Streda 10. 8.
Vavrinec
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.09.2016 07:30 | Správy | Domáce správy | Bratislava

Hlavné mesto má problém: Príde Bratislava o 4 mil. eur pre náhradné byty?

Bratislava opäť môže prísť o poriadny balík. Tentoraz sa dôvodom ochudobnenia hlavného mesta môže stať náhradné nájomné bývanie.

Mesto totiž podľa zákona do konca tohto roka musí zabezpečiť byty takmer šiestim stovkám žiadateľov. Primátor Ivo Nesrovnal však varuje, že byty sa do termínu odovzdať nestihnú. Dôsledkom toho bude musieť mesto reštituentom z vlastného vrecka zacvakať zhruba 4 milióny eur ročne. Aký vplyv to môže mať na Bratislavčanov a čo zachráni tých, ktorí stále nemajú svoju strechu nad hlavou?

Takmer 30 rokov bojujú o svoje právo na bývanie a teraz im hrozí, že skončia na ulici! Magistrát musí zabezpečiť náhradné bývanie až 580 žiadateľom. Spolu s ich rodinami môže ísť zhruba o 1 200 ľudí. Keďže im do konca roka mesto kľúče od bytov odovzdať nestíha, bude za to musieť zaplatiť. „Hlavnému mestu vznikne povinnosť dorovnať majiteľom reštituovaných domov rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájmom, ktorý platia nájomcovia,“ skonštatoval primátor s tým, že tento rozdiel odhaduje ročne asi na štyri milióny eur.

Najhorší vplyv by to malo najmä na Bratislavčanov, ktorí by na to podľa Nesrovnala doplatili najmä zhoršenou kvalitou služieb. Tieto peniaze predstavujú totiž takmer polovicu disponibilných zdrojov mesta. Primátor tvrdí, že hrozba je naozaj reálna. Podľa Nesrovnala je zákon, ktorý ukladá mestu povinnosť postaviť byty, zlý, lebo nemá vlastný stavebný úrad. Rozhodnutia sú vecou mestských častí, kde sa obyvatelia proti výstavbe búria. Problémom jej aj nedostatok mestských pozemkov.

Kde chcú stavať

- Dúbravka, Pri kríži: 68 bytov (majú stavebné povolenie)

 

- Dúbravka, Na vrátkach: 116 bytov (v procese verejného obstarávania)

- Petržalka, Mamateyova, 75 bytov (v príprave)

- Petržalka, Haanova: 112 bytov (v príprave)

- Ružinov, Borodáčova: 5 bytov (v príprave)

- Devínska Nová Ves, Istrijská: 17 bytov (v príprave) 

Kto má právo na náhradný byt?

Náhradný nájomný byt má dostať podľa zákona nájomca, ktorý v súčasnosti žije v byte pôvodného vlastníka, čiže reštituenta. Týmto reštituentom štát v minulosti byty zhabal a rozdal ich nájomcom. Pôvodní majitelia si však nárokujú na jeho úžívanie, terajší nájomcovia sa preto musia vysťahovať. 

Peniaze na to sú

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja

Otvoriť galériu

- V prípade, ak Bratislava, na rozdiel od ostatných miest, nestihla splniť zákon, musí v zmysle zákona uhrádzať reštituentom rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným bývaním. MDVRR má na rok 2016 zabezpečený dostatok peňazí na vykrytie potrieb, ktoré vznikli v súvislosti s týmto zákonom, a rovnako to bude aj v budúcnosti, ak budú mestá žiadať peniaze na byty, ktoré pre týchto ľudí postavia alebo kúpia. Aktuálne sa nepripravuje novela tohto zákona.

Zástupca žiadateľov: Čakajte súdne spory

Podľa predsedu OZ Právo na bývanie Tadeusa Patleviča by riešením mohla byť okrem možnosti poskytnutia náhradného nájomného bytu aj možnosť adekvátnej finančnej náhrady, ktorá by sa vypočítavala z hodnoty opúšťaného bytu, nie toho prideleného. Od 1. januára podľa neho hrozí vyhrotenie konfliktov. „Očakávam 580 súdnych sporov, pretože pôvodní vlastníci si budú chcieť uplatniť svoje práva,“ uzavrel Patlevič.

Dúbravčania: Prídeme o zeleň!

Eva Čambalová (75)

Otvoriť galériu

- Všetci sme proti. Zoberie nám to zeleň, nebudeme mať kde parkovať. Toto nie je pre nich dobrá lokalita, väčšinou sú zvyknutí na centrum mest.

Christián Koiš (18)

Otvoriť galériu

- Nesúhlasím s takouto výstavbou. Hrávajú sa tam deti a je to aj ideálne miesto na venčenie. Nechceme prísť o zeleň, zaplnili by sa aj parkoviská.

Anna Pukšová (67)

Otvoriť galériu

- Určite nie som za to, aby sa v Dúbravke stavali ďalšie byty. Chodíme sem von s deťmi, je tu vtáctvo, takto by tu už nič nebolo.

 

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: gal, TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Príbuzní kardinála Tomka († 98) prezradili pikantérie z jeho života: Ako volal eštebákov vypiť si!
Buček vzdal boj o NHL: Zlákal ho Ozimák?
Tisícky lekárov sú pripravených podať výpoveď: Na platoch sa stále nedohodli!
Patrícia Janečková ťažký boj nevzdáva: Zastavili chemoterapie bujnejúcu rakovinu?
Foto
Posledná fotka Olivie Newton-John († 73): Úsmevom nešetrila! Želala si len jedno
Foto
Rusi zamínovali Záporožskú elektráreň: Hrozí v Európe ďalšia jadrová katastrofa?!
Foto
Razia FBI v sídle exprezidenta: Trump si mal z Bieleho domu odniesť tajné dokumenty
Foto
Americkým vedcom zachutil bardejovský med: Zaradili ho medzi 30 najlepších na svete!
Tvrdé slová ukrajinského lídra Zelenskeho: Týmto sa vojna začala a musí sa tým aj skončiť!
Takmer stovka ľudí sa snaží zachrániť veľrybu uviaznutú v rieke: Akcia sa začala
Foto
Slováci neudržali dvojgólové vedenie: Dramatický úvodný zápas MS U20 vyhrali Česi
Taliansky futbalový reprezentant to prehnal: Chcel napadnúť fanúšika!