Nedeľa 26. 3.
Emanuel
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
30.06.2022 13:49 | Správy | Európa

Opatrenia EÚ na pomoc ukrajinským žiakom

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára utieklo do Európskej únie vyše 6,5 milióna Ukrajincov. Väčšina z nich sú matky s deťmi v školskom veku, ktoré museli zanechať blízkych ľudí, majetok a zabehané životy.

Ako bezprostredný sused a spojenec Ukrajiny si uvedomujeme, že je to v prvom rade Európska únia, ktorá jej má pomôcť. Od úplného začiatku krízy je našou prioritou zabezpečiť, aby sa ukrajinské deti a rodiny cítili v EÚ ako medzi svojimi.

Aj preto milióny dobrovoľníkov už od prvého dňa otvorili svoje príbytky ako znak solidarity. Jej najlepším príkladom je historicky prvá aktivácia smernice EÚ o dočasnej ochrane – nástroja, na základe ktorého môžeme udeliť okamžitý štatút chránenej osoby miliónom utečencov v tejto vojne.

Súčasťou tohto štatútu je právo na vzdelanie: všetci utečenci z Ukrajiny vo veku do 18 rokov s nárokom na dočasnú ochranu majú právo na vzdelávanie a odbornú prípravu vo vzdelávacích systémoch EÚ, a to počnúc vzdelávaním v ranom detstve, cez základnú a strednú školu až po počiatočné odborné vzdelávanie a prípravu.

Uviesť veľké množstvo detí v takom krátkom čase do nášho vzdelávacieho systému bolo našou spoločnou zodpovednosťou. Podarilo sa nám zabezpečiť nekomplikovaný a ústretový proces pre všetkých žiakov a učiteľov. V neposlednom rade preto, lebo vieme, aká dôležitá je každodenná rutina a priamy kontakt s inými deťmi. Predovšetkým traumatizované deti musia mať príležitosť zúčastňovať sa na vzdelávacom procese spolu so svojimi rovesníkmi a s podporou v podobe primeraných vyučovacích stratégií.

Z tohto hľadiska sme stáli pred dvojakou neľahkou výzvou: vo väčšine prípadov sa deti musia naučiť jazyk hostiteľskej krajiny, aby sa mohli zapojiť do bežného vyučovacieho procesu. Zároveň im však chceme umožniť uchovať si vlastný jazyk a vlastnú živú kultúru.

Veľmi dobre si uvedomujeme potrebu ukrajinských detí a mládeže naďalej postupovať podľa ukrajinských osnov a nestratiť kontakt s ukrajinským učivom a jazykom. Uľahčí im to návrat na Ukrajinu a pokračovať vo vzdelávaní tam, keď to bude bezpečné. Ukrajinská mládež je budúcnosťou Ukrajiny.

Príchod ukrajinských utečencov do európskych škôl a univerzít je zároveň jedinečnou príležitosťou podeliť sa s nimi o náš európsky spôsob života a pripraviť ich na európsku etapu ich života.

Neodmysliteľnou súčasťou všetkého nášho úsilia je vynikajúca spolupráca s našimi ukrajinskými partnermi. Tam, kde to bolo možné, Ukrajina obnovila školské vzdelávanie

14. marca v podobe dištančného vzdelávania. Digitálne vzdelávanie a dištančné vzdelávanie sú pre ukrajinské deti krátko- až strednodobým riešením, pretože im poskytujú záruku pokračovať v danom stupni vzdelávania. V spolupráci s ukrajinským ministerstvom školstva sme preto zabezpečili, aby ukrajinské učebné pomôcky boli k dispozícii aj pre žiakov v EÚ.

Medzi ukrajinskými utečencami je aj mnoho učiteľov a na ich prijatie do zamestnania existuje mnoho zjednodušených mechanizmov. Dialóg s ukrajinskými orgánmi umožňuje členským štátom overovať dokumenty o dosiahnutom vzdelaní v oficiálnych databázach, keďže mnohé krajiny zrušili administratívne prekážky pre nástup do zamestnania a uznávanie predchádzajúcich kvalifikácií.

