Sobota 30. 9.
Jarolím
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.03.2016 14:26 | PR články

Stres vás chce obrať aj o spánok. Nedovoľte mu to!

Spánok je dôležitý pre fyzickú i pre psychickú pohodu. Keď ju nemáte, trpíte záťažou počas dňa a v noci namiesto odpočinku, neviete poriadne spať. Ako so stresom zatočiť?

Nespavosť (insomnia) je najbežnejšia spánková porucha. Prejavuje sa obťažnosťou navodiť spánok, poruchami kontinuity spánku alebo zriedkavejšie aj ako neschopnosťou plnohodnotného spánku. Nespavosťou trpí 30 až 60% populácie. Rizikovými faktormi sú ženské pohlavie, vyšší vek, psychické a iné zdravotné ochorenia. Najčastejšou príčinou krátkodobej nespavosti (menej ako 1 mesiac) je akútny stres. Osobné, či partnerské problémy, skúškové obdobie, zmena zamestnania a pod. môžu byť príčinou krátkodobej nespavosti. Platí, že ak vymizne stresor, odznie aj nespavosť.1

Je možné sa stresu v dnešnej dobe vyhnúť alebo naučiť sa spracovať ho tak, aby nám neškodil? MUDr. Marián Koranda z Prahy uvádza, že základom by malo byť naučiť sa „svoj“ stresor pomenovať. Ľahšie sa nám bojuje proti nepriateľovi, ktorého poznáme. Stresorom môže byť kolega v práci, nevyhovujúca pracovná doba, partner, s ktorým žijeme zo zotrvačnosti atď. Najčastejšie je to však naša neschopnosť určiť si priority, čo je nutné urobiť hneď a čo je možné odložiť na neskôr. V súčasnosti máme veľmi veľa dôvodov, aby sme sa cítili ohrození stresom. Podľa MUDr. Korandu neexistuje človek, ktorý by bol schopný dlhodobo udržať svoju existenciu pod dlhodobo pôsobiacim silným, neprerušovaným stresom. Ak má človek neustále pocit, že je zavalený problémami, unavený a vyčerpaný, zažíva stavy beznádeje, mal by vyhľadať pomoc.2

Príznaky stresu sú rôzne, či už fyzické - búšenie srdca, zvýšená potivosť, bolesť hlavy- emocionálne - zmeny nálad, zvýšená podráždenosť, vyčerpanie - alebo behaviorálne -problémy so zaspávaním, dlhé nočné bdenie.3 Ak niektoré z nich pociťujete aj vy, mali by ste so stresom začať bojovať.

Bojovať s ním môžete správnou životosprávou, pohybom, ale aj tým, že si uvedomíte jeho vplyv a nenecháte sa zahnať do kúta. Viaceré liečivé rastliny účinkujú upokojujúco a dokážu vám pomôcť v boji so stresom. V dnešnej uponáhľanej dobe si však človek málokedy nájde čas na prípravu rôznych čajov a kúr. Po ťažkom pracovnom dni sa nám nechce ísť si zabehať alebo zaplávať. Odpoveďou pre zaneprázdnených ľudí je rastlinný liek PERSEN® alebo PERSEN® forte. Kombinuje v sebe silu troch liečivých bylín, ktoré pomáhajú v boji s podráždenosťou, nespavosťou či pri zvýšenej psychickej záťaži.4, 5 Persen, spolu so zdravým životným štýlom, okolo vás vytvorí bariéru, cez ktorú sa stres len tak ľahko nedostane.

Názov lieku: Persenâ, Persenâ forte. Zloženie: Persenâ: Každá obalená tableta obsahuje

35 mg suchého vodno-alkoholového extraktu z koreňa valeriány lekárskej (4 – 7 : 1), 17,5 mg suchého extraktu z listu medovky lekárskej (3 – 6 : 1), 17,5 mg suchého extraktu z listu mäty piepornej (3 – 6 : 1).

