Ak poznáte prameň týchto pocitov, s najväčšou pravdepodobnosťou netrpíte psychickým ochorením, ktoré by si vyžadovalo liečbu a pomoc odborníkov a s vašou psychickou nepohodou si budete zrejme vedieť poradiť aj sami. Spolu so zubnou pastou biela perla® vám prinášame 7 tipov, ako mať opäť žiarivý úsmev na perách.
Skľúčenosť, mrzutosť, splín či dokonca podráždenosť majú jedného spoločného menovateľa – kritický nedostatok hormónov „šťastia“, teda endorfínov, serotonínu, dopamínu a oxytocínu v našom tele. Podľa vedeckých poznatkov sme pre vás v spolupráci so zubnou pastou biela perla® pripravili zoznam 7 najlepších zdrojov týchto hormónov, ktoré vám pomôžu zlepšiť vašu náladu a vrátiť úsmev na vašu tvár.
Navyše, vďaka slovenskej zubnej paste biela perla® môže mať každý žiarivo biely úsmev. Bieliace pasty biela perla® obsahujú špeciálne prírodné enzýmy, ktoré nečistoty na povrchu zubov rozpúšťajú namiesto toho, aby ich mechanicky obrusovali. Vďaka zubným pastám biela perla® tak môžu aj tí, ktorí majú citlivé zuby či ďasná, mať krásny, perlovo biely úsmev. Vyskúšať môžete napríklad obľúbenú pastu :crystal white, ktorá účinne vybieli aj hlbšie a staršie zafarbenia, nedráždi ďasná a je vhodná aj na bielenie citlivých zubov.
1. Načerpajte energiu z prírody
Človek je od začiatku svojej existencie silno spojený s prírodou, no náš životný štýl nás často uzatvára v budovách. Ak sa chcete cítiť lepšie, využite silu prírody vo svoj prospech. Určite ste počuli, že pobyt na čerstvom vzduchu, v prírode či na slnku vám zlepší náladu. A toto potvrdzujú aj vedecké štúdie. „Naše telo reaguje na pohyb v prírode vylučovaním endorfínov. Navyše, slnečné lúče pomáhajú tvoriť v tele vitamín D, ktorý spúšťa produkciu sérotonínu. Výsledkom je zlepšenie nálady, pocit šťastia a uspokojenia. Náš mozog jednoducho prírodu miluje,“ hovorí psychologička Mgr. Alexandra Debre.
2. Rozhýbte sa
Ak nemáte možnosť vybehnúť si do prírody či aspoň vonku na minimálne 10-minútovú prechádzku, aspoň si zacvičte či zatancujte. Pohyb pri kardio cvičení aktivuje srdce, okysličí mozog a rovnako sa postará o záplavu endorfínmi. Štúdie ukazujú, že dokonca ľudia, ktorým bola diagnostikovaná úzkosť, ľahká alebo stredne ťažká depresia, sa cítili lepšie, ak cvičili 2 až 3-krát týždenne. Za najúčinnejšie cvičenie však vedci považujú v týchto prípadoch jogu a meditačné cvičenia.
Ak pracujete duševne, nemali by ste zabúdať na pravidelný pohyb a fyzickú aktivitu, a to nielen ako prevenciu nadváhy. Pohyb zapája iné časti mozgu ako tie, ktoré využívame pri práci, a tak má mozog možnosť zregenerovať sa. Zaujímavé je, že to platí aj opačne – ak človek pracuje fyzicky, pri intenzívnom fyzickom pohybe si veľmi neoddýchne. Naopak, pre svoju pohodu potrebuje duševnú prácu, preto si ľudia pracujúci manuálne a fyzicky náročne najlepšie oddýchnu pri čítaní, počúvaní hudby či kreatívnej práci. Tento princíp sa odborne nazýva pracovná kompenzácia.
