Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.06.2020, 07:06 | Správy | Domáce správy

ONLINE Pribudli nové prípady nákazy, minister vnútra apeluje na Slovákov: Toto spravte po návrate zo zahraničia

Hoci sa život na Slovenku vracia do normálu, stále máme 106 aktívnych prípadov nákazy koronavírusom.

Chystáte sa tento rok na svoje obľúbené miesto do Chorvátska? Zaplatíte za pobyt viac alebo menej? Napíšte nám na tip@novycas.sk!


Núdzový stav by sa mal na Slovensku skončiť 15. júna, väčšina z opatrení, ktoré sa zaviedli kvôli pandémii, už vláda uvoľnila. Od minulého týždňa platí voľný pohyb osôb bez testov na koronavírus medzi Slovenskom Českom, Maďarskom a Rakúskom.

-Prinášame vám podrobný prehľad: Do ktorých krajín už môžeme vycestovať

-Táto krajina už nemá žiadny aktívny prípad COVID-19: Posledná osoba sa uzdravila

- Boj o zákaz nedeľného predaja vrcholí: Čím si kúpi Matovič Sulíkov ústup?

- Koronakríza zvýraznila pre niekoho neprebádané krásy Slovenska: Tu si užijete dokonalú letnú dovolenku

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 92. deň
21:00

Online prenos sa končí. Ďakujeme za pozornosť! Všetky aktuálne informácie nájdete aj naďalej na cas.sk.

20:58

S pandémiou koronavírusu bojovali v prvej línii, teraz si zaslúžia oddych. Nitrianski policajti sa zúčastnili prvého predstavenie v Divadle Andreja Bagara a neboli jediní.„Spolu so záchranármi, hasičmi, lekármi a zdravotníkmi sme sa aj my zúčastnili prvého divadelného predstavenia po nechcených korona prázdninách,“ pochválili sa na sociálnej sieti.

20:45

„Za okres Rožňava je hlásený ďalší pozitívny prípad na COVID-19, momentálne prebieha epidemiologické vyšetrovanie ale pacientka sa nachádza v karanténnom zariadení mimo okresu Rožňava,“ informoval na sociálnej sieti Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave.

20:29

Hasiči aj dnes vykonávali odbery vzoriek. Išlo v poradí o 85. deň od začiatku testovania.

20:20

Aj keď sa v Európe situácia okolo pandémie spôsobenej koronavírusom zlepšuje, globálne sa zhoršuje. Upozornil na to šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus a vyzval svet, aby zvýšil úsilie o zadržanie šírenia nákazy. 

„Po viac ako šiestich mesiacoch pandémie nie je čas na to, aby akákoľvek krajina dala dole nohu z plynu,“ povedal šéf WHO na pravidelnom brífingu v Ženeve. V nedeľu bolo podľa neho hlásených doteraz najviac nových prípadov COVID-19. (ČTK)

20:15

Zamestnanci odborov zdravotníctva a sociálnych vecí zamestnancov Úradu Košického samosprávneho kraja distribuovali ochranné pomôcky lekárom, zdravotníkom aj zariadeniam sociálnych služieb. Celkovo bolo od polovice marca distribuovaných takmer milión kusov ochranných pomôcok, medzi nimi boli rúška, respirátory, ochranné obleky, okuliare, rukavice aj rýchlotesty. "Ochranné pomôcky sme distribuovali do ambulancií v kraji a verejným aj neverejným poskytovateľom sociálnych služieb. Iba poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vrátane lekární je v rámci Košického kraja viac ako 2000. Vzhľadom na tieto vysoké čísla zamestnanci vnútornej prevádzky a ďalší balili ochranné pomôcky a distribuovali ich aj mimo pracovnej doby a cez víkendy. Chcem sa preto poďakovať všetkým kolegom, ktorí pristúpili k týmto novým úlohám zodpovedne. Aj preto sme sa rozhodli odmeniť niektorých mimoriadnou odmenou," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. (tasr)

