Od politických strán očakávajú školské organizácie konkrétne vízie koncepcie, riadenia a financovania školstva. Rovnako žiadajú transparentné a participatívne prijímanie legislatívy, ktoré bude rešpektovať odborné stanoviská a bude v súlade s dlhodobou stratégiou školstva, vzdelávania a jej akčnými plánmi. V programovom vyhlásení vlády chcú tiež garantované dôsledné plnenie zlepšovania kvality školstva na úroveň priemeru Európskej únie. TASR o tom informovali z Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska.
"Zdôrazňujeme, že riadenie školstva v termínovom horizonte volebných období je nezodpovedné a pripomíname, že vzdelávanie pripravuje podmienky na prosperitu a charakter spoločnosti o dvadsať rokov, a preto presadzovanie úzkych predstáv a záujmov je neprípustné," skonštatovali organizácie.
Odmietajú pokračovanie stavu, kde sa strategicky a systémovo neriešia kľúčové problémy, chýbajú dlhodobé a jasné vízie a stratégie v školstve. "Dôsledkom je prehlbovanie zaostávania našich detí v kvalite vzdelávania voči väčšine európskych štátov," podotkli. Nepáči sa im ani nerešpektovanie odborných stanovísk odborníkov. Prekáža im aj absencia kontinuity v odbornom a koncepčnom riadení školstva. Kritizujú tiež prehlbovanie modernizačného dlhu.
Vyhlásenie podpísali predstavitelia Asociácie evanjelických škôl Slovenska, Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií, Asociácie súkromných škôl a školských zariadení, Asociácie stredných odborných škôl Slovenska, Zväzu školských asociácií a združení SR, Združenia katolíckych škôl Slovenska a Združenia základných škôl Slovenska.