Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.02.2020, 08:00 | Správy
Špeciálny projekt

Nový model starostlivosti o poľovné revíry sa osvedčil

Nový model starostlivosti o poľovné revíry, ktorý zaviedlo súčasné vedenie podniku, spočíva v odpredaji odstrelu poľovnej zveri. V roku 2019 dosiahli výnosy z predaja odstrelu 996 000 €, kým rok predtým to bolo len 391 000 €. Novým modelom lesníci tiež zamedzujú premnoženiu zveri, ktorá čoraz častejšie vstupuje do blízkosti obydlí a ohrozuje ich obyvateľov aj návštevníkov lesov.

Kým v roku 2017 sa priemerná cena za prenájom poľovných pozemkov na území Slovenskej republiky pohybovala v rozmedzí od 0,87 do 1,91 € za hektár za rok, priemerná cena štátneho podniku LESY SR za odpredaj odstrelu je dnes za hektár viac ako 5-krát vyššia. Vo vybraných poľovných revíroch predali LESY SR odstrel zveri za priemernú cenu 11,48 € na jeden hektár na rok.

Otvoriť galériu
Zdroj: lesy sr

Nový model starostlivosti o revíry

Týmto novým modelom starostlivosti o revíry sa v dlhodobom horizonte zabezpečí úprava pohlavnej a vekovej štruktúry všetkých druhov zveri. „Premnoženie zveri, ktorá neváha kvôli potrave navštíviť aj miestne sídliská, je dôsledkom nedostatočnej starostlivosti o poľovnícke revíry. Odpredaj odstrelu nám umožňuje nielen efektívnejšie hospodáriť s revírmi, ale – čo je najdôležitejšie z pohľadu bezpečnosti ľudí, kontrolovať stav zveri a starostlivosť poľovníkov o revíry,“ vysvetľuje Marian Staník, generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR.

Zmluvy na odpredaj odstrelu

Aktuálne zmluvy na odpredaj odstrelu komplexne riešia postavenie a rozvoj poľovníctva, zabezpečujú trvalo udržateľnú ochranu a využívanie voľne žijúcej zveri a zachovanie genofondu pre budúce generácie. Žiadatelia o odstrel totiž musia spĺňať náročné kritériá, ktoré vyhodnocuje odborná komisia. Úspešní uchádzači napríklad zabezpečujú starostlivosť o poľovné revíry na vlastné náklady. Ich úlohou je starať sa o zver, ako aj zveľaďovať poľovnícke zariadenia. Všetky tieto aktivity pritom konajú v úzkej spolupráci so zamestnancami LESOV SR.

Otvoriť galériu
Zdroj: lesy sr

Benefit stabilných partnerstiev

Tieto aktivity zároveň prinášajú významný benefit v podobe budovania stabilných partnerstiev so širokou verejnosťou a zvyšovania povedomia laickej verejnosti o poľovníctve v SR, ktoré priamo súvisí aj s ochranou vzácnych druhov živočíchov a vzdelávaním mladých ľudí. „Počas celej doby platnosti zmlúv na odpredaj odstrelu teda možno očakávať trvalé ekonomické výsledky. Odpredaj odstrelu zabezpečuje stály priestor na aktívny manažment poľovných revírov s prihliadnutím na celospoločenské požiadavky pri realizácii výkonu práva poľovníctva a ochrane zveri v súčasnosti,“ dodal Staník.

Otvoriť galériu
Zdroj: lesy sr

Trvalo udržateľný rozvoj

Víziou štátneho podniku LESY SR je trvalo udržateľný rozvoj poľovných revírov, ktorý spočíva v rovnováhe medzi zabezpečením požadovaných chovateľských cieľov a reguláciou zveri. Odpredaj odstrelu je realizovaný vo vybraných poľovných revíroch na základe schválenej metodiky s implementáciou odporúčaných postupov vo vládou schválenej Koncepcii rozvoja poľovníctva na Slovensku.
LESY SR mali ku 31. 12. 2019 v užívaní celkovo 130 poľovných revírov. V 59 poľovných revíroch LESY SR už zrealizovali nový model starostlivosti spôsobom odpredaja poľovnej zveri. Výnosy z týchto 59 poľovných revírov boli v roku 2018 vo výške 391-tisíc eur. V roku 2019 však už tieto revíry podniku priniesli 996-tisíc eur. Odpredaj lovu bude pokračovať aj v budúcnosti, čo bude pre LESY SR znamenať vyššie výnosy.

Otvoriť galériu
Zdroj: lesy sr

Diskusia / 0
Autor: Špeciálny projekt
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Medici presúvajú telá obetí koronavírusu v New Yorku.
Krízové riešenie: Katedrála v New Yorku bude slúžiť ako lazaret pre nakazených
Ich medové týždne sa neplánovane predĺžili.
Predĺžené medové týždne v raji: Párik ostal uväznený na Maldivách, má to však jeden háčik
Prípravok proti chrípke s názvom Favipiravir (Avigan).
Japonsko chce darovať 20 krajinám vrátane Česka liek proti koronavírusu: V Číne pomohol
Dcérka Rozárka je spevákovým najväčším šťastím.
Daniel Hůlka sa snaží uživiť rodinu: Peniaze zarába v stolárskej dielni
Marček sa najvyššiemu trestu vyhol, prokurátor sa však odvolal a tak prípad prejde na Najvyšší súd.
Strelec na Kuciaka († 27) a Kušnírovú († 27) dostal 23 rokov basy: Ako to vyzerá s ostatnými?
Bayern zničil Chelsea.
Vedenie Nemeckej futbalovej ligy má plán: Dohrajú takto Bundesligu?
Dobrovoľníci z Červeného kríža triedia doma ušité ochranné rúška pre ľudí v Prahe.
Koronavírusom sa v Česku nakazilo už 4828 ľudí: Vážna situácia v Prahe
Online
Koronavírus na Slovensku, nakazených je 534 ľudí: Podarila sa veľká vec!
Cristiano Ronaldo si užíva so svojou priateľkou Georginou dovolenku.
Ronaldo vyzval na sociálnej sieti súperov: Kto prekoná jeho výkon?
Novozélandský minister David Clark
Minister na Novom Zélande šiel napriek karanténe na pláž: Označil sa za idiota a ponúkol rezignáciu
Bernard Gonzalez († 60)  pracoval pre klub  dve desaťročia.
Smutné správy z Stade de Reims: Nakazený klubový lekár († 60) spáchal samovraždu
Premiér Igor Matovič.
Vláda rozhodla o masívnych opatreniach počas Veľkej noci: Takto bude vyzerať zákaz vychádzania