jedného prišla ďalšia rana
Ako dopadnú slovenské tímy v novej konfederačnej lige? Najlepšie to má rozbehnuté Žilina!
Foto
Plážový playboy! Spevák Tomáš Bezdeda dovolenkuje pri mori: Dámy, toto telo je stále voľné!
Sexi speváčka Shakira lieta v poriadnych problémoch: Pôjde pred súd?!
Pozor, trestné body za dopravné priestupky platia aj pre Slovákov