Pri svojom rozhodnutí však žena zostala počas dlhých troch rokov. A neľutuje. Tvrdí, že jej vlasy nikdy neboli zdravšie a oddýchla si aj jej peňaženka.
"Neumývala som si vlasy šampónom od roku 2011. Nie sú mastné. Nesmrdia. Majú viac objemu než predtým a veľmi sa mi páči, ako vyzerajú. Okrem toho som ušetrila množstvo peňazí, ktoré by som minula na šampóny a kaderníka," prisahá Susan na stránke Independent.co.uk.
Namiesto dobre známeho rituálu plného peny si vlasy len rýchlo opláchne vodou a zľahka prejde prstami, aby ich zbavila potu a prachu. Trvá jej to asi 2 minúty. Potom ich osuší uterákom, upraví do požadovaného tvaru a nechá prirodzene vyschnúť. Medzi umytiami ich češe mäkkou kefou, čím sa prírodný maz lepšie rozloží a pôsobí ako kondicionér.
Po radikálnom rozhodnutí a jeho zverejnení na internete dostala žena mnoho nenávistných, ale aj pozitívnych správ od žien, ktoré ju obdivujú. Niektoré sa dokonca rozhodli skúsiť to tiež. Na čo sa musia pripraviť? Ak je človek zvyknutý umývať si vlasy šampónom celý život, môže očakávať, že zo začiatku sa po umytí čistou vodou rýchlo opäť zamastia. Susan trvalo týždeň, kým sa jej krátke vlasy vyrovnali s náhlym nedostatkom šampónu a prestali vyzerať mastne. Pri dlhých vlasoch to možno potrvá trocha dlhšie. A tu by mali všetky negatíva končiť a nasleduje obdobie, keď bude vlasom stačiť voda, aby vyzerali čisto a sviežo.
Problém so šampónmi je ten, že za nimi stojí silná marketingová kampaň výrobcov, navyše podporená názormi, že neumyté vlasy sú plné choroboplodných zárodkov a špiny. Ľudská koža na hlave však produkuje prírodný maz, ktorý udržuje vlasy zdravými. Ak sa ho človek neustále agresívne zbavuje šampónom, pre kožu je to signál, aby vyrábala viac a viac mazu, čím vzniká začarovaný kruh. A keďže čerstvo umyté vlasy sú často ťažko upraviteľné, na rad prichádzajú kondicionéry, laky a iné výrobky, ktoré len ešte viac priťahujú špinu z okolia.
Prvé šampóny boli vyrobené v 20-tych rokoch 20. storočia, ale masovo sa rozšírili až v 80-tych rokoch. Susan ich po svojej skúsenosti radí do podobnej skupiny ako parfumy - pre každého je to osobná voľba, či ich používať alebo nie.