3. Nechajte sa nakaziť pozitívnou náladou
Smiech a dobrá nálada sú podľa vedeckých štúdií nákazlivé. Vedci tento fenomén nazývajú „emočná nákaza“ a funguje doslova ako chrípka – ak je vo vašom okolí niekto, kto má dobrú či, naopak, zlú náladu a ste v jeho blízkosti dostatočne dlho, „nakazíte“ sa ňou aj vy. A to by ste mali využiť vo svoj prospech. Ak sa chcete cítiť lepšie, počúvanie depresívnej hudby či sledovanie náročných dokumentárnych filmov o neutešenej realite našich dní, vám určite neprospeje. Vyberte si ľahší žáner knihy či filmu, pri ktorej sa môžete zasmiať a na konci vás čaká happy end. Pustite si tanečnú hudbu či vystúpenie obľúbeného stand-up komika a zlepšenie nálady na seba nenechá dlho čakať.
4. Trávte čas s priateľmi a milovanými
Blízkosť milovaných, ich úsmev, dotyk, objatie, dobrá nálada, to všetko v nás vyvoláva okamžitú reakciu – naše telo začne produkovať veľké množstvá oxytocínu, hormónu lásky, dôvery a bezpečia. „Ak sa necítite práve najlepšie, obklopte sa ľuďmi, ktorých máte radi a o svoje pocity sa s nimi podeľte. Rozhovor spolu s fyzickou blízkosťou milovanej osoby uľaví vašej duši a povzbudí vašu dobrú náladu,“ odporúča psychologička A. Debre. Navyše, fenomén „emočnej nákazy“ funguje aj v tomto prípade – žiarivý úsmev sa prenesie aj na vás vďaka dávke endorfínov, ktoré vaše telo začne produkovať.
5. Urobte si radosť
Oprášte starý koníček alebo, naopak, skúste niečo nové. Dajte si nejaký realistický cieľ a potom ho splňte. Napríklad postavte puzzle, urobte si vlastnoručne aranžmán na vchodové dvere, upracte si skriňu podľa Marie Kondo alebo sa zapojte do nejakej dobrovoľníckej aktivity. Ak sa pre niečo rozhodnete a splníte to, vaše telo vás odmení veľkou dávkou dopamínu, hormónu motivácie, spokojnosti, radosti aj zvedavosti. Čím odvážnejší cieľ sa vám podarí splniť, tým lepšie sa budete cítiť. Odporúčame to však nepreháňať a radšej si latku priebežne posúvať vyššie a vyššie.
6. Zmeňte jedálniček
Ak sa cítime zle, zvyčajne to má vplyv na dve veci: na náš spánok a náš apetít. Vyhnite sa radšej emočnému prejedaniu sa, teda zajedaniu zlej nálady príliš kalorickým, vyprážaným či sladkým jedlom. Ak k tomu navyše pridáte aj zvýšené dávky kofeínu, alkohol či nikotín, telu nielen nepomôžete, naopak, ešte viac ho zaťažíte. Zvoľte radšej ľahšie stráviteľnú stravu, do ktorej pridajte potraviny bohaté na tryptofán – látku, ktorá podporuje produkciu sérotonínu. Nájdete ho vo vysoko percentnej čokoláde, banánoch, ale aj orieškoch a semienkach, rybách, ovsených vločkách a mliečnych produktoch.
7. Dobre sa vyspite
Mnohí majú počas obdobia psychickej nepohody problém so spánkom. Prebdené hodiny si v noci zvykneme kompenzovať pozeraním televízie alebo konzumáciou obsahu na sociálnych sieťach, čo je však veľkou chybou. „Ak si chcete dopriať rannú dávku dopamínu, musíte sa dobre vyspať. To znamená, 8-hodinový, neprerušovaný, kvalitný spánok,“ radí psychologička Alexandra Debre. Ako na to? Poctivou spánkovou hygienou. Žiadny mobil ani televízia minimálne hodinu pred spaním, ľahká večera, vyvetraná miestnosť, vhodný matrac a posteľná bielizeň, večerná meditácia, a ísť spať nie neskôr ako o 22.00 hod, to sú základné pravidlá, ktoré by ste mali dodržať. Ráno sa zobudíte oddýchnutý a spokojný, pripravený vstúpiť do nového dňa vo väčšej psychickej pohode.
Psychologička Mgr. Alexandra Debre však upozorňuje: „Ak by však nič z toho nezabralo a psychická nepohoda a zlé pocity bez zjavnej príčiny by nezmizli ani po 2 týždňoch, navštívte radšej psychológa, ktorý pre vás bude v tomto náročnom období neoceniteľnou pomocou.“