20:10

Pandémia zmenila pracovnú náplň viacerých zamestnancov Úradu Košického samosprávneho kraja. Odbor sociálnych vecí okrem iného zabezpečoval obsluhu infoliniek, ktoré poskytovali informácie o novom koronavíruse seniorom aj lekárom v kraji. Zamestnanci so zdravotníckym vzdelaním absolvovali špeciálne školenie na odoberanie vzoriek biologického materiálu pomocou PCR testov. Svojpomocne tak otestovali 1100 zamestnancov zariadení sociálnych služieb, 350 zamestnancov autobusových dopravcov a testom sa podrobilo aj 190 zamestnancov úradu. (tasr)

19:59

Detské ihriská v Banskej Štiavnici sú po údržbe pripravené na opätovné otvorenie. Banskoštiavnická samospráva informovala, že otvorené budú od utorka 9. júna. "Ostatné dni sme dokončili údržbu detských ihrísk, vykonali na nich povinnú kontrolu a pripravili na znovuotvorenie. Od 9. júna otvárame detské ihriská v lokalitách Drieňová, Križovatka a Štefultov," uvádza samospráva na sociálnej sieti. (tasr)

19:36

Predseda vlády Igor Matovič bude zajtra informovať o výsledkoch aktuálneho rokovania konzília epidemiológov. Tlačová konferencia sa má uskutočniť o 10. hodine. 

19:27

Plaváreň v okresnom meste Spišská Nová Ves bola medzi prvými na Slovensku, ktoré sa otvorili verejnosti  po zvoľnení opatrení v súvislosti s koronakrízou. Krytá plaváreň s 25 metrovými dráhami je otvorená od 3. júna 2020. (tasr)

Na snímke členovia Klubu plávania Spišská Nová Ves počas tréningu.
19:11

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v pondelok pred výborom Európskeho parlamentu (EP) pre hospodárske a menové záležitosti obhajovala agresívne monetárne stimuly, ktoré banka prijala v reakcii na pandémiu nového koronavírusu. Označila ich za primerané riziku, ktorému čelí eurozóna. (tasr)

18:58

Slovensko by zrejme svoj podiel z navrhovaného 750-miliardového európskeho záchranného balíka na podporu ekonomiky po pandémii koronavírusu podľa načrtnutých pravidiel ani nestihlo vyčerpať. Skonštatoval to po pondelňajšom zasadnutí komisie pre európske záležitosti štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus. Slovensko preto bude na rokovaniach vedúcich predstaviteľov únie žiadať, aby boli zdroje z tohto balíka možné čerpať nie dva, či štyri nasledujúce roky, ale možno až do konca nasledujúceho programového obdobia v roku 2027. (sita)

18:43

Na základe opatrení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok zrušila od stredy, 3. júna, zákaz návštev hospitalizovaných pacientov. Za prvé dni prišli do nemocnice desiatky príbuzných, ktorí po týždňoch mohli objať svojich blízkych a porozprávať sa s nimi osobne, nielen telefonicky, ako to bolo doposiaľ. Informovala o tom manažérka komunikácie a PR spoločnosti Agel SK Ivana Popluhárová.

,,Opätovné povolenie návštev potešilo tak pacientov, ako aj ich príbuzných. Stretnutia po týždňoch odlúčenia boli veľmi emotívne až dojímavé, všetci sa veľmi tešili, že toto ťažké obdobie zvládli a už je za nimi. Návšteva blízkych pacientom veľmi pomáha,“ uviedol riaditeľ kežmarskej nemocnice Ing. Viktor Halíř.

18:18

V meste Levoča sú pre návštevníkov otvorené všetky múzeá a turistické atrakcie za priebežne aktualizovaných hygienických zásad. Informuje o tom Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Tatry-Spiš-Pieniny na svojej oficiálnej stránke. (tasr)

18:09

"Ak prichádzate na slovenské hranice z Poľska alebo Ukrajiny, registrujte sa a stiahnite si aplikáciu eKaranténa. Ostatné hranice - s Českou republikou, Maďarskom a Rakúskom sú otvorené a pohyb občanov je voľný," napísal na sociálnej sieti minister vnútra Roman Mikulec.

