Europoslanec Ivan Štefanec (KDH), vedúci slovenskej delegácie EPP, na tomto mieste zorganizoval výstavu najstaršieho maratónu v Európe pod názvom „Storočie maratónu v Košiciach“. Ivan Štefanec je aktívnym bežcom a chystá sa taktiež na svoj ďalší maratón v Košiciach.
Zahájenie výstavy obohatil príchod štafetových bežcov, ktorí bežali z Košíc až do Štrasburgu. Charitatívna bežecká štafeta sa konala z iniciatívy Ivana Štefanca a občianskeho združenia Oáza – nádej pre lepší život, ktoré dlhodobo pomáha riešiť otázky a neľahké osudy ľudí. Nevšedný 10-dňový charitatívny štafetový beh z Košíc do sídla Európskeho parlamentu pod názvom Charity Run Košice mal celkovú dĺžku 1291 km, počas ktorých bežci prebehli cez Slovensko, Rakúsko, Nemecko až do Štrasburgu vo Francúzsku. Na nádvorí Európskeho parlamentu privítala bežcov aj Roberta Metsolová, predsedníčka Európskeho parlamentu.
Štart bežeckej púte v Košiciach
Symbolické posolstvo mieru na posilnenie vzťahov medzi Slovenskou republikou a Európskou úniou začalo svoju bežeckú púť v nedeľu 3. 9. 2023 o 15.00 hod. na Hlavnej ulici v Košiciach. Skupina športovcov bežala pod vedením kňaza Petra Gombitu, známeho z Behov za chudobných do Ríma, Bruselu či Lúrd. Športovci, ktorí priniesli posolstvo mieru, solidarity, súdržnosti a vzájomného porozumenia až do Európskeho parlamentu, sú jednotlivcami so silnými životnými príbehmi. Štafetový beh pre nich znamenal príležitosť na vybudovanie mostov medzi národmi a spolupráce medzi jednotlivými krajinami.
„Bežecký zápas týchto vytrvalcov je rovnocenný s našou spoločnou snahou o budovanie lepšej a pokojnejšej budúcnosti. V dnešnom svete, ktorý je často poznačený rozdeleniami a konfliktmi, je nielen fyzické prekonanie vzdialenosti, ale aj vyjadrenie významu posolstva mieru nesmierne dôležité,“ povedal slovenský europoslanec Ivan Štefanec, ktorý je jedným z tvorcov myšlienky a zároveň aj iniciátorom výstavy v Európskom parlamente, pripomínajúcej 100. výročie najstaršieho európskeho maratónu. Výstava bola pripravená spolu s Branislavom Koniarom, riaditeľom MMM v Košiciach, ktorý ju riadil po obsahovej stránke.
História košického maratónu
Samotná myšlienka zorganizovať 1. košický maratón sa zrodila v hlave Vojtecha Braun Bukovského už v roku 1924. Tento košický športový nadšenec, organizátor a novinár v jednej osobe, sa vybral na olympijské hry do Paríža. Keď sa s nadšením vrátil domov, rozhodol sa zorganizovať maratónsky pretek aj v Košiciach. Dnes je Medzinárodný maratón mieru najstarší v Európe a pripravuje sa na svoj 100. ročník, ktorý sa uskutoční 1. októbra 2023.
Veľkolepá prezentácia v Európskom parlamente
Výstava priniesla pohľady na kľúčové míľniky tohto svetoznámeho maratónu počas búrlivých spoločensko-politických zmien, ktoré postihli náš región za ostatných sto rokov. Návštevníkov previedla históriou, významom a prínosom tohto ikonického podujatia prostredníctvom interaktívnych panelov, vďaka čomu ponúkla strhujúce skúmanie odkazu maratónu a jeho úlohy pri podpore mieru. Výstava bola rozdelená do viacerých tematických sekcií pod názvami Najstarší v Európe, Osem statočných, Hostia z Berlína, Z Košíc až k zlatu, Veľkorysý Leriche, Pochmúrne roky, Maratón slobody, Éra severanov, Posol víťazstva, Umierali zvedavosťou, Tri prvenstvá do Prahy, Zmarené nádeje, Útek z Commonwealthu, Premiéra žien, Rok zásadných zmien, Svetové Košice, Nástup Afriky, Legendy najstaršieho maratónu, Zachránený i ocenený, Odvážna Olena, Posol mieru a Tabuľa víťazov. Každá z nich ponúkla jedinečný pohľad na najstarší maratón v Európe.
Na záver europoslanec Ivan Štefanec dodáva: „Výstava vzdala poctu košickému Medzinárodnému maratónu mieru – maratónu s bohatou históriou, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri udržiavaní pokoja a vzájomného porozumenia medzi národmi. Slovenský maratón je jasným dôkazom sily kolektívneho úsilia a vytrvalosti. Princípov, na ktorých je založená aj naša Európska únia. Táto história podčiarkuje, že keď sa spojíme v snahe o spoločný cieľ, máme potenciál dosiahnuť výnimočné. Jednohlasne si osvojme hodnoty mieru a vzájomného porozumenia, aby sme zachovali odkaz košického maratónu mieru a inšpirovali ním aj ďalšie generácie, zvlášť v tejto ruskou agresiou poznačenej dobe na európskom kontinente.“