Persenâ forte: Každá kapsula obsahuje 87,5 mg suchého vodno-alkoholového extraktu z koreňa valeriány lekárskej (4 – 7 : 1), 17,5 mg suchého extraktu z listu medovky lekárskej (3 – 6 : 1), 17,5 mg suchého extraktu z listu mäty piepornej (3 – 6 : 1). Terapeutické indikácie: Rastlinný liek, ktorý sa odporúča na zmiernenie ľahkých prechodných foriem nervového napätia (ako denné sedatívum pri psychickej záťaži, nepokoji, podráždenosti) a/alebo dočasných ťažkostiach so zaspávaním.

Dávkovanie a spôsob podávania: Dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov: Pri psychickej záťaži, nepokoji alebo podráždenosti sa odporúča užívať 3 – 4 tablety Persenu 3-krát denne alebo 2 kapsuly Persenu forte 2-krát denne. Pri nespavosti sa odporúča užiť 3 – 4 tablety Persenu alebo 2 kapsuly Persenu forte jednu hodinu pred spaním. Dátum revízie textu: január 2016.

Informácia je určená pre laickú verejnosť. Liek nie je viazaný na lekársky predpis. Pred začatím užívania lieku si pozorne prečítajte pribalenú písomnú informáciu pre používateľov. O používaní lieku a prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Zastúpenie držiteľa v SR: Sandoz d.d. – organizačná zložka, Galvaniho 15/C, 821 04 Bratislava

Zdroje:

  • RNDr. M. Fulmeková, CSc. Lekárenská starostlivosť o pacientov s nespavosťou. Praktické lekárenstvo. 2015;5(3-4):80–86.
  • MUDr. Marian Koranda. Rozhovor o psychosomatickej medicíne, o príčinách psychosomatických porúch a možnostiach ich liečby. www.deprese.com
  • Mariana Račková, PhD. NÁROČNÉ ŽIVOTNÉ SITUÁCIE. STRES A JEHO VPLYV NA OSOBNÝ VÝKON A ZDRAVIE. 2009. Univerzita tretieho veku.
  • Písomná informácia pre používateľa lieku PERSEN® a PERSEN® forte, január 2016
  • Súhrn charakteristických vlastností lieku PERSEN® a PERSEN® forte, január 2016
 
Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: PR článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk

Odporúčame z TIVI.sk
(ilustračné foto)
Dvaja Ukrajinci si poriadne zavarili: Ukrývali niečo ruské! Hrozí im až sedem rokov väzenia
Voľby v košickej nemocnici sprevádzala nespokojnosť s organizáciou.
Foto
V košickej nemocnici došlo ku komplikáciám: Pacienti a zamestnanci neodvolili! Ako sa to mohlo stať?
Na snímke obyvatelia prešovskej mestskej časti Šalgovík počas hlasovania vo volebnej miestnosti, ktorá je zriadená v krčme.
Foto
Toto ste ešte nevideli: V obci na východe hlasujú v krčme! Zasmejete sa, čo povedal Prešovčan Vladimír
Ľudia protestujú v uliciach mesta
Desaťtisíce ľudí zaplavili mesto! Znepokojivé, čo ich vyhnalo do ulíc: Týka sa to aj nás
Mimoriadna správa
Aktualizované
Obrovské nešťastie vo volebnej miestnosti: Volič po kolapse zomrel, záchranári boli bezmocní
Lev
Horor v zoologickej záhrade! Skúsený ošetrovateľ († 53) išiel nakŕmiť leva: Strašné, čo sa stalo potom
Poľskí vojaci
Vojna na Ukrajine má zvláštny vplyv na okolité krajiny: V poľskej armáde padol rekord!
Celebrity už odvolili.
Foto
K volebným urnám už zavítali aj celebrity: Pozrite, ako volili známe tváre!
Nádherné kúsky vyrábali pol roka.
Foto
Luxusné lustre vás zavedú do čias Márie Terézie: Nič podobné na Slovensku nenájdete! Čím sú výnimočné?
Slovákom v zahraničí nie je jedno, do akej krajiny sa opäť vrátia.
Slováci v zahraničí prehovorili, prečo sa rozhodli voliť: Túžim sa vrátiť domov!
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Rusi sa majú čoho báť: Ukrajina má ako prvá na svete... Dokážu s tým veľké veci!
(ilustračné foto)
V jednom z volebných okrskov museli prerušiť hlasovanie: Zasahovali záchranári!