Počas ojedinelého stretnutia na Kube obaja tiež odsúdili "stratu jednoty" medzi kresťanmi a vyjadrili želanie, aby bola obnovená. František a Kirill sa zišli prvýkrát v živote. Zároveň ide o prvé stretnutie v dejinách medzi hlavami rímskokatolíckej a ruskej pravoslávnej cirkvi. Rímski katolíci sa rozišli s východnými ortodoxnými kresťanmi, ktorí sú roztrieštení do niekoľkých veľkých patriarchátov, už v 11. storočí.
"V mnohých krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky sú celé rodiny, obce a mestá našich bratov a sestier v Kristovi úplne vyhladzované," uviedli obaja činitelia v spoločnom vyhlásení. "Ich kostoly sú pustošené a barbarsky drancované, ich posvätné objekty sú znesvätené a ich pamiatky ničené," uvádza sa ďalej v deklarácii. Vo vyhlásení obaja predstavitelia vyjadrili pripravenosť prekonať historické rozpory s dôrazom na to, že "nie sú konkurentmi, ale bratmi".
Zatiaľ čo je ich stretnutie cenené mnohými ako dôležitý ekumenický prelom, František sa tiež podľa agentúry AP dostal pod paľbu kritiky za to, že v podstate dovolil, aby bol využitý Ruskom, ktoré sa túži presadiť medzi ortodoxnými kresťanmi a na svetovej scéne v čase, keď je táto krajina čím ďalej, tým viac izolovaná od Západu.
Podľa pozorovateľov Kirillova ochota sa konečne stretnúť s pápežom má skôr politické ako ekumenické dôvody. Kirill, ktorý pôsobí ako duchovný poradca ruského prezidenta Vladimira Putina, vedie najsilnejšiu zo 14 nezávislých pravoslávnych cirkví, ktoré budú mať tento rok v lete v Grécku svoju prvú konferenciu po storočiach. Ruská cirkev sa už dlho snaží zväčšiť svoj vplyv na ortodoxného patriarchu v Istanbule.
Pápeža predtým na letisku privítal kubánsky prezident Raúl Castro. František už Kubu navštívil vlani v septembri, keď Vatikán sprostredkoval obnovenie diplomatických vzťahov medzi USA a ostrovným štátom.
S Castrom predtým konal tiež Kirill, ktorý podľa ruských agentúr povedal, že "kubánsky ľud preukázal svoje právo žiť tak, ako je presvedčený, že je to vhodné". Podľa agentúry RIA Novosti povedal, že "hrdinstvo je duchovný koncept, ktorý sa nedá naučiť z kníh". "Je odvodený od duchovného života človeka," dodal. Pápež po piatkovom rokovaní v Havane odletel na návštevu Mexika, kde zostane do 18. februára.