"Zároveň však chcem apelovať na našich občanov, aby boli zodpovední a v prípade, že sa vracajú z ostatných krajín, kontaktovali regionálny úrad verejného zdravotníctva a zostali v domácej izolácii," dodal.

18:00

Svetová banka (SB) prognózuje, že globálna ekonomika zaznamená v tomto roku najhlbšiu recesiu za 80 rokov. SB vo svojom základnom scenári počíta s jej poklesom o 5,2 %. Dôvodom je pandémia ochorenia COVID-19. Hrubý domáci produkt (HDP) rozvinutých ekonomík sa podľa SB zníži o 7 %, pričom HDP eurozóny padne o 9,1 %, USA o 6,1 % a Japonska takisto o 6,1 %. SB dodala, že globálna recesia bude ešte hlbšia, ak bude zvládnutie pandémie trvať dlhšie, než sa očakáva. (tasr)

17:29

Spoločný projekt zubárov a Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) má pomôcť ľuďom, ktorých zasiahla pandémia nového koronavírusu. Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej poskytnú ľuďom vo vážnej životnej situácii bezplatne komplexné zubné ošetrenie.

"Pandémia zasiahla životy mnohých rodín. Niektorí ľudia ostali bez príjmu. V takej situácii môže byť aj štandardné ošetrenie zubov pre niekoho službou, ktorú si pre nedostatok financií nemôže dovoliť. Preto sme oslovili zubných lekárov v Žilinskom kraji, zatiaľ sa nám podarilo zapojiť dve zubné ambulancie z regiónov Kysúc a Oravy. Radi by sme pomohli každému, nie je to však kapacitne možné. Preto budeme doručené žiadosti vyhodnocovať a postupne vyberieme tých, ktorých zubári ošetria," povedala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. (tasr)

17:07

Mesto Nitra otvára od utorka (9. 6.) plaváreň v nitrianskom Mestskom kúpeli pre verejnosť. Radnica získala súhlas od hygienikov, ktorí v špecializovaných laboratóriách robili testy zo vzoriek vody, potvrdil hovorca mesta Tomáš Holúbek. Sauna zostáva naďalej zatvorená. „Požiadavky hygienikov totiž umožňujú jednu osobu na desať štvorcových metrov. Sauna má 12 štvorcových metrov, teoreticky by v nej teda mohol byť iba jediný návštevník,“ zdôvodnil rozhodnutie mesta Holúbek. (tasr)

16:41

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok podpísala zákon zo 4. júna o mimoriadnych štátnych zárukách, ktorý parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec. Slovensko teda poskytne mimoriadne štátne záruky, na základe ktorých bude môcť štát čerpať ďalšie zdroje z Európskej únie. Ide o záruky v objeme 173,5 milióna eur na pôžičky z nového programu Európskej únie s názvom SURE. (sita)

16:40

Výsledkom výskumu v neonatológii či novým diagnostickým a liečebným postupom sa venuje medzinárodná Košická neonatologická konferencia, ktorá sa začala v pondelok a potrvá do piatka (12. 6.). Pre obmedzenia spôsobené pandémiou nového koronavírusu sa netradične koná online formou.

