Piatok 27. 1.
Bohuš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.01.2023 19:31 | Správy | Domáce správy

Štát podáva pomocnú ruku samosprávam: Budú môcť požiadať o pomoc! Niekoho nový systém obíde

Štát vykryje samosprávam drahé energie podobne ako firmám, ktorým nereguluje cenu energií regulačný úrad. Minister hospodárstva Karel Hirman informoval na stretnutí zástupcov združenia samosprávnych krajov SK8, že aj pre samosprávy platí ešte v minulom roku dohodnutá úroveň stropu.

Dohodnutá úroveň stropu je vo výške 199 eur za megawatthodinu pre elektrickú energiu a 99 eur za megawatthodinu pre zemný plyn, pričom bude kompenzovaných 80 % oprávnených nákladov nad túto úroveň.

Systém kompenzácií pre samosprávy bude teda podobný ako pre subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť, ktorý bol ministerstvom spustený v decembri 2022. „To znamená, že kompenzácie za fakturované dodávky elektriny a plynu sa začnú uhrádzať za rovnakých podmienok, ako v tejto výzve od februára 2023, a to spätne za január. Za takýchto podmienok a takouto formou bude zatiaľ kompenzované obdobie prvého kvartálu 2023,“ uviedla hovorkyňa ministra Mária Pavlusík.

Zástupcovia SK8 taktiež upozornili na problém s cenami za dodávky tepla zo systému centrálneho zásobovania tepla (CZT) pre organizácie v pôsobnosti vyšších územných celkov, osobitne pre domovy sociálnych služieb. Minister Hirman však konštatoval, že zatiaľ nedostal finančné zdroje aj na pokrytie kompenzácií dodávok tepla pre týchto odberateľov.

Medzi aktuálne problémy, ktorým samosprávy čelia v oblasti energií, patrí úhrada preddavkových faktúr za energie, ktorých výška sa medziročne zvýšila niekoľkonásobne. „Hrozí, že pri súčasných cenách médií sa pomoc v podobe stanovenia cenových stropov môže minúť účinku, keďže médium bude obchodované pod hranicu stropu," upozornilo v tlačovej správe združenie SK8. Odberatelia podľa samosprávnych krajov napriek tomu zaplatia vyššie ceny pre značné zvýšenie poplatkov za distribúciu, napríklad tarify za straty z 6,20 eura/MWh na 52 eur/MWh, na ktoré sa schéma pomoci nevzťahuje.

Subjekty spadajúce pod samosprávu a štátnu správu, ako napríklad domovy mládeže, študentské domovy alebo zariadenia sociálnych služieb, podľa združenia SK8 neboli zaradené do aktuálnej schémy pomoci týkajúcej sa dodávky tepla cez systém centrálneho zásobovania. Zástupcovia združenia SK 8 žiadali, aby sa aj pri teple uplatňovali rovnaké kompenzačné mechanizmy pre župné organizácie, ako tomu je už v prípade domácností. V opačnom prípade budú samosprávy nútené premietnuť zvýšené ceny energií do zvýšenia poplatkov klientov zariadení sociálnych služieb či študentov ubytovaných v internátoch.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Sagan nezaprel svoj humor: Novinárka mala stiahnuté hrdlo, Peťova reakcia ale nemala chybu
Foto
Koncert Margitu na počesť Zagorovej († 75): Desivé, čo sa na pódiu odohralo! Spevák mal veľké šťastie
Scholz o historickej zodpovednosti Nemecka za holokaust: Nezabudli sme, tvrdí kancelár
Veľké plány partnerky amerického boháča: Toto môže Bezos svojej drahej len závidieť!
Takú extrémnu kampaň pred prezidentskými voľbami si Česi snáď nepamätajú: Prehnal to Babiš?
Škandál v manželstve Dominiky Mirgovej: Jej muž sa po nevere vyparil! Hryzie ho svedomie?
Experti z Oxfordskej univerzity: Toto môže vyhubiť ľudstvo! Odborníci prezradili, kedy k tomu môže prísť
Britské ministerstvo obrany o vojne na Ukrajine: Moskva môže o postupe svojich vojakov na Ukrajine šíriť dezinformácie
Divoký živel bral majetok i životy: V exotickom raji zomrelo 16 ľudí
Vodiči v Bratislave, spozornite: Na tomto mieste znížili maximálnu povolenú rýchlosť
Máme sa obávať?! Vírusová nálož covidu v odpadových vodách stúpla v týchto 3 krajoch
Predstaviteľ EÚ Sannino: Rusko vojnu posúva na inú úroveň! Aký vývoj očakáva?