Pondelok 28. 11.
Henrieta
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
04.10.2022 19:00 | Tip od Vás | Slovensko
Váš Tip

Na Slovensku je takmer 200 druhov živočíchov kriticky ohrozených: Ako je na tom Európa? Týmto zvieratám hrozí vyhynutie

Na Slovensku je chránených vyše 800 druhov voľne žijúcich živočíchov. Z toho takmer 200 druhov patrí medzi kriticky ohrozené. Informovala o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR v súvislosti so Svetovým dňom zvierat, ktorý pripadá na 4. októbra.

Jeho cieľom je upozorniť na kritickú situáciu ohrozených druhov živočíchov. Z voľne žijúcich zvierat je takmer 230 druhov európskeho významu, ktoré sú osobitne chránené v celej Európskej únii. Týmto druhom hrozí vyhynutie alebo sú v blízkej budúcnosti ohrozené. "Červený zoznam cicavcov na Slovensku obsahuje celkom 68 druhov vrátane dvoch vyhynutých, a to plch záhradný a norok európsky. V kategórii kriticky ohrozené je zaradený netopier sťahovavý a kamzík vrchovský tatranský," priblížili ochranári. Doplnili, že medzi ohrozené druhy cicavcov patrí napríklad los mokraďový, rys ostrovid, svišť vrchovský, ale aj syseľ pasienkový.

Červený zoznam vtákov Slovenska obsahuje podľa ŠOP 121 druhov, z ktorých sedem patrí do kategórie kriticky ohrozené druhy. Patrí tam napríklad drop veľký, sokol rároh, skaliar pestrý či strakoš červenohlavý. "Úpravy vodných tokov, výstavba priehrad, ale aj nadmerný rybolov zapríčinili, že do červeného zoznamu na našom území bolo zaradených až 45 druhov rýb a štyri druhy mihúľ," poukázali ochranári. Medzi kriticky ohrozené druhy na Slovensku patrí aj 73 druhov pavúkov, 23 blanokrídlovcov, 21 druhov motýľov či 15 chrobákov.

"Pokračujúca strata druhov, biotopov a celých ekosystémov ohrozuje existenciu života na Zemi vrátane nás ľudí. Svetový deň zvierat uznáva jedinečný vzťah ľudstva k živočíšnej ríši a prostredníctvom neho máme príležitosť zamyslieť sa nad potrebou ochrany prírody okolo nás," skonštatovala ŠOP.

Zároveň poukazuje, že na svete existuje osem miliónov živočíšnych a rastlinných druhov. Miliónu z nich hrozí vyhynutie. Dôvodom je najmä strata a degradácia biotopov, znečistenie, zmena klímy či invázne nepôvodné druhy. Biodiverzita je podľa ochranárov kľúčová pre zachovanie zdravých ekosystémov a ľudského života.

Medzinárodná únia na ochranu prírody (IUCN) vypracovala európsky červený zoznam ohrozených druhov, podľa ktorého hrozí vyhynutie najmenej 1677 z 15.060 európskych druhov. Spomedzi nich sú najohrozenejšie slimáky, lastúrniky a ryby. Medzi najohrozenejšie európske cicavce v súčasnosti patrí líška polárna, norok európsky, tuleň mníšsky, veľryba čierna a medveď ľadový. Jednému z desiatich druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie, uviedla ŠOP.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Šedý zákal je najčastejšou príčinou slepoty: Aké sú príčiny vzniku, ako sa prejavuje a ako sa chrániť?
Toto sa len tak nevidí: Vypočul si hymnu, vyfotil sa a potom sa nechal vystriedať
Foto
Majeskému prerastá babinec doma cez hlavu: Únik od svojich lások! Kde sa herec uchyľuje?
Vodiči sa zdržia v hlavnom meste aj pri vjazde do Bratislavy: Dopravu komplikuje aj nehoda
Veľká pomoc pre Ukrajinu od našich susedov: Milióny korún putujú tam, kde ich je treba snáď najviac
Hrozí zdravotníctvu naďalej kolaps? Slová, ktoré nechcel počuť žiaden pacient! Toto bude veľkým problémom
V najväčšom meste Číny to vrie: Zbitý novinár, zadržaní demonštranti a polícia je skúpa na slovo
Šafránkovej († 68) a Abrhámovmu († 82) synovi sa narodila dcéra! Piateho vnúčaťa sa nedožili, dostala netradičné meno
Slováci si na chodníkoch a cestách musia dávať pozor: Kde platí výstraha pred poľadovicou?
Veľké štrajky v Belgicku: To, čo plánujú zamestnanci, krajinu úplne ochromí
Politické dusno už aj v kozme: Znepokojivé slová veliteľky vesmírnych síl USA
Foto
Zosuv pôdy pochoval 7 ľudí: Medzi obeťami sú deti, novorodenec i turista