Streda 29. 3.
Miroslav
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
30.01.2018 12:00 | Správy | Domáce správy | Bratislava
FotoVideo

Vozičkári Natália a Martin naleteli na pokútny predaj: Namiesto vytúženého bytu prišli o 80-tisíc eur

Sen o vlastnom bývaní sa im rozpadol ako domček z karát.

Natália (26) a Martin (29) prišli nielen o peniaze, ale aj o ilúzie, že Slovensko je právny štát. Hoci za vytúženú nehnuteľnosť zložili zálohu 80-tisíc eur, realitná kancelária, ktorá sprostredkovala predaj, aj investor dávajú od problému ruky preč. Polícia uzavrela vyšetrovanie starým známym - skutok, sa nestal a tak mladému páru zostali len oči pre plač. Kto je zodpovedný za tento pokútny predaj?!

Fotogaléria
6
fotiek v galérii

Natáliu a Martina pripútala k sebe láska pred deviatimi rokmi. Obidvaja trpia od detstva svalovou dystrofiou a tak každodenný boj o prežitie ľudí pripútaných na vozík vedeli vzájomne pochopiť. Spoločné bývanie vo vlastnom bolo to, po čom roky tajne túžili.

Premeniť sen na skutočnosť im napokon pomohla Martinova mama. „Rozhodla sa predať menší dvojizbový byt v Petržalke a peniaze z jeho predaja nám darovať. Bolo to 80-tisíc,“ spomína na začiatky hľadania vytúženej nehnuteľnosti Natália. Nájsť bezbariérový byt bolo vraj v Bratislave ako hľadať ihlu v kope sena, vyskúšali dokonca aj televíznu reláciu. „Práve v tom týždni, keď sme nakrúcali - v marci 2016 sme našli na iternetovej stránke ponuku, ktorú mala zavesenú realitná maklérka Lukovicsová a dohodli sme si obhliadku,“ hovorí mladá žena, ktorá tvrdí, že to brali s partnerom ako dar z nebies. Maklérka sa ich opýtala, koľko peňazí majú v hotovosti a či ich môžu použiť ako zálohu. Investor mal následne ihneď začať so stavebnými úpravami bytu na bezbariérový. „Peniaze sme poslali na účet firmy COLONIA – STAV, s. r. o., ktorej majiteľom bol v tom čase Zoltán Molnár,“ objasňuje Natália.

Kruté vytriezvenie

Problém sa začal, keď si párik chcel zvyšnú časť financií požičať od banky. Keď sa chcela znalkyňa ísť pozrieť do bytu, dovnútra sa nedostala a upozornila mladý pár, že na celej veci niečo smrdí. „Odporučila nám nahliadnuť do listu vlastníctva. Vtedy sme zistili, že na byte sú ťarchy,“ spomína na moment krutej pravdy Natália. Okamžite písali maklérke, ale bolo už neskoro. Majiteľ bol totiž v exekúcii. Agentka, ktorá predaj sprostredkovala, sa bráni, že netušila, že v čase podpisu zmluvy sa zmenil vlastník. „Bol to iba dočasný vlastník, nie normálny. Keď sa to zistilo, tak sme to riešili, chceli sme sa spojiť s investorom, mali sme zopár stretnutí, povedal, že sa to bude vymazávať a všetko pôjde na nich,“ hovorí na svoju obranu Henrieta Lukovicsová. Problém vraj bol len pri tomto jednom byte a realitná kancelária Remax urobila vraj všetko, aby situáciu vyriešila.

Skutok sa nestal

 

Bez bytu, bez peňazí a plní zúfalstva. Natália a Martin sa cítia hrubo podvedení, a preto sa obrátili na políciu. Vyšetrovanie trvalo 3 mesiace, v januári 2017 dostali od mužov zákona nečakanú odpoveď. „Naše trestné oznámenie bolo odmietnuté, pretože vraj nebol dôvod na začatie trestného stíhania,“dodáva trpko vozičkárka.