Ide už o deviaty ročník tohto podujatia. "O jeho význame svedčí aj fakt, že sú na ňom zúčastňujú aj experti zo siedmich svetových univerzít," uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice Ivana Stašková. (tasr)

16:30

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala zákon, ktorý umožní kolektívnym orgánom športových organizácií v čase krízovej situácie hlasovať v listinnej či elektronickej podobe. Agentúru SITA o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec. Zasadania sa tak môžu konať aj prostredníctvom videokonferencie či iných prostriedkov informačnej a komunikačnej technológie. Úprava im to umožní aj vtedy, keď to nebude vyplývať z ich vnútorných stanov či predpisov. (sita)

16:28

Organizátorovi sobotňajšieho (6. 6.) protestu pred Úradom vlády (ÚV) SR v Bratislave hrozí pokuta. Usporiadateľ je podľa bratislavskej polície podozrivý z nerešpektovania opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Podozrenie z priestupku polícia úradu posunula. Ako uviedol hovorca bratislavského Starého Mesta Matej Števove, organizátor splnil oznamovaciu povinnosť a zhromaždenie nahlásil. Zdôraznil, že miestny úrad ho o obmedzenom limite osôb informoval. (tasr)

16:10

O súkromné nepravidelné obchodné lety po ich nedávnom obnovení medzi Slovenskom a zatiaľ ôsmimi štátmi je záujem. Letisko M. R. Štefánika v Bratislave zaznamenalo od 28. mája do 7. júna celkovo 74 letov v rámci všeobecného letectva, z toho 32 odletov a 42 príletov. Ako agentúru SITA v pondelok informovala hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková, v nepravidelnej obchodnej leteckej doprave boli v uvedenom období najčastejšie lety do a z Chorvátska, a to dvadsať odletov a príletov, nasleduje Česko s dvanástimi letmi. 

Ústredný krízový štáb SR čiastočne uvoľnil pravidlá pre súkromné biznis lety od 28. mája pre maximálne dvadsať cestujúcich s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku v rámci nepravidelnej obchodnej leteckej dopravy do ôsmich uvedených štátov. Ide o lety s miestom pristátia na slovenských letiskách v Bratislave, Košiciach a Poprade. Minulý týždeň následne Slovensko povolilo úplné obnovenie medzinárodnej osobnej dopravy, vrátane leteckej, bez obmedzení s Českom, Rakúskom a Maďarskom. (sita)

15:56

Všetky výsledky testov dvanástich klubov Fortuna ligy a vybraných mužstiev II. ligy, ktoré boli testované na koronavírus COVID-19 sú negatívne. Informovala o tom hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková.

15:45

Prevažná väčšina Slovákov chce stráviť nadchádzajúcu letnú dovolenku na Slovensku. PRečítajte si v článku, čo ich najviac láka v Košickom kraji.

Viac ako pätina Slovákov plánuje namiesto dovolenky v zahraničí tento rok dovolenkovať na Slovensku (ilustračne foto)
15:16

Postupným uvoľňovaním opatrení v súvislosti s novým koronavírusom sa majú upraviť aj podmienky poskytovania sociálnych služieb na Slovensku. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády SR, ktorý je zatiaľ medzi nezaradenými materiálmi na rokovanie kabinetu Igora Matoviča (OĽaNO).

V dôsledku priaznivého vývoja epidémie na Slovensku by sa mali uvoľniť aj niektoré opatrenia v prípade poskytovateľov sociálnych služieb. Vytvorenie podmienok na zabezpečenie osobného kontaktu s človekom, ktorého si klient zariadenia sociálnej služby sám určí, je reakciou na povolenie návštev v pobytových zariadeniach. Musia však byť splnené hygienicko-epidemiologické podmienky. Tieto podmienky určí vnútorný predpis poskytovateľa sociálnej služby. (tasr)

15:07

Uvoľňovanie opatrení zavedených proti šíreniu nového koronavírusu sa prejavilo aj v chode Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK). Zrušená už bola práca zamestnancov z domu a v samostatnej miestnosti v budove úradu sú možné pracovné stretnutia s osobami, ktoré nie sú zamestnancami kraja. "V najbližších dňoch by mala byť obnovená aj riadna prevádzka kancelárie prvého kontaktu, ktorá poskytuje sociálne poradenstvo," informovala v pondelok hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Zamestnanci naďalej pokračujú s distribúciou ochranných pomôcok, aktuálne úrad prerozdeľuje medzi lekárov v kraji takmer 170.000 kusov chirurgických masiek a respirátorov. (tasr)

14:53

Zabraňujú rúška šíreniu koronavírusu? Nemeckí vedci majú jasný dôkaz.

