Piatok 20. 5.
Bernard
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
07.03.2022 14:49 | Správy | Domáce správy

Študenti sa majú na čo tešiť: Študijné programy vysokých škôl prešli reformou, pozrite, na čo lákajú

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) akreditovala 74 nových študijných programov v 27 odboroch vo všetkých troch stupňoch vzdelávania.

Zlata Petrusová zo SAAVŠ doplnila, že najviac študijných programov akreditovali na Univerzite Komenského v Bratislave, najmä na treťom stupni. V rámci akreditácie posúdila každý nový študijný program odborná pracovná skupina, ktorá vysokú školu aj navštívila. Pri akreditácii zohľadnila nové požiadavky, ku ktorým patrí jasnejšie opísanie cieľov vzdelávania, naplnenie požiadaviek kvalifikačného rámca európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania, ako aj uvedenie príkladov povolaní, na ktorých výkon absolventi získajú kvalifikáciu. Odborníci tiež posudzovali nadväznosť predmetov a ich zabezpečenie učiteľmi aj inými podmienkami.

SAAVŠ si podľa predsedu jej výkonnej rady Roberta Redhammera všíma, že vysoké školy si dali akreditovať nové študijné programy, zároveň neperspektívne rušia a ostatné upravujú tak, aby spĺňali nové požiadavky na kvalitu.

„Práve lepšie prepojenie vysokých škôl s praxou a potrebami trhu práce alebo vedy a výskumu je jedným z dôvodov, prečo SAAVŠ spolu s vysokými školami pristúpili k reforme študijných programov. Vysoké školy budú podľa nových akreditačných požiadaviek otvorenejšie a príklady budúcich povolaní by mali uvádzať priamo v opise študijného programu,“ poznamenala Petrusová. Zákon predpokladá, že vysoké školy upravia aj ostatné študijné programy tak, aby napĺňali požiadavky zákona o kvalite a požiadavky akreditačných štandardov najneskôr k 1. septembru tohto roka 2022.

Petrusová vyzdvihla z nových študijných programov aj program counseling Trnavskej univerzity v Trnave zameraný na starostlivosť a sprevádzanie ľudí v núdzi, zdravotne ťažko postihnutých či znevýhodnené a zraniteľné skupiny obyvateľstva ako sú starí ľudia alebo deti. „Táto ponuka má hlboký sociálny a spoločenský rozmer a absolventi tohto smeru budú mať možnosť uplatniť sa v oblasti sociálnej starostlivosti a v sektore zdravotníctva a sociálnych služieb,“ ozrejmila.

S pomedzi nových programov vybrala aj bakalársky študijný program aplikovaná informatika a vývoj softvéru na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, v ktorom jeho absolventi nájdu uplatnenie v oblasti vývoja softvérových systémov. V odbore kybernetika ponúka aj Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technická univerzita v Bratislave nový bakalársky program riadenie procesov.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Obrovský zvrat! PSG boj o hviezdneho Mbappého nevzdáva: Pre koho sa napokon Francúz rozhodne?
Ostrihoňovej úprimné slová o zmenách počas tehotenstva: S týmto budú súhlasiť mnohé budúce mamičky
Západ Nemecka zasiahli extrémne búrky, preveruje sa dokonca tornádo!
FotoOnline
Kazachstan – Slovensko ONLINE: Kazachovia dvakrát potrestali nedisciplinovanosť Pospíšila a vedú
Putin chce znížiť riziká: Zakážu používať zahraničné informačné bezpečnostné systémy
Haaland sa poriadne buchol po vrecku: So spoluhráčmi za rozlúčil darčekmi za vyše pol milióna!
Redaktorka Andrea Šprochová v sprievode mladšej sestry Janky: Čo na seba nabonzovali?
Zaujímavé zistenie prsnatej krásky: Viem, prečo majú starovekí Gréci na sochách malé penisy
Škandál počas návštevy Južnej Kórey: Opitý člen Bidenovej ochranky napadol občana
Nik netušil, odkiaľ sa vzal: Obrovský los vrazil do idúceho auta! Neuveriteľné, čo sa stalo potom
Poľský ostrostrelec Lewandowski mal byť vydieraný: Vinníkom bývalý agent
Foto
Jason Statham je chlap ako sa patrí: Naraz zvláda dieťa, manželku aj drink!