Pondelok 5. 12.
Oto
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
Foto

Riaditeľ Rudných baní o postupe záchranárskych prác na Gemeri: Pomaly sa do rieky Slaná vracia život

Rieka ožíva, ale optimizmus treba krotiť. Slaná je na Gemeri menej červenou, čo však neplatí o brehoch a znečistených usadeninách na dne toku.

Prvé výsledky prišli prakticky do pár dní. "V súčasnosti sfarbenie ustúpilo a je pozorovateľné približne 10 kilometrov od výtoku banských vôd, čo je výrazné zlepšenie oproti situácii z marca. Vtedy hrozilo, že znečistenie presiahne štátne hranice s Maďarskom. Vykonané opatrenia boli od začiatku veľmi efektívne, avšak po krátkom čase sa na jednej z novovybudovaných hrádzí v bani v Nižnej Slanej objavil priesak a časť vôd začala opäť tiecť nežiadúcim smerom. Tento priesak sa nám nedávno podarilo odstrániť, čo pozitívne vplýva na súčasný stav v rieke Slaná," priblížil riaditeľ.

Momentálne prebiehajú analýzy vôd a projekčná činnosť na vyriešenie situácie. "Predpokladám, že analýzy budú prekvapivo pozitívne, keďže obsah rozpustených látok poklesol v jednom bode až o 95%. Verím, že pokles rozpustených látok bude postupovať v nastolenom trende, aj keď nízky stav vody v rieke a pretrvávajúce sucho situácii v rieke nepomáha. Čoskoro by sme chceli uskutočniť čerpaciu skúšku v jednom z banských diel, ktorá by nám mohla poskytnúť ďalšie informácie o prúdení podzemných vôd a o ich chemicko-fyzikálnych vlastnostiach. Zároveň by aspoň dočasne mohla zlepšiť situáciu na výtoku a v konečnom dôsledku aj v rieke Slaná. Realizácia bude závisieť od získania povolenia, ktoré musí vydať okresný úrad životného prostredia," povedal Žitňan.

Keďže zabezpečenie neustáleho čistenia vôd nie je v silách Rudných baní, s návrhom riešenia prečisťovania vôd musia prísť kompetentné odborné inštitúcie, ktoré majú potrebné skúsenosti a vedecké zázemie. Ich úlohou bude zvoliť v čo najkratšom čase vhodnú technológiu na čistenie silne mineralizovaných vôd, aby nezaťažovali životné prostredie.

Výsledky meraní

Rozbory banskej vody vytekajúcej do rieky so špeciálnym röntgenovým fluorescenčným analyzátorom priamo na problémovom mieste ešte v júli potvrdili, že hladina železa bola 767 mg/l, čo je pri limite 4 mg/l pre odpadové vody z ťažby a spracovania rúd až 191-násobné prekročenie. Hladina arzénu predstavovala 4-násobné prekročenie. Odborníci taktiež namerali vysoké hodnoty síranového aniónu a mangánu.


‹  1 2
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas, koz

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Veľkolepá oslava narodenín Britney Spears: Budete závidieť, ako ju prekvapil jej pozorný manžel
Foto
Námestia svetových metropol zdobia žiarivé ihličnany: Toto sú najkrajšie vianočné stromčeky sveta!
V ruskom meste došlo k mohutnej explózii: Šesť ľudí usmrtila, deväť je zranených
Naliehavá výzva Zelenského na obyvateľstvo: Vydržať túto zimu znamená vydržať všetko!
Na Malte vyšli do ulíc tisíce ľudí: Potraty sú pre nich neprijateľné, uvoľnenie zákonov odsudzujú
Kto bol sv. Mikuláš a prečo nosí deťom darčeky?
PR článok
Lahodné pitie pre fajnšmekrov
PR článok
Najkrajšie Vianoce pre náhradné rodiny
Najslávnejšie vianočné stromčeky sveta. Poznáte ich?
Štrajky železničiarov budú aj naďalej pokračovať: Britské odbory sa nedohodli
Holanďania oslavovali postup od príchodu do hotela: Video je hitom internetu!
Sú čudné a krajné! Donald Trump čelil za svoje odvážne vyjadrenia ostrej kritike