14:29

Mesto Prešov pripravuje k 27. júnu otvorenie letného kúpaliska v prírodnom areáli Delňa. Ako pre TASR uviedol hovorca mesta Vladimír Tomek, príprava na otvorenie letnej sezóny trvá približne dva mesiace, v závislosti od počasia. 

Počas sezóny budeme zabezpečovať dezinfekciu spoločných priestorov vrátane toaliet, lavičiek a preliezačiek pre deti. Pri vstupe si budú musieť návštevníci povinne vydezinfikovať ruky a zároveň budú oboznámení s pravidlami, ktoré musia dodržiavať v areáli kúpaliska.

(TASR)

14:19

Pandémia nového koronavírusu mení aj dovolenkové plány veľkej časti Slovákov. Viac ako pätina z nich totiž namiesto pôvodne plánovanej zahraničnej dovolenky avizuje, že tento rok bude dovolenkovať na Slovensku. Viac ako desatina Slovákov, ktorí pôvodne chceli tento rok dovolenkovať v zahraničí, dokonca pre koronakrízu svoje dovolenkové plány tento rok ruší úplne. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Omnibus spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý pre agentúru SITA realizovala v období od 27. mája do 1. júna tohto roku na vzorke 508 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

(SITA)

14:14

Vitamín K by mohol pomôcť v boji proti ochoreniu COVID-19. Tvrdia to holandskí vedci. Podľa nich pacienti, ktorí zomreli alebo sa ocitli na jednotke intenzívnej starostlivosti, mali nedostatok vitamínu, ktorý sa nachádza napríklad v špenáte, vajciach či v tvrdých a modrých syroch. Domnievajú sa, že zmena jedálnička by mohla prispieť v boji proti ochoreniu.

(SITA)

14:13

Koronakríza spôsobila médiám závislým od príjmov z reklamy vážne ekonomické straty. Naopak, poskytovatelia AVMS, vloggeri a streamingové služby zažívajú podľa Európskych regulačných orgánov rozmach a pocítili nárast sledovanosti ich obsahu, či nárast nových zákazníkov.

(SITA)

13:55

Obor školstva na Mestskom úrade v Hlohovci aktuálne preveruje záujem rodičov o umiestnenie detí v materských školách počas letných prázdnin. Otvorená by mala byť každá škôlka v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Základné školy rovnako zisťujú záujem rodičov o letnú prevádzku, pričom k dispozícii by mali byť školské kluby detí vo forme denných táborov. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zuzana Hrinková Siebenstichová po pondelkovom zasadnutí mestského krízového štábu.

(TASR)

13:43

Medzinárodnú železničnú osobnú dopravu medzi Českom a Slovenskom obnovujú aj České dráhy, a. s. (ČD) a Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK). Prvých šesť vlakov medzi oboma krajinami pôjde v pondelok 8. júna popoludní a večer, päť vyrazí z Česka na Slovensko a jeden opačne. Ako informovali obaja národní dopravcovia, vzájomnú medzinárodnú prevádzku plne obnovia v utorok 9. júna.

(SITA)

13:27

Negatívny vývoj úverov na bývanie zaznamenal aj segment stavebných sporiteľní. Ten je síce podľa Národnej banky Slovenska typický zvýšenou volatilitou, avšak od septembra 2019 zaznamenal prakticky každý mesiac len poklesy objemu úverov. Výsledok z prvého štvrťroka 2020 bol dokonca podľa centrálnej banky najhorší za celú dostupnú históriu, a za tieto tri mesiace sa portfólio úverov stavebných sporiteľní zmenšilo o 1,3 %. Avšak v rámci trhu napríklad Wüstenrot stavebná sporiteľňa zásadný pokles objemu úverov nezaznamenala. "V porovnaní s výsledkami za rovnaké obdobie minulého roka sa pohybujeme približne na rovnakej úrovni," povedal pre agentúru SITA hovorca Wüstenrot stavebnej sporiteľne Lukáš Bertók.

