Minister spravodlivosti Štefan Harabin tvrdí, že generálna prokuratúra musí prešetriť možné zneužitie právomocí verejného činiteľa pri stíhaní bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana Lexu. Ministerstvo to uviedlo v stanovisku pre médiá. Lexa, ktorý viedol SIS v 90. rokoch za vlády Vladimíra Mečiara, tento týždeň vyhral na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) spor so Slovenskom. Súd uznal, že slovenské úrady na Lexu nezákonne uvalili väzbu.
Harabin je nominantom najmenšej koaličnej strany ĽS-HZDS, bývalý šéf SIS Lexa bol poslancom za túto stranu a počítal sa medzi blízkych spolupracovníkov Mečiara. "(Ministerstvo) je presvedčené, že generálny prokurátor Dobroslav Trnka bude konať na základe zverejneného rozsudku ESĽP a prípad iniciatívne prešetrí," uviedol úrad vo vyhlásení. Podľa ministerstva Trnkovi táto povinnosť vyplýva zo zákona. Reakciu prokuratúry sa ČTK získať zatiaľ nepodarilo.
Lexa bol za predchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu vo väzbe takmer rok, skrýval sa aj v Južnej Afrike, odkiaľ ho však vydali na Slovensko. Bývalého šéfa tajnej služby vinili zo zorganizovania únosu syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča, čelil aj obvineniam z vraždy bývalého policajta Róberta Remiáša či pokusu o diskreditáciu banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža. Na únos Michala Kováča mladšieho sa však vzťahovali amnestie, ktoré udelil Mečiar ako zastupujúci prezident v roku 1998 a v ostatných prípadoch Lexu oslobodili.
Slovensko musí podľa zatiaľ neprávoplatného rozsudku európskeho súdu Lexovi zaplatiť 8000 eur (241.008 Sk) za súdne trovy. Premiér Robert Fico už skôr pred novinármi vyhlásil, že ďalšie odškodné vláda nechystá, Lexa by si však ďalšie peniaze vďaka verdiktu mohol nárokovať na slovenských súdoch.