Sobota 12. 6.
Zlatko
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.03.2014 00:00 | Správy | Domáce správy

Každý tretí Slovák do 25 rokov nemá prácu: Čo zvýši šancu uplatniť sa na trhu práce?

S nezamestnanosťou mladých sa Slovensko nemá čím chváliť, patríme k tým najhorším.

Nový Čas vám poradí, ako zvýšiť svoju šancu pri hľadaní práce aj v takýchto ťažkých časoch. Tí, čo ešte študujú, by mali zvážiť stáž u niektorého zamestnávateľa. Evidovaní nezamestnaní by sa mali na úrade práce spýtať na možnosti absolventskej praxe.

Slovensko patrí v EÚ ku krajinám s najvyššou nezamestnanosťou mladých. „Na Slovensku bol v januári tohto roka bez práce zhruba každý tretí mladý človek vo veku do 25 rokov,“ upozornila analytička Poštovej banky Jana Glasová. Ako doplnila, sú štáty, kde je podiel mladých bez práce ešte vyšší. Tí, čo už školu absolvovali a nedarí sa im nájsť si prácu, môžu pomôcť na úrade práce.

„Absolventská prax je jeden z nástrojov aktívnych opatrení na trhu práce zameraný na zvýšenie zamestnanosti absolventov škôl, ktorí sú v evidencii uchádzačov o zamestnanie na príslušnom úrade práce,“ uviedla Veronika Černá z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Po splnení podmienok, môžu takto nielen získať skúsenosti, ale si aj zarobiť nejaké peniaze. Zamestnávateľ si ich môže nechať aj po skončení praxe.

Pre študentov je tu možnosť získať skúsenosti už počas školy. Niektorí zamestnávatelia umožňujú stáže pre študentov. „Každému študentovi, ktorý má pred sebou posledný ročník, odporúčame, aby sa zaujímal o prax či čiastočné úväzky vo svojom či príbuznom odbore,“ odporúčal Martin Malo zo spoločnosti Trenkwalder.

 

 

 

Projekt rezortu školstva

Už viac ako 150 ponúk na dlhodobé praxe ponúkli firmy vysokoškolákom v rámci národného projektu Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti. Cieľom projektu je posilniť systémové prepojenie vysokých škôl s podnikovou sférou tak, aby absolventi vysokých škôl mohli nadobudnuté kompetencie využiť v podnikovej praxi. Súčasťou projektu je tiež cielené vytváranie pevného vzťahu medzi študentmi a zamestnávateľmi počas vysokoškolského štúdia. Aktivity projektu sa uskutočňujú v Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Stáž u zamestnávateľa

V banke každý rok ponúkame možnosť absolvovať odbornú stáž 12 až 15 študentom posledného ročníka vysokých škôl. Výberu stážistov venujeme veľkú pozornosť. Kandidáti absolvujú skupinové výberové konanie (tzv. assessment centrum), kde môžu ukázať svoje odborné aj komunikačné zručnosti a vedomosti. Následne ich čaká pohovor s HR partnerom a budúcim mentorom. Pre tých najúspešnejších máme pripravený 12-mesačný program. Počas neho majú možnosť získavať pod dohľadom mentorov odborné poznatky, praktické skúsenosti a pracovné návyky. Navyše, v rámci programu môžu absolvovať rozvojové aktivity zamerané na komunikačné, prezentačné či manažérske zručnosti, odborné workshopy a individuálne konzultácie. To, čo sa počas roka naučia, môžu ukázať v záverečnej prezentácii. Tým najlepším ponúkneme trvalý pracovný pomer. Počas posledných štyroch rokov sme zamestnali až 23 talentovaných stážistov.

Aktívni študenti sa ľahšie zamestnajúPrax je v súčasnosti veľmi zásadná. Vzdelanie je dôležité pre rýchlejší postup a väčšie možnosti v budúcnosti, ale prax znamená rýchlejší štart na dosiahnutie kariérnych cieľov. Študentské časy pohody sú síce fajn, ale naozaj platí - kto nelení, tomu sa zelení. Ak je niekto bez práce a má možnosť využiť absolventskú prax v odbore, mal by po šanci bez váhania skočiť.

Absolventská prax

  • Vykonáva sa na základe dohody medzi absolventom školy a úradom práce. Ak máte o ňu záujem, pýtajte sa na úrade práce.

 

Podmienky:

  • vek do 26 rokov
  • ukončenie dennej formy štúdia pred menej ako dvoma rokmi
  • pred zaradením do evidencie absolvent nemal pravidelne platené zamestnanie
  • evidencia na úrade práce najmenej jeden mesiac

 

Vykonávanie:

  • u zamestnávateľa najmenej 3 a najviac 6 mesiacov, bez možnosti jej predĺženia a opakovaného vykonávania
  • v rozsahu 20 hodín týždenne
  • absolvent dostáva 65 % sumy životného minima, čo je 128,76 €/mesiac

Absolventi škôl, prax a zamestnanie

Bez podpory
Absolvent školy nemá nárok na dávku v nezamestnanosti, pretože za neho počas školy nebolo platené príslušné poistenie.

27% ľudí po skončení vysokej školyuviedlo, že neabsolvovalo žiadnu prax ani brigádu.

10 205 mladých ľudí ukončilo v minulom roku prostredníctvom úradov práce absolventskú prax, v roku 2012 ich však bolo už viac ako 14-tisíc.

842 € je mzda,ktorú očakávajú podľa portálu platy.sk mladí po skončení vysokej školy. Ľudia s praxou očakávajú viac ako 1 000 €.

23,3% je podiel nezamestnanýchdo 25 rokov v rámci EÚ, na Slovensku je to až 32,3 %.

1/5 ponúk na portáli profesia.skje určená aj pre absolventov škôl.

 

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Mali tam hrať aj Slováci: Bilbao dostane od UEFA odškodné aj možnosť usporiadať finále Európskej ligy
Fantastické správy: Pozrite, koľko v Česku evidujú nových prípadov COVID-19
Foto
Markíze diváci poriadne naložili kvôli obľúbenej šou: Rázne rozhodnutie po nenávistných komentároch
Foto
Slovenská reprezentácia v prognózach našich majstrov Európy 76: Ako im veria legendy?
Podľa Djokoviča jeden z jeho TOP 3 zápasov: Nadal hľadal príčiny v únave
Foto
Odvážna tínedžerka nakrútila vraždu Georgea Floyda: Získala výnimočné ocenenie
Vedecký svet smúti: Zomrel držiteľ Nobelovej ceny za chémiu Ei-iči Negiši
Aktualizované
Koronavírus je na ústupe: Pribudol nízky počet nových prípadov a tisíce zaočkovaných!
Foto
Sklovská nahovorila na skrášľovacie zákroky aj manžela: Čo si dali vylepšiť!
Foto
Rekonštrukcia Spišského hradu je na spadnutie: Jednu z našich najvýznamnejších pamiatok obnovia za milióny
Manželka Róberta Maka Zuzka prezradila, aký je život s profi futbalistom: Pôjde fandiť na majstrovstvá Európy?
Minister Branislav Gröhling predstavil smelý plán: Novinky na slovenských školách