Štvrtok 1. 6.
Žaneta
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
31.03.2023 08:00 | Správy
Špeciálny projekt

Po pandémii rastie význam projektu Olympijského odznaku všestrannosti

Z roka na rok stúpa záujem žiakov i škôl o projekt Slovenského olympijského a športového výboru Olympijský odznak všestrannosti (OLOV). Po pandémii ochorenia COVID-19 naberá projekt ešte väčší význam. Návrat detí k pohybu a športu je žiadúca priorita pre každého.

Viacerí učitelia telesnej a športovej výchovy sa počas prebiehajúcich krajských kôl Olympijského odznaku všestrannosti, ktorý podporujú aj exkluzívny partner SOŠV TIPOS a hlavný partner ALLIANZ, zhodli, že snaha detí zapájať sa do pohybových aktivít bola biedna už pred vypuknutím pandémie. Lenivosť či závislosť na počítačoch boli hlavné dôvody, prečo sa mladí ľudia nechceli pravidelne hýbať. Zatvorenie športovísk a telocviční pre COVID-19 tieto problémy ešte znásobili. Deti akoby na pohyb rezignovali. Dnes sa telocvikári aj vďaka OLOV, ktorý s SOŠV spoluorganizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, i ďalším projektom snažia deti vrátiť späť k pohybovým aktivitám.

Otvoriť galériu
Zdroj: SOŠV

Nadčasový projekt

V projekte OLOV majú deti novú motiváciu. Môžu sa „nájsť“ aspoň v jednej z disciplín a ukázať spolužiakom a svojmu okoliu, čo v nich je. Cieľom je podporiť všestranný pohybový rozvoj žiakov, aktivácia detí k pravidelnému športovaniu, motivácia rozvíjať všetky pohybové schopnosti z pohľadu zdravotnej prevencie, identifikácia talentovaných žiakov smerom k ich prípadnej ďalšej športovej výkonnostnej úrovni vo vybranom športe a tiež podpora súťaživosti.

Olympijský odznak všestrannosti je nadčasový projekt. Ponúka dokonalý prehľad o výkonoch športovcov v bodoch i stupeň ohodnotenia jednotlivca a jeho osobnostného rastu, ale aj zdravé zápolenie medzi zdatnými a menej zdatnými deťmi. V projekte OLOV má šancu uspieť každý. Odznaky i rôzne odmeny ešte znásobujú motiváciu bojovať so spolužiakmi či kamarátmi.

Výber disciplín OLOV je navrhnutý tak, aby zahŕňal základné pohybové schopnosti, ktoré tvoria základ športového výkonu (kondičné a koordinačné schopnosti). Pri výbere disciplín organizátori zohľadnili požiadavku, aby sa dali realizovať vo všetkých školách. Batéria cvičení je kompatibilná s disciplínami v rámci Eurofit-u a so Štátnym vzdelávacím programom pre telesnú a športovú výchovu ISCED 2. Disciplíny školského kola projektu sú: skok do diaľky z miesta znožmo, ľah – sed za 30 sekúnd, vytrvalostný člnkový beh, hod s 2 kg plnou loptou vpred, výdrž v zhybe nadhmatom a člnkový beh 10x5m.

Otvoriť galériu
Zdroj: SOŠV

Rekordné počty zapojených žiakov

OLOV je postupová súťaž v rámci Školského športu. Na rozdiel od predošlých rokov sa tentoraz nezapojili iba žiaci 6. ročníka základných škôl, ale celého druhého stupňa základných škôl a príslušných ročníkov osemročných gymnázií. Aj vďaka tomu sa do projektu OLOV v školských kolách zapojilo rekordných 32 806 detí, z nich bolo 17 218 chlapcov a 15 588 dievčat. Podmienky odznaku plnili v 392 školách po celom Slovensku. Najviac sa zapojili školy a žiaci zo Žilinského samosprávneho kraja.

Viac ako 21 percent aktívne zapojených žiakov (6928) splnilo podmienky pre zisk niektorého z odznakov. Zlatý získalo 704, strieborný 2061 a bronzový 4163 detí.

