Streda 30. 11.
Ondrej, Andrej
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.09.2022 11:25 | PR články
PR článok

Eurobarometer o športe a fyzickej aktivite: Cvičí približne tretina Slovákov

Pandémia zredukovala fyzickú aktivitu Európanov. Hlavnou prekážkou pravidelného športovania je podľa respondentov nedostatok času. Podnietiť ľudí do fyzickej aktivity má aj Európsky týždeň športu.

Komisia zverejnila výsledky piateho Eurobarometra venovaného športu a fyzickej aktivite. Vychádza z odpovedí na približne dvadsiatku otázok od 26 580 Európanov zo všetkých členských štátov Únie. Z prieskumu vyplýva, že 38 % Európanov športuje alebo cvičí aspoň raz za týždeň a 17 % cvičí menej ako raz za týždeň. Alarmujúcim zistením je, že až 45 % Európanov dnes necvičí vôbec ani sa do žiadnej fyzickej aktivity nezapája.

Otvoriť galériu

Na Slovensku cvičí a športu sa venuje približne 35 % Slovákov, pričom európsky priemer je na úrovni 38 %. Eurobarometer ďalej odhalil, že 43 % Slovákov necvičí vôbec. Približne 21 % účastníkov prieskumu potvrdilo, že sa pravidelne venuje inej fyzickej aktivite, napríklad presunu na bicykli, tancu či práci v záhrade. Zlepšenie zdravia je hlavným motivujúcim faktorom pre polovicu opýtaných na Slovensku. Podobne ako v prípade celoúnijných výsledkov je pre 47 % respondentov hlavnou prekážkou pravidelného športovania nedostatok času.

Hoci v porovnaní s posledným osobitným prieskumom Eurobarometra z roku 2017 sa situácia stabilizovala, jednoznačne treba v podpore športu a fyzickej aktivity pokračovať. Z prieskumu vyplýva aj to, že počas pandémie COVID-19 polovica Európanov zredukovala fyzickú aktivitu na polovicu alebo s ňou úplne prestala. Podľa nových trendov, ktoré môžu byť silnejšie aj v dôsledku pandémie, dáva približne jedna tretina respondentov prednosť športovaniu doma.

Prieskum zároveň ukázal, že s pribúdajúcim vekom sa pravidelnosť pri cvičení či športovaní znižuje. Hlavnou prekážkou aktívneho života je podľa respondentov nedostatok času, nedostatočná motivácia alebo nezáujem o šport. V reakcii na tieto odpovede bude Európska komisia v rámci svojej kampane HealthyLifeStyle4All (Zdravý životný štýl pre všetkých) pokračovať vo zvyšovaní povedomia o význame aktívneho zdravého životného štýlu. Komisia každý rok propaguje prínosy športu z hľadiska fyzickej i duševnej pohody prostredníctvom Európskeho týždňa športu.

Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: www.europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Najvianočnejší bar na svete už svieti. Viete, kde ho hľadať?
Šťastné a udržateľné: Ekologická vianočná výzdoba nemusí byť nuda
Druhá najväčšia svetová ekonomika je v ohrození: Čína narazila hneď na niekoľko problémov
Obrovská rana pre ruský priemysel: Šéf medzinárodnej agentúry prišiel so zaujímavou predpoveďou
Pentagón: Jadrový arzenál Číny hrozivo rastie, do roku 2035 sa strojnásobí!
Súboj dvoch najväčších rivalov opäť pre Košice: Domáci rozhodli dvoma gólmi v presilovkách
Twitter ruší obmedzenia, ktoré zabraňovali šíreniu dezinformácií o covide
Žena († 51) na zoznamku doplatila životom: Odporné, čo jej spravil jej priateľ!
Štát si posvieti na zahraničné investície: Nová právna úprava prinesie viaceré zmeny
Sú to pravdivé čísla? Jeden z hlavných organizátorov prezradil počet úmrtí pri príprave MS 2022
Poslanci ukončili rokovací deň: Program na zajtra je jasný, dočkajú sa lekári zvýšenia platov?
Spojené štáty zvažujú, že poskytnú Ukrajine systémy Patriot: Chcú posilniť protivzdušnú obranu