Či už ide o učiteľov z EÚ alebo z Ukrajiny, Komisia poskytuje všetkým ako podporu pri ich každodennej práci bezplatné zdroje a informácie na svojej online platforme pre školské vzdelávanie a odbornú prípravu – School Education Gateway. Okrem toho špecializované diskusné skupiny poskytujú partnerskú podporu učiteľom a žiakom na Ukrajine a v susedných krajinách – vyše 3 000 ukrajinských učiteľov sa zúčastňuje na programe eTwinning.

Ďalej Európska komisia mobilizuje finančné prostriedky EÚ na podporu členských štátov prijímajúcich a integrujúcich utečencov z Ukrajiny.

Zahŕňa to program Erasmus, ktorý je programom Komisie na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. Z neho plynie pomoc ukrajinským študentom v zahraničí upravená podľa ich potrieb.

Všetko toto spoločné úsilie Európskej komisie a členských štátov EÚ má jeden a ten istý cieľ: zabezpečiť kontinuitu vzdelávania všetkým žiakom, či už sú v EÚ alebo zostali na Ukrajine. A takisto pomôcť učiteľom v celej EÚ toto vzdelanie sprostredkúvať za čo najlepších podmienok. S blížiacim sa koncom školského roka môžeme s istotou povedať, že sme pripravení na jeseň a že naše školy budú aj naďalej bezpečným útočiskom pre všetkých žiakov, tak pre utečencov, ako aj pre obyvateľov EÚ.

Každá vojna je vojnou proti deťom. Ukrajina môže počítať s Európskou úniou, pokiaľ ide o podporu a ochranu jej hrdého národa. Ukrajina a Európska únia bránia rovnaký spôsob života, rovnaký model spoločnosti a rovnaké hodnoty a zásady. A naša solidarita je nosným pilierom nášho partnerstva – teraz aj v budúcnosti.

Autori článku sú Margaritis Schinas, podpredseda Európskej komisie pre podporu európskeho spôsobu života a Marija Gabrielová, komisárka EÚ pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež.

Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk

Gwyneth sa zúčastnila ďalšieho súdneho pojednávania.
Foto
Gwyneth Paltrow sa súdi s mužom, ktorého mala zraziť na lyžiach: Z jej slov padla sánka celej súdnej sieni
Aktualizované
Sudca urobil zásadné rozhodnutie: Bývalý a súčasný šéf trnavských policajtov pôjdu na slobodu
Španielska tenistka Paula Badosaová.
Foto
Španielska kráska očarila tenisový svet: Na turnaji v Miami predviedla nádherné gesto
Izrael: Proti plánovanej reforme súdnictva protestovali státisíce ľudí.
Izraelom zmietajú protesty proti reforme súdnictva: Nečakaný prevrat vo veci!
Anna Záborská
Čo to predvádza strana okolo Záborskej? Kresťanskí demokrati nechápu, čo sa deje!
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Putin dvíha varovný prst: Ak Západ pristúpi k tomuto kroku, Rusko zvolí rovnakú taktiku
Pápež František.
Pápež František tvrdo bojuje proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi: Vatikán zavádza nové opatrenia
Shot of a tray of surgical equipment in an operating theatre
Nór si odstránil penis, nohu a bradavku: Teraz ho obvinili! To, čo robil, je ešte nechutnejšie
Attention storm warning! Windsock in front of an approaching thunderstorm front.
Jarné počasie pokazí silný vietor: V týchto okresoch počítajte s mohutnou víchricou
Politici sa zišli pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie.
Foto
Pred 35 rokmi sa občania vzopreli komunistickej moci: Sviečkovú manifestáciu si pripomenuli politické špičky i verejnosť
(Ilustračné foto)
Na konci tunela nie je žiadne svetlo, tvrdí muž, ktorý prežil svoju smrť: Akoby som bol v ríši duchov!
Rusko je otvorené politickému a diplomatickému riešeniu ukrajinskej krízy, tvrdí Vladimir Putin.
Aktualizované
Putin šokoval v prelomovom vyhlásení: Rusi rozmiestnia jadrové zbrane v tejto európskej krajine