Nedeľa 9. 5.
Roland
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Kontroverzný podnikateľ Marián Kočner o brutálnej smrti novinára: Posledný kontakt s Kuciakom († 27)!

Okolo prípadu popravy Jána Kuciaka († 27) sa ihneď vynorilo množstvo otáznikov.

Investigatívny reportér sa venoval aj kauzám spojeným s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom (54), s ktorým sa dostal do sporu aj pre vyhrážanie, za čo na neho podal trestné oznámenie. Kočner pre Nový Čas vysvetľuje, kedy sa naposledy s Kuciakom skontaktoval a čo riešili.

Ako ste sa dozvedeli o vražde Jána Kuciaka?

- Predovšetkým, úprimnú sústrasť rodine Jána Kuciaka aj rodine jeho priateľky. Je to obrovská tragédia, ktorú som sa dozvedel dnes (v pondelok, pozn. red.) z médií. Nedá mi nereagovať na nemiestne poznámky novinárov z médií, ktoré ma nemajú rady. Sú to tí, ktorí keď môžu povedať niečo negatívne, tak to s radosťou urobia. Priživovať sa na tejto tragédii budú ešte veľmi dlho.

 

Aký bol váš vzťah s pánom Kuciakom?

- Čo sa týka mojich vzťahov a komunikácie s pánom Kuciakom, ja som sa s Jánom stretol len raz v živote na mojej tlačovke, kde mi položil tri otázky, niekoľko mailov som dostal od neho k veciam, ktoré písal k firmám, ktoré sa ma týkali či netýkali. Všetci slušní novinári, ktorí sa správajú korektne, vedia, že nemám problém vyjadriť sa k akejkoľvek otázke, tak to bolo aj v tomto prípade. Pánovi Kuciakovi som na všetky otázky, na ktoré som odpovedať vedel, vždy odpovedal. Zase musím povedať, že aj on ich vždy seriózne uverejnil, aj keď so svojím komentárom, čo už patrí k tomu, že pracoval pre portál Aktuality.sk.

Pánovi Kuciakovi ste sa mali v minulosti vyhrážať.

- K tomu, ako to nazval šéfredaktor portálu Aktuality.sk, nebezpečnému vyhrážaniu sa - ja nepovažujem za nebezpečné vyhrážanie to, keď som sa v rozhovore, ktorý sme s pánom Kuciakom viedli, medzi iným vyjadril, resp. položil som rečnícku otázku, že ako by sa jemu páčilo, keby som začal na neho a na iných novinárov hľadať nejakú špinu a takisto na jeho rodinu a potom to uverejnil, aj keby som vedel, že to nie je úplne korektné, nedal by som priestor na vyjadrenie... Čiže ja som nepovedal, že niečo idem na neho hľadať či uverejňovať. Ja som v debate povedal, či by sa to jemu páčilo a za tým si stojím, nevidím v tom nič nebezpečné. Dnes som sa pri pozeraní tlačovky pána policajného prezidenta dozvedel, že nebohý pán Kuciak na mňa podal trestné oznámenie. Dozvedel som sa o tom prvýkrát, ani ma zatiaľ nikto k tejto veci nevolal.

Vy ste v minulosti mali vyjadrenia, že idete hľadať špinu na novinárov.

- Bavíme sa o veciach, ktoré sú vymyslené alebo pravdivé?

Vy ste teda vyzývali na pravdivé zverejňovanie vecí?

- Každý z nás je nejaký, každý má nejakú povahu. Niekto je alkoholik, niekto bije svoju ženu, niekto bije svoje deti... Novinár, ktorý hovorí o čistote spoločnosti, by mal byť ten, kto je najčistejší. Aspoň kedysi, keď ja som chodil na filozofickú fakultu, odbor žurnalistiky, to tak bolo. Novinári boli svätí a morálne autority.

Je možné, že jeho vražda súvisela aj s tým, že písal články priamo o vás?

- Gašpar povedal, že pravdepodobne a vie viac, ako si mohol dovoliť povedať. Keby sa nad tým niekto zamyslel, tak to, čo bolo napísané, sa už nedá vrátiť späť a vygumovať. Pán Kuciak naposledy písal o mne asi pred tromi-štyrmi mesiacmi a vtedy sme spolu aj komunikovali naposledy. Ak to má súvis s jeho novinárskou prácou, tak asi by bolo zaujímavé hľadať niečo, čo chcel písať, nie to, čo už napísal. Ak niekto chcel zabrániť uverejneniu nejakých skutočností, ktoré pán Kuciak našiel, tak tam by som skôr hľadal potenciálneho páchateľa.

Súvisiace články:
Autor: Martin Čeliga
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Škótsko pozná víťaza volieb: Absolútnu väčšinu sa podarilo získať stúpencom nezávislosti
Medvedia inšpirácia pre zdravie: Hodina jogy s mackom
Foto
Spievanka ukázala dom so 6 izbami: Architekt ho navrhol zle, záchrana v poslednej chvíli
Česko Slovensko má talent tento rok nebude, k slovu sa dostane odložená Zlatá maska: Ožije mŕtva televízna sezóna?
Foto
Princezná Anna má ozajstné kráľovské maniere: Nad tým, ako jedáva banány, budete krútiť hlavou
Rozruch na cvičení švédskej armády: Členovia sa rozhodli poslať domov stovky vojakov
Vedenie NHL uvoľní prísny režim: Len pre tímy, ktoré splnia túto podmienku
Určitý typ mužov by sa mal mať na pozore: Genetici zistili, že majú častejšie vážne symptómy COVID-19
Pandémia sa podpísala aj na chode Policajného zboru: Príslušníci sú z krízovej situácie už unavení
Česká novinárka otvorene: Peter Sagan sa bude šetriť, Giro vypustí!
Mjanmarská vojenská junta pritvrdila: Opozíciu zaradila medzi teroristické organizácie
City v infarktovom závere prehrali s Chelsea: Oslavy titulu musia odložiť