10.09.2004 07:06 | Šport

US Open: Hrbatý vo štvrťfinále nestačil na Henmana

NEW YORK - Slovenský tenista Dominik Hrbatý ukončil svoje účinkovanie na záverečnom grandslamovom turnaji roka US Open v New Yorku (dotácia 17,75 mil. USD) vo štvrťfinále dvojhry.

Dvadsadsiaty druhý nasadený hráč v dvojdňovom súboji nestačil na turnajovú päťku Brita Tima Henmana a podľahol mu za 157 minút v štyroch setoch 1:6, 5:7, 7:5, 2:6.

Stretnutie sa začalo ešte v stredu pre dážď oneskorene a z rovnakého dôvodu sa muselo za stavu 1:6, 5:7, 5:4 a 15:0 v treťom sete z pohľadu Hrbatého dohrávať vo štvrtok. Dohrávku výrazne sťažovalo obom hráčom veterné počasie.

Hrbatý si síce výhrou 7:5 vynútil štvrtý set, ale v ňom hneď v úvode stratil servis a skúsený Henman forsírujúci hru podanie - volej už zápas doviedol do víťazného konca. K štyrom semifinálovým účastiam z Wimbledonu a jednej z Roland Garros tak pridá premiérovú aj na US Open.

Hrbatý mal veľmi zlý vstup do stretnutia, ktoré sa začalo ešte v stredu. Prehral úvodných päť hier a prvý set po dvoch stratených servisoch prehral hladko 1:6. Druhý set začal podaním slovenský tenista a hneď v úvode úspešne odvrátil hrozbu straty podania.

Potom sa chytil a za stavu 5:4 sa prepracoval až k trom brejkovým loptičkám. Čerstvý tridsiatnik Henman ich však odvrátil a v nasledujúcom geme využil menšiu koncentráciu súpera na dôležitý brejk. Za stavu 6:5 pri svojom podaní opäť nezaváhal a ujal sa vedenia 2:0 na sety.

V treťom dejstve sa britský tenista razantne vydal za víťazstvom, keď sa ujal vedenia 3:1 a neskôr aj 4:2. Hrbatý zabojoval, prvý raz v stretnutí vzal súperovi podanie a šnúrou troch hier v rade sa ujal vedenia 5:4. Potom prišiel k slovu opäť dážď a organizátori stretnutie preložili na štvrtok.

Dohrávku začal slovenský tenista výborne. Podržal si servis a za stavu 6:5 súpera po druhý raz v zápase brejkol a získal tretí set v pomere 7:5. Hneď v úvode štvrtého dejstva však Henman zabral a po brejku sa ujal vedenia 2:0.

Neskôr vzal Slovákovi podanie ešte raz a o osude zápasu bolo rozhodnuté. Henman vyhral štvrtý set 6:2 a celý zápas za 157 minút 3:1 na sety. V treťom vzájomnom súboji s Hrbatým zaznamenal tretie víťazstvo.