Piatok 20. 5.
Bernard
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
31.07.2016 00:05 | Správy | Domáce správy

Kochleárny implantát: Malý zázrak, ktorý nám vrátil sluch!

Je ťažké si predstaviť, že všetko krásne, čo sme kedy prijímali ušami, môžeme razom stratiť.

Počuť hlas milovaného človeka či obľúbenú hudbu sa v momente stane minulosťou.  Vďaka súčasným technológiám však takýmto scenárom môžeme predísť. Nový Čas Nedeľa spoznal dva príbehy, ktoré majú vďaka kochleárnemu implantátu šťastný koniec. Kristínke (7) a Kamile (33) dal druhý život. Vážna porucha alebo úplná strata sluchu môžu prísť úplne nečakane.

Milióny ľudí sú denne vystavené tomuto nebezpečenstvu pre nesprávne používanie audiozariadení či obrovský hluk v nočných baroch. Pritom sluch je jednou z najdôležitejších podmienok, aby sa človek bez problémov zaradil do spoločnosti. Vo vážnych prípadoch porúch sluchu už nepostačujú ani načúvacie pomôcky. Vtedy prídu na rad operácia a kochleárny implantát. Je to často jediná technológia, ktorá dokáže nepočujúcim zvýšiť kvalitu života.

Otvoriť galériu
Milan Profant
Zdroj: Majo Peiger

„Za normálnych okolností zvuk príde do ucha, v uchu sa presunie do sluchového nervu a ako nervový signál sa dostane do mozgu. Tam je spracovaný ako signál a vy rozpoznáte, že som povedal mama alebo otec,“ opisuje sluch zdravého človeka prednosta I. otorinolaryngologickej klinky LF UK a UNB Milan Profant.

 

U nepočujúcich nahrádza ucho implantát. „Rozdiel je v tom, že signál na zvuk nepremení ucho, ale nervový elektrický signál premení na zvuk procesor prístroja,“ vysvetľuje Profant. Podľa neho takéto implantáty môžu nepočujúcim ukázať nový svet.

Príčiny straty sluchu:

 • 40 % - genetické príčiny
 • 60 % - preventabilné poruchy (také, ktorým sa dá predchádzať)

Z toho:

 • 31 % - infekcie
 • 17 % - komplikácie pri pôrode
 • 8 % - neznáme
 • 4 % - ototoxické lieky

Otvoriť galériu
Kochleárny implantát
Zdroj: Majo Peiger

Následky straty sluchu:

 • oneskorený vývoj reči a spôsobu komunikácie
 • nedostatočný prístup k vzdelaniu a nižší stupeň dosiahnutého vzdelania
 • sociálna izolácia
 • zvýšené riziko úrazov (nepočuje príchod auta)
 • chudoba (v dôsledku nedostatočného vzdelania a zlého zamestnania)

Sluch otvoril Kristínke (7) bránu do života

Otvoriť galériu
ZÍSKALA REČ: Kristínka (7)
Zdroj: Majo Peiger

Kristínka sa narodila ako zdravé bábätko, nič nenasvedčovalo, že by mala mať problémy so sluchom. Zlom nastal, keď mala pol roka. Nereagovala na niektoré zvuky, napríklad sanitku so sirénami. Kristínkini rodičia Vladimíra a Ivan Klamovci zo Šenkvíc tušili, že niečo nie je v poriadku. „Bolo to strašné, keď sme zistili, že naše dieťa má obojstrannú poruchu sluchu. Dodnes nevieme, prečo k tomu došlo,“ tvrdí mama. Keď mala Kristínka 3 roky, podstúpila operáciu.

Na rozdiel od svojich rovesníkov nerozoznávala zvuky a nevedela ani rozprávať. Všetko museli doháňať, najviac im podľa Vladimíry pomohla logopedička. Na implantát si Kristínka zvykala len ťažko. „Vonkajší prístroj sme mali stále len chvíľočku. Keďže Kristínka bola predtým úplne nepočujúca, stále si ho strhávala, pretože sa bála nových zvukov,“ opisuje náročné momenty. Malá školáčka však už všetko dobehla a rodičia sú na ňu právom hrdí. Domov chodí so samými jednotkami.

Vďaka implantátu môže byť Kamila (33) samostatná

Otvoriť galériu

Kamila Balcová z Pezinka mala 18 rokov a bola čerstvo po maturite, keď stratila sluch. Bolo to v dôsledku meningitídy, ktorá mala veľmi dramatický priebeh. Do posledných chvíľ nevedela, či sa potvrdí tá hrozná správa, že nebude počuť. Vyšetrenie však ukázalo, že strata sluchu bude trvalá. Pre dievča, ktoré milovalo klavír či spev to bola obrovská rana.

„Hľadali sme všetky možnosti. Popri vyšetreniach sme sa dozvedeli o kochleárnom implantáte,“ hovorí. Operácie sa však dočkala až o dva roky, počas ktorých používala načúvací prístroj. „Opísať pocity pri strate sluchu je veľmi náročné. Možno by som to prirovnala k ponoreniu sa pod hladinu vody pri plávaní. To ticho, ktoré vnímam, je obohatené o šumy, niekedy pískanie,“ opisuje Kamila nepríjemné začiatky bez dôležitého zmyslu. Na dorozumievanie používala notesy, do ktorých si písala poznámky.

Keď prišla operácia, veľké očakávania vystriedalo počiatočné sklamanie. „Pamätala som si, aké to je normálne počuť, a zrazu zvuky, ktoré som pomocou prístroja vnímala, boli plechové, robotické, skrátka neprirodzené,“ priznáva žena, ktorá sa musela nanovo učiť spájať zvuky s konkrétnymi predmetmi. Uvedomila si tiež, že sa netreba báť a s implantátom sa môže učiť aj cudzie reči.

Prístroj mi umožnil vrátiť sa do sveta zvukov a normálne v ňom fungovať. Je to zásadná pomoc, ktorá umožňuje človeku byť samostatným,“ vraví Kamila, ktorá si život bez kochleárneho implantátu dnes už nevie predstaviť. Ako však s úsmevom priznáva, ak si potrebuje oddýchnuť, implantát niekedy vypína. „Je príjemné niekedy aj nepočuť,“ dodáva úsmevom.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: NOVÝ ČAS Nedeľa, Alexandra Gallisová

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Ramsay má z našich výsledkov hlavu smútku: Kto stojí za neúspechom? Šokujúce priznanie
Ďalšia ohromná pomoc Ukrajine: Aha, koľko Európska únia prispela bičovanej krajine
Zuzana Mauréry dala opäť seriálu zelenú: Uteká z Markízy! Dobre zaplatená prokurátorka?
Čaputová: Zníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom
Haraslín sa už do Sassuola nevráti, spečatil trvalý prestup do Česka
Aktualizované
Rusko ohlásilo zatváranie kohútikov zemného plynu! Táto krajina dostala stopku
Pár sekúnd roztomilosti, ktoré vás dokonale zahrejú pri srdci: Čierna mačka miluje škrabkanie
Hokejisti si po troch prehrách naliali čistého vína: Tajná porada hráčov, padli aj ostré slová?!
Krajiny G7 podávajú Ukrajine pomocnú ruku: Na obranu im poskytnú miliardy dolárov
Za ľudí o Matovičovom prorodinnom balíčku: Ak ho parlament neschváli, máme alternatívne riešenie!
Magazín TIME vyhlásil najvplyvnejšie osobnosti roka: Vedie Zelenskyj, pozrite sa, kto je za ním
Výzva pre Gröhlinga: Budú mať školy opäť tretiu hodinu telesnej výchovy?