Nikomu totiž nepreukázali úmysel. Mometálne žije mladý pár v byte u kamaráta. „Cítime sa oklamaní agentkou, ktorej sme slepo verili. Peniaze pýtame aj od developera, ten už im neberie ani telefón,“dodáva zúfalá mladá žena. Skontaktovať maďarského podnikateľa sa snažila aj naša redakcia, jeho číslo už vlastní ale iná osoba. Odškodniť sa ich snažila realitná kancelária, ktorá im ponúkla 5-tisíc eur. Na radu právnika peniaze nezobrali.

 

REMAX: Se pripravení poskytnúť akúkoľvek potrebnú pomoc

Centrála siete RE/MAX víta záujem orgánov činných v trestnom konaní opätovne vyšetriť situáciu mladého páru, ktorý nezískal bývanie napriek zaplateniu zálohy 80-tisíc eur na účet developera projektu. Spoločnosť RE/MAX sa vplyvom prvotných, čiastkových úsudkov neprávom ocitla v úlohe vinníka. Naďalej je však pripravená poskytnúť kupujúcim akúkoľvek potrebnú pomoc.

V tejto chvíli je situácia taká, že mladému páru sa podarilo získať časť zo zaplatenej zálohy. Investor projektu poslal na účet p. Turčinovej 30-tisíc eur a podľa navrhnutej zmluvy jej mal zaslať ďalších 17-tisíc eur, túto však klientka nepodpísala. Takto by bolo na základe zmluvy vyplatených 47-tisíc eur a zvyšnú sumu, do výšky zloženej zálohy 80-tisíc eur, by sa za pomoci centrály RE/MAX podarilo prefinancovať. n„Vzniknutá situácia nás nesmierne mrzí. Centrála siete RE/MAX neustále ponúka organizačnú, právnu, ale aj materiálnu podporu a odškodné vo výške 5 000 eur, ktorá je žiaľ systematicky odmietaná,“ uvádza regionálny riaditeľ RE/MAX Slovakia Richard Churý. Ombudsman RE/MAX  dospel k záveru, že maklérka siete RE/MAX pochybila, keď si nepreverila aktuálny stav na liste vlastníctva v čase podpisu zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. Zmluva navrhnutá developerom však kupujúcich upozorňovala, že predmetný byt nie je úplne bezrizikovou investíciou, pričom ku jej podpísaniu prišlo po štyroch dňoch od zaslania návrhu e-mailom. Na základe dostupných informácií zásadne odmietame falošné obvinenie, že maklérka Lukovicsová konala s úmyslom spáchať podvod. Potvrdzuje to fakt, že vyšetrovateľ trestné oznámenie vo veci odmietol a sťažnosť bola zamietnutá prokurátorom. Celá suma bola poukázaná priamo na účet developera, teda maklérka Lukovicsová nemala z uvedenej transakcie žiadny prospech. Napriek skutočnosti, že jej vina nebola preukázaná, spolupráca s ňou bola ukončená.

 

Mali by sa obrátiť na súd

Mojmír Plavec, advokát, Realitná únia SR

1. Ako je možné, že dvaja chorí ľudia prídu o byt a peniaze a prokuratúra zamietla trestné oznámenie, lebo skutok sa nestal?

- Bez nahliadnutia do spisového materiálu je náročné sa k tomu vyjadriť. Platí však, že na to, aby bolo konanie určitej osoby trestným činom, musia byť naplnené všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu. V praxi sa často stretávame s názorom orgánov činných v trestnom konaní, že spory o zaplatenie pohľadávky alebo im podobné spory majú len občianskoprávnu, resp. obchodnoprávnu rovinu a mali by sa riešiť na civilných súdoch.

2. Čo môžu poškodení urobiť?

- Poškodení by sa mali zamerať na vymáhanie pohľadávky od osoby, ktorej uhradili zálohu za byt. Vzhľadom na to, že od zmluvy o budúcej kúpnej zmluve odstúpili, majú voči osobe, ktorá od nich zálohu prevzala, nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia. Ak nie je možné získať financie späť dohodou, je potrebné iniciovať súdne konanie, inak sa poškodeným ich nárok na vrátenie peňazí môže premlčať.