(SITA)

12:40

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) prešetruje ošetrovateľskú starostlivosť poskytovanú piatim klientom zariadenia Domova sociálnych služieb (DSS) a zariadenia pre seniorov v Pezinku. 

12:34

Prievidzskí mestskí poslanci budú mať do konca roka za svoju prácu o polovicu nižšie odmeny. Návrh radnice reaguje najmä na pokles podielových daní súvisiaci s pandémiou nového koronavírusu. Na svojom rokovaní v pondelok ho schválili tamojší mestskí poslanci.

(TASR)

12:33

Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach od pondelka rozširuje svoje služby a predlžuje otváracie hodiny. Knižnica pre mládež mesta Košice (KPMMK) v súvislosti s uvoľňovaním opatrení týkajúcich sa pandémie nového koronavírusu otvára školské pobočky a mimoškolské pobočky v predstihu prejdú na letný otvárací čas.

(TASR)

12:10

Asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární (AAKAP) očakáva v tomto roku menej návštevníkov ako v minulom roku. Tieto zariadenia už môžu postupne obnovovať svoju prevádzku za sprísnených hygienických podmienok po viac ako dva a pol mesiaca trvajúcom nútenom zatvorení pre opatrenia proti koronavírusu. "Uvidíme, ako tomu bude tento rok. Veríme, že sa sezóna vydarí, avšak minuloročné čísla určite nedosiahneme," predpokladá prezident asociácie Gabriel Somogyi z Thermalparku Dunajská Streda. Hlavným dôvodom, ako asociácia v pondelok informovala, je práve viac ako desaťtýždňové úplné vypnutie služieb, keď sa denné straty v cestovnom ruchu pohybovali v státisícoch eur.

(SITA)

12:07

Ministerstvo hospodárstva SR očakáva, že by v súvislosti s pomocou štátu pri platení nájmov mohli žiadatelia poslať okolo 70 až 100-tis. žiadostí. Ako v pondelok na stretnutí s novinármi uviedla poradkyňa ministra hospodárstva Jana Kiššová, ide iba o odhadované čísla. Celý proces bude pritom podľa jej slov plne automatizovaný. Pre vysoký počet žiadostí bude podávanie žiadostí rozfázované podľa jednotlivých krajov. Konkrétnu podobu procesu určia záťažové testy.

Prvé peniaze by sa k podnikateľom mohli dostať už v lete.

(SITA)

11:35

Majitelia žilinských reštaurácií, barov, pohostinstiev a kaviarní za prenájom pozemkov pod letnými terasami zaplatia mestu po zvyšok sezóny len symbolické jedno euro. Rozhodli o tom poslanci žilinského mestského zastupiteľstva, ktoré dnes výnimočne rokovalo prostredníctvom videokonferencie. Mesto tak chce pomôcť podnikateľom v gastronómii zmierniť ekonomické následky koronakrízy.

(SITA)

11:34

Pri príležitosti osláv Svetového dňa darcov krvi v nedeľu 14. júna otvára Národná transfúzna služba (NTS) SR svoje odberové pracoviská pre darcov krvi a verejnosť. TASR o tom informovala projektová manažérka NTS SR Martina Frigová.

Z dôvodu situácie spôsobenej novým koronavírusom sa každý, kto bude chcieť darovať krv, musí objednať na presný čas od 8.00 do 14.00 h. Osoby, ktoré majú záujem si odberové pracoviská NTS SR pozrieť a oboznámiť sa s ich činnosťou, majú dodržať zavedené bezpečnostné opatrenia. Témou tohtoročnej kampane je zdôrazniť, že bezpečná krv zachraňuje životy aj počas pandémie. Jej slogan je "Daruj krv a urob svet zdravším miestom".