V spolupráci so samosprávnymi krajmi sa v týchto dňoch konajú krajské kolá, z ktorých najlepšie školy postúpia do celoslovenského finále v polovici júna v Šamoríne.

„Chceme sa poďakovať všetkým učiteľom, že v školách podporili projekt Olympijského odznaku všestrannosti a motivovali žiakov k zapojeniu sa. Žiaci sa presvedčili, ako na tom sú z fyzickej stránky, a mohli sa porovnať so svojimi rovesníkmi. O rok budú mať možnosť zistiť, či sa pohybovo zlepšili alebo zhoršili,“ povedala riaditeľka oddelenia olympizmu SOŠV Ivana Motolíková.

Otvoriť galériu
Zdroj: SOŠV

Stúpajúci trend účasti

Z roka na rok počet športujúcich detí a zapojených škôl stúpa. Do pilotného ročníka OLOV v školskom roku 2019/20 sa zapojilo 40 základných škôl, jednotlivé disciplíny plnilo 1828 žiakov (949 chlapcov a 879 dievčat). V oficiálnom prvom ročníku v školskom roku 2020/21 sa počet škôl strojnásobil na 124, počet žiakov bol 2797 (1419 dievčat a 1378 chlapcov).

V školskom roku 2021/22 poslalo zaznamenané výsledky za 6015 žiakov (2949 dievčat a 3066 chlapcov) už 236 základných škôl.

„Sme vďační učiteľom základných škôl a gymnázií, že sa aj v tejto ťažkej dobe venujú žiakom a snažia sa ich viesť k pohybovým aktivitám. Každý jeden zapojený žiak dostal certifikát a v prípade splnenia požadovanej úrovne aj zlatý, strieborný či bronzový odznak,“ uviedol koordinátor projektu Olympijského odznaku všestrannosti Milan Špánik.

Slovenský olympijský a športový výbor pripravuje aj ďalšie aktivity zamerané na podporu športovania a pohybu detí a mládeže. Podporiť ich môžete aj vy venovaním 2 % z vašich daní Nadácii SOŠV. Viac sa dozviete TU.

Otvoriť galériu
Zdroj: SOŠV

Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Foto
Žiadaný bek pokračuje na Spiši: Extraligisti si vymenili útočníkov
Daniela a Branislav Zahradník
Obrovská radosť v rodine Záhradníkovcov: Veľkolepá oslava, no ten dôvod? Neuveriteľné!
Foto
Úspechy zbieral aj po boku Jágra: Hviezdny útočník († 46) zomrel priamo na štadióne
Miloval svoju prácu. Hovoril, že vďaka nej je majiteľom šťastia.
Polnišová zverejnila dojemné video s Heribanom († 43): Zábery zo zákulisia, ktoré ste nevideli
Udržateľný spôsob mnohí neocenili.
Foto
Žena má toaletný papier iba pre návštevu: Ľudia sú znechutení z toho, čo používa
Prírodný úkaz, ktorý sa len tak nevidí: Namiesto vĺn mora sa vyplavovali kusy ľadu
Úkaz, aký hocikde nezazriete: Sledujte, čo vyplavilo more na breh!
Pokiaľ športovec vládze, zápasenia sa nevzdá.
FotoVáš Tip
Végh opäť na rybačke, z jeho nových trofejí sa vám zatočí hlava: Dva a pol metrová ozruta vystrašila aj Cibulkovú!
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala sudcov všeobecných súdov.
Foto
Máme 18 nových sudcov: Prezidentka rozdala dekréty týmto osobnostiam!
Lucia Barmošová je stálicou v spravodajskej relácii.
Veľké prekvapenie vo večerných správach: Túto moderátorku diváci na obrazovkách nevideli už mesiace
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Znepokojivé, čo sa deje v Rusku: Mlčanie zahraničia pobúrilo Kremeľ
Bryan Johnson sa snaží zvrátiť svoj biologický vek
Foto
Tajomstvo večnej mladosti odhalené? Miliardár sa snaží zvrátiť svoj vek: Použil na to aj krv vlastného syna!
Známe tváre si na detstvo spomínajú s úsmevom.
Foto
Na MDD si celebrity zaspomínali na detstvo: Voštinárova plastika, Belohorcovej útek a nezbedná Haydu