Sobota 23. 9.
Zdenka
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.07.2018 12:00 | Tip od Vás | Slovensko

Zákonom chránené bociany sa budú čoskoro učiť lietať: Čo robiť, ak zbadáte zranené mláďatá?

Správa Pieninského národného parku (PIENAP) zorganizovala v spolupráci so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou minulý týždeň akciu Bocian v našej obci.

V rámci nej zakrúžkovali 42 mláďat v 15 hniezdach v okresoch Stará Ľubovňa a Kežmarok. "Akcia bola zameraná na monitoring stavu populácie, envirovýchovu a praktickú ochranu chráneného druhu bociana bieleho, ktorý je zároveň druhom európskeho významu. Jeho spoločenská hodnota je takmer 1700 eur," uviedol riaditeľ Správy PIENAP Vladimír Kĺč.

Ochranári zároveň skontrolovali technický stav hniezdnych podložiek a hniezda očistili od odpadkov. Nachádzali sa tam plasty, igelitové tašky, textil, šnúry, drôty a podobne. "Bociany odpad často využívajú pri stavbe hniezd, ten sa však nakoniec stáva osudným pre násady alebo pre vyliahnuté mláďatá. Veľa igelitov pod znáškou v daždivom období spôsobuje, že voda z hniezda neodteká, vajíčka sú zaplavené, dochádza k ich podchladeniu a zastaveniu inkubácie. V opačnom prípade, teda počas horúčav, sa zase prehrievajú hniezda," upozornil Kĺč s tým, že rôzne šnúry a drôty sú zase pascou pre vyliahnuté mláďatá, môže dôjsť k ich uduseniu, k nekróze zamotaných končatín s ďalším úhynom.
"Z hľadiska technického stavu bude v obciach Jarabina, Kamienka, Ľubotín a Plavnica potrebné na jeseň tohto roku pristúpiť k znižovaniu hniezd. V obci Podhorany treba vymeniť podložku za novší, stabilnejší typ," doplnil riaditeľ Správy PIENAP, v ktorej územnej pôsobnosti sa nachádza viac než 40 hniezd tohto chráneného živočícha, pričom najviac ich je v obci Plavnica.

Otvoriť galériu

"Akcia mala význam aj z pohľadu environmentálnej výchovy, oslovili sme viacero materských a základných škôl a záujem zúčastniť sa krúžkovania bol stopercentný," dodal Kĺč s tým, že prednášky v Jarabine, Kamienke a Plavnici doplnili ukážkou krúžkovania bocianov s jedinečným číselným kódom. Pri krúžkovaní zniesli ochranári mláďa dole, porozprávali deťom zaujímavosti o tomto druhu, bocianovi dali meno a budú čakať, kde sa krúžok objaví. Prekvapujúci bol podľa Kĺča aj záujem okoloidúcich obyvateľov jednotlivých obcí. "Napríklad v meste Podolínec nás obyvateľ mesta upozornil na nevyužívaný komín miestnej kotolne, na ktorý by bolo vhodné umiestniť hniezdnu podložku a vytvoriť tak podmienky pre ďalší pár bocianov," zdôraznil.

 

Aj tohtoročná akcia a záujem verejnosti o problematiku podľa neho ukázali, že toto envirovýchovné podujatie je potrebné z časových dôvodov realizovať počas dvoch dní. Onedlho sa začnú mladé bociany učiť lietať. Každoročne sa pri rozlietavaní zraní niekoľko desiatok mladých jedincov. V prípade nálezu takéhoto bociana či chránených živočíchov je potrebné to oznámiť na čísle 112 alebo príslušným správam národných parkov a chránených krajinných oblastí. Kontakty sú zverejnené napríklad na webovej stránke www.sopsr.sk. "Od roku 2011 sa bociany krúžkujú novým typom krúžkov, ktoré sú veľké a veľmi dobre čitateľné. V rámci Slovenska bolo od roku 2011 až doteraz zakrúžkovaných viac než 4250 jedincov," uzavrel Kĺč.

{{ question.text }} *
  • {{ displayedQuestions > 1 ? 'Stránka' : 'Otázka' }} {{ currentPage }}/{{ totalPages }}
{{ question.text }}
{{ answer.text }}
{{ displayPercent ? Number(answer.percent).toFixed(2) + '%' : answer.votes }}
Hlasovalo: {{ poll.votes }}
Vyhodnotenie
Úspešnosť
{{ succeeded.percent }}%
Počet správnych odpovedí
{{ succeeded.count }}/{{ questions.length }}
Ďakujeme za vyplnenie dotazníka.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.



Odporúčame z TIVI.sk

Odporúčame z TIVI.sk
pug puppy climbing out of nest
Poznáte najobľúbenejšie psie plemená? Vedci objasnili, prečo z nich ľudia šalejú: Fakty vás dojmú k slzám
Archív
Vojaci chceli osláviť svoj veľký sviatok, no nevyšlo to podľa predstáv: Našťastie prišli s náhradným plánom
Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Poľského premiéra pobúrili posledné vyjadrenia Zelenského: Zanechal mu poriadne uštipačný odkaz!
Tank ruskej armády.
Rusi plánujú markantne zvýšiť výdavky na obranu: Presiahnu dokonca aj…
Tréner Slovana hromžil: Niektorí hráči tu nemali ani prejsť okolo kabíny!
Robo Eľko († 42) žil hudbou.
Foto
Šokujúce správy: Pri nehode na Čertovici zahynul známy DJ Robin († 42)! Smrť na ceste z práce?
Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.
Nemecká ministerka chce zatočiť s nelegálnou migráciou: Česi nebudú nadšení…
Foto
Zarážajúci vekový rozdiel medzi manželmi! Mohol by jej byť starým otcom: Oni to vidia inak
Bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano († 98).
Bývalý prezident († 98) západného štátu odišiel na večnosť: Na konte má viacero významných prvenstiev
Ruskí vojaci na fronte v Doneckej oblasti.
Séria brutálnych ruských útokov pokračuje: Armáda po sebe zanechala hotovú spúšť
Gregor Hološka v talkšou Neskoro večer
Hviezda filmu Invalid Gregor Hološka: Nervy mi vedia uletieť aj v reálnom svete!
Lekárka pracuje s nádobou plnou tekutého dusíku.
Budeme si môcť predĺžiť náš život na Zemi? Experti majú dobré správy! Má to však háčik