(TASR)

11:15

V súvislosti s uvoľnením opatrení na hraniciach a zrušením zákazu medzinárodnej autobusovej dopravy začína autobusový dopravca FlixBus obnovovať prevádzku niektorých medzinárodných liniek zo Slovenska. Od 8. júna ponúka denné spojenie z Bratislavy do Viedne. Na palube zelených autobusov platia dodatočné bezpečnostné opatrenia týkajúce sa zvýšenej prevencie, hygieny a dezinfekcie priestorov autobusu, dezinfekcie pre cestujúcich a vodičov, ochranných pomôcok, zmien pri nástupe aj výstupe a odbavení.

10:46

Viac ako polovica Slovákov si želá návrat pôvodného systému výučby s povinnou fyzickou dochádzkou do školy. Ukázal to májový prieskum Omnibus spoločnosti Nielsen Admosphere pre agentúru SITA. Uskutočnil sa od 27. mája do 1. júna na vzorke 508 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

(SITA)

10:23

Takmer 60 percent Slovákov by viac ako polovicu svojho celkového pracovného času najradšej odpracovalo z domu. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti IPG Mediabrands, ktorý sa uskutočnil v máji. Ako priblížila Katarína Zemanová z PRime Time, spoločnosť zisťovala preferencie a vnímanie režimu práce z domu ns Slovensku počas pandémie. Na prieskume sa formou online dotazníka zúčastnilo 502 respondentov vo veku od 25 do 59 rokov, ktorí v období mimoriadnej situácie využívali home office.

(SITA)

10:09

Finančná situácia Dopravného podniku Bratislava (DPB) sa zďaleka nedostala na úrovne spred koronakrízy. Pre TASR to uviedol dopravca s tým, že mu v marci nastal v dôsledku vyhlásenia mimoriadneho stavu pre pandémiu pokles tržieb z cestovného oproti minulému roku o 50 %, v apríli o 91 % a v máji bol pokles tržieb oproti minulému roku o 55 %.

(TASR)

09:59

U detí, predovšetkým chlapcov, nakazených novým koronavírusom, sa môže objaviť zvláštna sprievodná diagnóza. Viac čítajte TU

09:56

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) sa začal pripravovať na prípadnú druhú vlnu pandémie ochorenia COVID-19. Predseda NSK Milan Belica už určil pracovnú skupinu, ktorá má zabezpečiť prípravu na možné krízové situácie.

Jednou z úloh pracovnej skupiny bude vytváranie zásob osobných ochranných pracovných pomôcok, dezinfekcie a ďalších prostriedkov, ktoré budú potrebné na zvládnutie možnej druhej vlny nákazy.

(TASR)

09:43

Ako informoval permanentný krízový štáb na korona.gov.sk, hospitalizovaných je 37 pacientov. Z tohto počtu u troch ľudí bolo ochorenie Covid-19 potvrdené. Žiadny pacient nie je na jednotke intenzívnej starostlivosti a zároveň nikto nepotrebuje umelú pľúcnu ventiláciu. Kĺzavý medián zostáva na hodnote nula. V nedeľu zachytené pozitívne prípady boli z Košického kraja.

(SITA)

09:30

!

Testy v nedeľu potvrdili koronavírus u dvoch ľudí. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk. Počet ľudí pozitívnych na ochorenie Covid-19 tak stúpol na 1 530. Laboratóriá za uplynulý deň otestovali 160 vzoriek, spolu urobili už takmer 190-tisíc testov. Chorobe nepodľahla žiadna ďalšia osoba. Vyliečili sa ďalší siedmi pacienti, uzdravilo sa spolu už 1 396 ľudí. Na Slovensku tak zostáva 106 aktívnych prípadov.

