Nedeľa 25. 9.
Vladislav
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
07.03.2022 14:49 | Správy | Domáce správy

Študenti sa majú na čo tešiť: Študijné programy vysokých škôl prešli reformou, pozrite, na čo lákajú

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) akreditovala 74 nových študijných programov v 27 odboroch vo všetkých troch stupňoch vzdelávania.

Zlata Petrusová zo SAAVŠ doplnila, že najviac študijných programov akreditovali na Univerzite Komenského v Bratislave, najmä na treťom stupni. V rámci akreditácie posúdila každý nový študijný program odborná pracovná skupina, ktorá vysokú školu aj navštívila. Pri akreditácii zohľadnila nové požiadavky, ku ktorým patrí jasnejšie opísanie cieľov vzdelávania, naplnenie požiadaviek kvalifikačného rámca európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania, ako aj uvedenie príkladov povolaní, na ktorých výkon absolventi získajú kvalifikáciu. Odborníci tiež posudzovali nadväznosť predmetov a ich zabezpečenie učiteľmi aj inými podmienkami.

SAAVŠ si podľa predsedu jej výkonnej rady Roberta Redhammera všíma, že vysoké školy si dali akreditovať nové študijné programy, zároveň neperspektívne rušia a ostatné upravujú tak, aby spĺňali nové požiadavky na kvalitu.

„Práve lepšie prepojenie vysokých škôl s praxou a potrebami trhu práce alebo vedy a výskumu je jedným z dôvodov, prečo SAAVŠ spolu s vysokými školami pristúpili k reforme študijných programov. Vysoké školy budú podľa nových akreditačných požiadaviek otvorenejšie a príklady budúcich povolaní by mali uvádzať priamo v opise študijného programu,“ poznamenala Petrusová. Zákon predpokladá, že vysoké školy upravia aj ostatné študijné programy tak, aby napĺňali požiadavky zákona o kvalite a požiadavky akreditačných štandardov najneskôr k 1. septembru tohto roka 2022.

Petrusová vyzdvihla z nových študijných programov aj program counseling Trnavskej univerzity v Trnave zameraný na starostlivosť a sprevádzanie ľudí v núdzi, zdravotne ťažko postihnutých či znevýhodnené a zraniteľné skupiny obyvateľstva ako sú starí ľudia alebo deti. „Táto ponuka má hlboký sociálny a spoločenský rozmer a absolventi tohto smeru budú mať možnosť uplatniť sa v oblasti sociálnej starostlivosti a v sektore zdravotníctva a sociálnych služieb,“ ozrejmila.

S pomedzi nových programov vybrala aj bakalársky študijný program aplikovaná informatika a vývoj softvéru na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, v ktorom jeho absolventi nájdu uplatnenie v oblasti vývoja softvérových systémov. V odbore kybernetika ponúka aj Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technická univerzita v Bratislave nový bakalársky program riadenie procesov.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Niekoľkonásobná babka prekvapila celú rodinu: Pod srdcom nosí vlastnú vnučku!
Miloš Zeman má na vec jasný názor: Čo by podľa neho malo spraviť Česko s ruskými utečencami?
Areál v Brne zachvátili plamene! Pri požiari zasahovalo desať hasičských jednotiek
Ruská polícia rozháňala protesty proti mobilizácii: Neubránila sa ani varovným výstrelom
Calzona si musí na premiérové víťazstvo ešte počkať: Slováci zachraňovali remízu
Východniarske derby zvládol lepšie Prešov: Košice a Trenčín stále bez bodov
USA rázne varujú Rusko: Ak prekročíte medze, bude to mať katastrofálne následky!
Cichanovská to povedala na rovinu: Toto má Bielorusko spoločné s Ukrajinou
Foto
Oficiálne sa stal otcom ôsmich detí! Známy herec sa teší z ďalšieho prírastku
Vážne obvinenie šéfa španielskeho futbalu: Orgie z peňazí federácie!
UEFA tvrdo trestala správanie fanúšikov: Následky ovplyvnia aj český klub
Foto
Žena si prezerala Google Mapy: To, čo zbadala, jej okamžite vtislo slzy do očí