3. Je šanca, že sa k peniazom dostanú?

- Šanca získať späť peniaze tu, samozrejme, existuje. Všetko však závisí od platobnej schopnosti osoby, ktorej tieto peniaze uhradili. Ak táto osoba už nemá žiadny majetok, šanca poškodených výrazne klesá. Ako prevenciu pred týmito situáciami odporúčame záujemcom o kúpu nehnuteľností vždy sa obrátiť na advokáta. Takéto prípady by sa nemali stávať. Žiaľ, štát v súčasnosti od podnikateľov v realitnej oblasti nepožaduje odborné znalosti. Postačuje len predloženie formálnych dokumentov o vzdelaní, ktoré často má s realitami len málo spoločné. V rámci Realitnej únie SR sa už dva roky snažíme o presadenie realitného zákona, ktorého cieľom je profesionalizácia realitného trhu.

Došlo k viacerým pochybeniam

V  prípade nastalo podľa odborníkov niekoľko pochybení. „V prvom rade developer zrejme neinformoval realitnú kanceláriu o takej významnej skutočnosti, akou je zmena vlastníctva sprostredkovaného bytu,“ vysvetlil predseda Realitnej únie SR Attila Meszáros. Následne realitná kancelária podľa neho hrubo opomenula svoju povinnosť pred podpisom rezervačnej zmluvy preveriť aktuálny právny stav nehnuteľnosti. Ak developer následne podpísal zmluvu napriek tomu, že vedel, že už nie je vlastníkom nehnuteľnosti a inkasoval zálohovú platbu na vlastný účet, chyba je na jeho strane.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: lab, df, kuk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident otvorene o súčasnom svete: Sme v obratovom bode dejín
Zábery z nového fantasy filmu Dungeons & Dragons: Česť zlodejov
Foto
Do kín prichádza neuveriteľná pecka! Známe tváre, známe hlasy: Takéto dobrodružstvo si nemôžete nechať ujsť
Do podkrovia mužovho domu sa naťahovala neznáma žena.
Foto
Muž počul na povale divné zvuky: Z toho, čo tam objavil, mu prešiel mráz po chrbte!
Kristián Čekovský
Aktualizované
Čekovský na poste šéfa kultúrneho výboru končí: Opozícia mu poriadne naložila, padlo aj závažné obvinenie
Na snímke tabuľa s nápisom na budove, v ktorej sídli Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) na Budatínskej ulici v Bratislave.
Na Mikulcovi neostala jediná suchá nitka: Na zasadnutí kontrolného výboru zazneli drsné slová!
Množstvo detí v Kežmarku nedorazilo do škôl kvôli nepriaznivému počasiu (ilustračné foto).
SHMÚ vydal výstrahu! Čaká nás mrazivá noc: Počas cesty do práce by ste mali byť obozretní
comparing green earth and effect of air pollution from human action, glbal warming concept, green tree and green earth with light and arid land with air pollusion at background
Valné zhromaždenie OSN prijalo historickú rezolúciu: Veľká výzva pre ľudstvo
Český premiér Petr Fiala
Český premiér reaguje na protest učiteľov: Zvýšia sa vysokoškolským pedagógom platy?
Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).
Mikulec mal viacnásobne porušiť zákon: Ministerstvo vnútra sa stavia na stranu šéfa! Išlo o výsadu, tvrdia
Ďuricu doma nemôžu ani počuť: Spevák dostal od svojich synov zákaz hrania, dôvod vás dostane!
Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov
Moskva by po týchto slovách mala byť na pozore: Hrozivé slová z ukrajinskej vlády!
Olympijské hry 2024, ktoré budú odpočítavať záverečných 500 dní do začiatku, chcú byť mestské, udržateľné a zamerané na mladé publikum.
Foto
SOŠV stojí za stanoviskom MOV: Nechce trestať jednotlivcov za rozhodnutia ich vlád