(SITA)

08:57

Mestská krytá plaváreň v Žiline dnes po necelých troch mesiacoch opäť otvára svoju prevádzku. Agentúru SITA o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Z dôvodu dodržania stanovených hygienických podmienok bude plaváreň fungovať v upravenom režime.

"Nosenie rúška je povinné v celom areáli plavárne, s výnimkou spŕch a bazéna. Pri vstupe do areálu všetkým návštevníkov odmerajú telesnú teplotu a osobám s teplotou vyššou ako 37,2 stupňa Celzia zamedzia prístup do plavárne. Znefunkčnené sú všetky fény a používanie vlastných fénov je zakázané," priblížil základné pravidlá využívania plavárne Miškovčík. Ako na záver dodal, až do odvolania je uzatvorená prevádzka sauny.

(SITA)

07:55

Slovinská vláda prijala v nedeľu večer nové pravidlá, ktoré umožnia občanom 17 krajín členských i nečlenských krajín EÚ vstupovať na územie krajiny od pondelka bez obmedzení, informovala agentúra STA.

Zoznam krajín, ktorých občania môžu voľne prekračovať hranice so Slovinskom, sa teraz rozšíril o Slovensko, Bulharsko, Cyprus, Českú republiku, Estónsko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Island, Lotyšsko, Litvu, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.

(TASR)

06:46

Na Slovensku máme celkovo 1 528 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie Covid-19. Laboratóriá v sobotu urobili 1 180 testov, celkový počet otestovaných vzoriek je tak už vyše 189-tisíc. Ochorenie prekonalo ďalších desať osôb, spolu sa vyliečilo už 1 389 ľudí. Nepribudlo žiadne ďalšie úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19.

(SITA)

06:36

Dobré ráno, vítame vás pri online prenose.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: NOVÝ ČAS, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal
Druhá etapa pomoci pre gastrosektor a cestovný ruch: Za deň prišli žiadosti v hodnote 12 mil. eur
Český premiér Andrej Babiš (ANO)
Napätie narastá: Česko podniklo voči Rusku ďalší krok!
Handschellen und Euro Geldscheine
Muž v Bratislave sa snažil podplatiť policajtov: Vložil im do auta 200 eur, takú reakciu nečakal
Na archívnej snímke z 26. marca 2019 Francúz Simon Pagenaud sa teší z triumfu v zámorských pretekoch Indianapolis 500
Foto
USA si z koronavírusu ťažkú hlavu nerobí: Preteky 500 míľ Indianapolis si pozrie takmer 150-tisíc divákov!
Zo sadu zmizlo 140 stromčekov.
Foto
Zlodej sa ulakomil na zvláštnu korisť, ovocinári majú hlavy v smútku: Zo sadu zmizlo 140 stromčekov!
(ilustračné foto)
Majetok Slovákov rástol aj napriek koronakríze, odborníci varujú: Ešte stále nie sme z najhoršieho vonku
Ruský prezident Vladimir Putin
Aktualizované
Nečakané rozhodnutie: Rusko ukončí vojenské cvičenia pri Ukrajine
Veterný vír, označovaný ako tuba, bol viditeľný nad celým mestom.
Foto
SHMÚ prišiel so šokujúcou správou: Tornádo na východnom Slovensku!
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Foto
Slovensko má 27 nových vysokoškolských profesorov: Prezidentka im prehovorila do duše
OČKOVACIE KÓJE: Interiér výstavnej haly rozdelili do 15 kójí, ktoré boli vždy obsadené.
Očkovacie centrum v Prievidzi cez víkend neotvoria, problémy aj v Trenčíne: Nemáme vakcíny!
Fanúšikovia žiadajú odchod majiteľov klubu Avrama (vľavo) a Joela Glazerovcov.
Foto
Odplata za Superligu: Fanúšikovia Manchestru United vyháňajú majiteľov z klubu!
Prezidentka Zuzana Čaputová
Je rozhodnuté: Prezidentka Čaputová odvolala z funkcie rektora STU Fikara