Pondelok 6. 2.
Dorota
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.12.2022 00:02 | Nové Časy | Čas Vianoc

Viete, kto napísal najznámejšiu vianočnú pieseň?

Pred 230 rokmi sa narodil katolícky kňaz Joseph Mohr, autor textu Tichej noci.

Jedna z najznámejších vianočných piesní Tichá noc, svätá noc vznikla pred viac ako 200 rokmi. Od narodenia autora jej textu, rakúskeho katolíckeho kňaza Josepha Mohra, uplynulo v nedeľu 11. decembra 230 rokov.

Joseph Mohr sa narodil 11. decembra 1792 v Salzburgu v chudobných pomeroch ako druhé dieťa Anny Schoiberovej. Živila sa pletením a predávaním svetrov a spolu s deťmi žila v jednej domácnosti so svojou matkou. Budúcnosť autora textu Tichej noci ovplyvnil kňaz Johann Nepomuk Hiernle, ktorý si všimol študijné schopnosti dospievajúceho Mohra. Zafinancoval mu gymnaziálne štúdiá, počas ktorých sa mladík venoval aj hre na husliach a spevu.

Ako rímskokatolícky kňaz, v pozícii vikára – zastupujúceho duchovného, pôsobil v dedine Mariapfarr a neskôr Oberndorfe, kde aj vznikla a prvýkrát sa odohrala Tichá noc, svätá noc. Tá vznikla celkom náhodou. V kostole sv. Mikuláša v Oberndorfe sa stala v roku 1818 totiž veľká nepríjemnosť – myši prehrýzli mechy organu.

Mohr to zistil 23. decembra a o deň neskôr 24. decembra mala byť vianočná omša, ktorá sa nedala odslúžiť bez hudby. Rozhodol sa, že situáciu by mohla zachrániť slávnostná pieseň, ktorá by sa dala zaspievať bez hudobného sprievodu. Využil text, ktorý napísal údajne ešte v Mariapfarre a o hudbu požiadal priateľa, učiteľa hudby a organistu Franza Xavera Grubera. Ten za krátky čas skomponoval melódiu, ktorá prežila už viac ako 200 rokov. Autor textu slávnej vianočnej piesne zomrel 4. decembra 1848 vo Wagraine vo veku 56 rokov.

Otvoriť galériu
Zdroj: Adobe Stock

Pruský kráľ Friedrich Wilhelm IV. pieseň Tichá noc, svätá noc počul na Štedrý deň roku 1853 a bol nadšený. Dvornému koncertmajstrovi nariadil nájsť autorov. Úloha to však nebola ľahká. Mohr a Gruber boli totiž obyčajní, bezvýznamní ľudia. Navyše Mohr už bol po smrti. Skladateľa Grubera neúspešne hľadali celý rok a možno by ho ani nikdy nenašli, nebyť náhody.

V roku 1854 salzburský zbor pripravoval vianočný program, v ktorom nechýbala pieseň Tichá noc, svätá noc. Jeden z členov zboru, mladík Felix Gruber, ju však spieval nie celkom tak, ako to vyžadoval zbormajster. Keď mu udelil pokarhanie, Felix namietal, že pieseň spieva, ako ho to naučil jeho otec a ten vie najlepšie, ako správne spievať piesne, ktoré sám skomponoval. Šéf zboru dobre poznal dvorného koncertmajstra a poznal aj príkaz Friedricha Wilhelma IV.

Vďaka tomu zvyšok života prežil Franz Gruber ako slávny človek. V chráme sv. Mikuláša v Oberndorfe visí plaketa s nápisom: „Učiteľ Franz Gruber tu 24. decembra 1818 napísal melódiu piesne Tichá noc, svätá noc a vikár Joseph Mohr zložil jej slová.“

Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Nemá to konca-kraja: Počet obetí zemetrasenia v Turecku stále stúpa! Prekročil hranicu 2-tisíc
Čína sa priznala k balónu zostrelenému Spojenými štátmi: Teraz sa nad Latinskou Amerikou zjavil ďalší!
Trapas na Grammy: Moderátor si kopol do Harryho! Ponížený princ bol na smiech všetkým celebritám
Slovensko vysiela pomoc do zemetrasením zničeného Turecka: Mikulec prezradil podrobnosti
Foto
Trnavskí policajti mali plné ruky práce: Vodiči úplne na mol brali, čo im stálo v ceste!
Foto
Zomrel bývalý československý predseda vlády a prominentný komunista: Mal takmer sto rokov
Foto
Boj o život pod zrúcaninami hradu: Muž náhle skolaboval, oživovali ho leteckí záchranári
Foto
Kedysi rozkošnú Olsenku by ste dnes ani nespoznali: Aha, ako sa zmenila hviezda detských trhákov!
Suchý február vyzýva k dočasnej abstinencii: Dokážete sa vzdať alkoholu na jeden celý mesiac?
Čaputová je rada, že Slovensko vyšle do Turecka hasičov a záchranárov: Dojemný odkaz prezidentky
Podivný lietajúci objekt sa zjavil nad ďalšou krajinou: Znamenajú balóny hrozbu?
Pellegrini zostra: Nám sa Matovič Ilavou vyhrážať nebude! Exministra si poriadne podal