Streda 8. 2.
Zoja
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.09.2022 12:10 | Správy | Domáce správy

Envirorezort odpovedá na problém s medveďmi: Na území s väčším výskytom zvyšuje kontroly, a to nie je všetko

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) podáva riešenia pri problematike s medveďmi. Spočíva vo zvýšenej kontrole území s výskytom medveďa hnedého vrátane Podpoľania, taktiež navýšením finančnej podpory obciam na vybudovanie, alebo dobudovanie kontajnerových stojísk a preventívnych opatrení proti vzniku škôd spôsobených medveďom hnedým.

K riešeniam patrí aj rozšírenie činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR. MŽP SR odmieta tvrdenia, že riešením je regulačný lov, a rovnako aj „štvavú kampaň" extrémistických skupín pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami. Envirorezort o tom informoval v tlačovej správe.

Zásahový tím bol od apríla tohto roku 129-krát na Podpoľaní. Vykonal 65 výjazdov na základe podnetov občanov a 64 hliadkových činností, tie spočívali v plašení, inštalovaní odchytových zariadení, opakovaných návštev lokalít s nahláseným výskytom medveďa a vyraďovaním z populácie každého problémového jedinca, ktorý stratil plachosť pred ľuďmi, čím ohrozoval obyvateľov. Takto vyradili dvoch problémových medveďov v lokalitách Iviny a Kalinovec, ktoré stratili plachosť pred ľuďmi.

Samosprávy mohli od 16. augusta v rámci Environmentálneho fondu predkladať žiadosti na realizáciu prevencie proti vzniku škôd spôsobených medveďom hnedým. Envirofond zatiaľ eviduje šesť žiadostí za viac ako 560-tisíc eur z Prešovského, Žilinského a Banskobystrického kraja a vykonal formálnu kontrolu správnosti a úplnosti údajov.

MŽP SR otvára aj podporu na pomoc obciam, ktoré sa nachádzajú na území s výskytom medveďa hnedého. Obce budú môcť získať financie na zabezpečenie stojísk s odpadom. Štátna ochrana prírody SR spolu s odborom riadenia národných parkov MŽP a Správou TANAP-u podali projekt na zabezpečenie stojísk s odpadom v okrese Poprad z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Štátna ochrana prírody SR ponúkla spoluprácu samosprávam a poľovníckym združeniam. Cieľom bolo identifikovať a vyradiť problémových jedincov medveďa hnedého pod dohľadom zásahového tímu.

Rezort vytvoril pracovnú skupinu pre problematiku medveďa hnedého, súčasťou sú odborníci z ochrany prírody, lesníctva, poľnohospodárstva, zástupcovia samosprávy a delegovaní zástupcovia spomenutého výboru. Prezentovali sa predbežné výsledky DNA analýzy Karlovej univerzity. Zistilo sa, že nedochádza k výrazným zmenám vo veľkosti populácie medveďa hnedého. Odhadovaná početnosť západokarpatskej populácie medveďa hnedého je 1 056 jedincov. Na základe finálnych výsledkov genetického výskumu MŽP pripraví aktualizáciu Programu starostlivosti o medveďa hnedého.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Slováci si zmerali sily s Nemeckom: O osude dramatického zápasu rozhodli nájazdy
Na prvý pohľad krásny pár, no nie je všetko tak, ako sa zdá: Dvojica skrýva šokujúcu minulosť!
Zelenskyj žiadal britského premiéra o stíhačky, má to však háčik: Sunak odhalil nečakané fakty
Foto
Madonna na Grammy šokovala vizážou, teraz posiela zúrivý odkaz: Mrchy, klaňajte sa mi!
Vďaka transplantácii vlasov prišli vedci na niečo prelomové: V čom môžu pomôcť vlasové cibuľky?
Zelenskyj sa v Bruseli stretne s lídrami štátov EÚ: Chce žiadať o viac zbraní
Britský premiér privítal Zelenského vo svojom byte: Sunak mu daroval niečo nezvyčajné
Foto
Nové poštové známky s podobizňou Karola III.: Ich dizajn vás prekvapí! Vyžiadal si to samotný kráľ
Hrozivá tragédia: Do jaslí narazil autobus, dve deti zomreli
Nemecký minister obrany o dodávke tankov: Prezradil, kedy môžu doraziť na Ukrajinu
Slovensko čelí vážnemu problému: Vláda je pod tlakom, ako si chce poradiť bez zdravotných sestier?
Je káva jediné, čo vás dokáže udržať bdelým? Čarovným nápojom svojmu telu ale vôbec nepomáhate!