Streda 12. 5.
Pankrác
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
28.03.2021 01:00 | Správy | Servis | Trh práce

Vláda opäť predlžuje poberanie dávky v nezamestnanosti: Koho sa to týka? Kritické slová odborníka

Desaťtisíce nezamestnaných, ktorí v súčasnosti dostávajú dávku v nezamestnanosti, budú túto dávku poberať ďalšie týždne, najviac až dva mesiace. Vláda totiž schválila predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti počas trvania mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19.

Pozor, podľa toho, kedy sa vám končí podporné obdobie, buď o predĺženie poberania podpory musíte žiadať sami, alebo tak spraví Sociálna poisťovňa za vás. Podporné obdobie v nezamestnanosti je možné predĺžiť najskôr od 19. marca a končí sa 31. mája 2021 bez ohľadu na to, v akej fáze bude kríza. Týka sa to aj tých nezamestnaných, ktorým sa obdobie poberania dávky predlžovalo už v minulom roku.

Predĺžené podporné obdobie sa totiž vzťahuje na nezamestnaných, ktorým sa poberanie dávky skončilo, alebo sa ešte len skončí v období od augusta minulého roka do mája tohto roka. Dlhšie poberanie nezamestnaneckej dávky zvýši výdavky Sociálnej poisťovne o 68,7 milióna eur. „Nárok na predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti nevznikne, ak podporné obdobie v nezamestnanosti uplynie po 31. máji 2021,“ upozornila hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

Otvoriť galériu
Zdroj: anc

Podľa odborníka na zamestnanosť Martina Halása však toto opatrenie prichádza neskoro. „Mali sme na tento účel využiť nedočerpané európske zdroje z predchádzajúceho programového obdobia,“ dodáva.

Kedy zaniká nárok na dávku či jej predĺženie?

- dňom vyradenia poistenca z evidencie nezamestnaných

- ak podporné obdobie v nezamestnanosti uplynie po 31. máji 2021

- dňom priznania starob­ného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku s invaliditou nad 70 percent

 

Ak musíte o predĺženie požiadať, kde tak spravíte?

- Ak ste v tej skupine nezamestnaných, ktorí musia o predĺženie poberania dávky požiadať, môžete tak spraviť nielen v Sociálnej poisťovni, ale aj na úrade práce podľa vášho bydliska. Osobitné tlačivo žiadosti o predĺženie podpory neexistuje.

Týka sa to tisícov Slovákov

Predĺženie obdobia poberania dávky v nezamestnanosti by sa malo v marci tohto roka týkať približne 61,6-tisíc osôb, v apríli 66,1-tisíc ľudí a v máji zhruba 24,9-tisíc nezamestnaných. „Priemerná mesačná suma vyplatenej dávky v nezamestnanosti u dotknutej skupiny osôb sa predpokladá na úrovni 450 eur,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Mali to spraviť už skôr

Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív

- Od začiatku pandemickej situácie stratilo prácu už skoro 50-tisíc ľudí. Akékoľvek opatrenia, ktoré vláda prijíma až teraz, sú oneskorené. Plán obnovy ráta s 21 miliardami eur, ktoré bude mať Slovensko k dispozícii do roku 2026. Vláda mala podľa mňa prijať podstatne skôr a podstatne honosnejšie opatrenia na podporu v rámci nezamestnanosti.

Napríklad v rámci dlhodobej starostlivosti, ktoré má vláda aj v Programovom vyhlásení vlády, je možné vytvoriť viac ako 30-tisíc nových pracovných miest. Podporu v nezamestnanosti by bolo potrebné navýšiť a predĺžiť aj dobu poberania dávok. Napríklad nedočerpaných z minulého programového obdobia v rámci eurofondov máme až 8 miliárd eur, ktoré sa mohli od začiatku fungovania vlády pripraviť a použiť práva aj na tieto účely.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: mm, Nový Čas
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Rázny krok jednej z najľudnatejších obcí Slovenska: Štvornohý miláčik už nebude mať prístup len tak hocikde
Konflikt sa vyostruje: Izraelská armáda sa sústreďuje na cielené útoky na militantov
Kovařík o druhej fáze reformy polície: Budú rušiť krajské riaditeľstvá?
Chára v generálke na play off nabíjal na gól, Halák sedel na striedačke
Nový Čas rozdáva vo štvrtok darčeky: Šikovné obaly na respirátory zadarmo!
Hnutie Hamas útočilo raketami na Tel Aviv: Čo predchádzalo intenzívnemu ostreľovaniu
Raketový útok v Izraeli: Auto, v ktorom sedeli muž († 40) a dievča († 7), dostalo priamy zásah
WHO vyšla s pravdou von: Nové informácie o indickom variante koronavírusu
Ostrý protest! Herec Tom Cruise vrátil svoje Zlaté glóbusy: Čo mu prekáža?
Kanadská provincia zastavuje podávanie vakcíny AstraZeneca: Úrady reagujú na nové údaje
Matovič tvrdí, že sme pred spustením očkovania ruskou vakcínou: Toto treba vyjasniť pred povolením Sputnika V!
Gernát top obrancom českej ligy: Čo povedal na prestížne ocenenie?